Jaką latarkę wybrać do domu?

Latarka to często niedoceniany sprzęt, który to każda osoba powinna posiadać pod ręką. Emitowane przez nią światło pozwala na oświetlenie dowolnego miejsca, bez konieczności stałego dostępu do energii elektrycznej. Przydaje się to w trakcie prac remontowych, porządków w piwnicy, na strychu czy garażu, a także podczas podróży wypoczynkowych. Jednak kupując latarkę, powinno się upewnić, że będzie ona w stanie sprostać stawianym przed nią zadaniom.

Czym powinna charakteryzować się uniwersalna latarka?

Jednym z najważniejszych parametrów latarki jest czas jej pracy na baterii. Latarka powinna świecić przez wiele godzin bez potrzeby wymiany akumulatora lub doładowywania go. Zapewni to swobodne korzystanie z oświetlenia bez potrzeby martwienia się o to, czy w zasięgu ręki znajdują się zapasowe baterie lub ładowarka z dostępem do gniazdka elektrycznego.

Przemyśleć trzeba też samą kwestię zasilania. Latarka działająca na popularne paluszki typu AA lub ogniwa R20 będzie wymagać ciągłego posiadania zapasu baterii. Co prawda ich cena na pierwszy rzut oka nie wydaje się być wysoka, jednak wraz z upływem czasu łączny koszt eksploatacji może osiągnąć astronomiczny pułap. Dlatego tez dobrym pomysłem jest zakup systemu oświetlenia wspierającego baterie do elektronarzędzi. Pozwoli to na korzystanie z posiadanych już akumulatorów do wiertarek, szlifierek oraz innych sprzętów, tym samym całkowicie eliminując koszty eksploatacyjne.

Latarka do domu wykorzystywana podczas remontu

Kolejnym ważnym parametrem jest też jej moc, a konkretniej ilość emitowanego przez nią światła. Właściwość ta najczęściej określana jest w lumenach (lm) – im jest ich więcej, tym jaśniejszy będzie strumień świetlny.

Do codziennych prac warto wyposażyć się w niewielkich rozmiarów sprzęt o mocy dochodzącej do 100 lumenów. Przykładem takiego urządzenia może być latarka Bosch GLI 12V-80. Generuje ona strumień świetlny o mocy 80 lm, a jej niewielkie wymiary oraz ergonomiczna, pokryta gumowym materiałem rączka zapewniają pewny chwyt nawet w rękawiczkach roboczych.

Z kolei dla bardziej wymagających zastosowań lepszym wyborem będzie latarka Bosch GLI 12V-300. Jest ona wyposażona w 6 diod LED będących w stanie emitować światło o mocy 300 lumenów. Pozwala to na oświetlenie znacznej przestrzeni, nadając się tym samym do prac remontowych oraz warsztatowych. Latarka Bosch GLI 12V-300 wyposażona jest także z zintegrowany hak umożliwiający zawieszenie jej na suficie lub ścianie.

Jak wybrać oświetlenie do prac budowlanych?

Oświetlenie wykorzystywane na placu budowy lub podczas remontu narażone jest na działanie szeregu niekorzystnych czynników, takich jak kurz, wilgoć, czy przypadkowe uderzenia. Aby zminimalizować ryzyko jego zniszczenia, warto wybrać model o podwyższonej odporności.

Powyższe wymagania z powodzeniem spełni Bosch GLI 18V-1900, zasilana przy pomocy akumulatorów Bosch o napięciu 14,4V oraz 18V. Latarka wyposażona jest w diodę LED o imponującej mocy 1900 lumenów, która w razie potrzeby może zostać obniżona do poziomu 1000 lm. Strumień generowanego światła będzie w stanie oświetlić całą powierzchnię przeciętnej wielkości pokoju, umożliwiając tym samym prowadzenie wszelkiego rodzaju prac budowlanych.

Konstrukcja Bosch GLI 18V-1900 chroni zastosowane w niej diody LED przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także ułatwia czyszczenie sprzętu po zakończonej pracy. Oświetlenie może być również zamocowane na statywie wyposażonym w gwint 5/8”, pozwalając tym samym zmienić kąt padania snopu światła.