Elegancki ubiór nigdy nie wychodzi z łask! Możesz codziennie wyglądać niczym księżna, jeżeli zadbasz o kilka kluczowych kwestii. Taki styl nie musi być drogi – ważniejsza od kwot jest uważność i dbałość o detale, a odzież odpowiednią do stylizacji w guście z wysokiej półki dostaniesz nawet w sieciowych sklepach. Przeczytaj – te wskazówki pomogą Ci zrozumieć i wykreować elegancki styl.
Na czym polega elegancja?
Styl elegancki to sposób ubierania się, który charakteryzuje się prostotą, harmonią i ponadczasowością. Nie ma tu krzykliwości czy podążania za nowoczesną modą lansowaną w mediach społecznościowych. Elegancja to detale oraz bezwzględne dopasowanie odzieży do własnej urody – nic, co miałoby zwracać na siebie uwagę… i właśnie to ją zwraca! Dzisiaj mało kto skupia się na trzymaniu zasad elegancji, toteż stając na ulicy ubrana zgodnie z tym kanonem będziesz przyciągała spojrzenia pełne podziwu.
Elegancki ubiór zawsze wygląda dobrze, niezależnie od okazji. Możesz nosić się w taki sposób na co dzień i prezentować się niczym dama z najwyższych sfer. To prostsze, niż się wydaje.
1 – Elegancki styl z klasyczną biżuterią
O elegancję dbają dodatki – jednym z najważniejszych jest zdecydowanie biżuteria. Powinna ona stanowić subtelne dopełnienie outfitu.
- Twoimi sojusznikami są minimalistyczne, metalowe ozdoby ze złota lub srebra. Nadaje się również stal chirurgiczna, świetnie imituje szlachetne materiały.
- Wybieraj zdobienia geometryczne, niekojarzące się z żadną symboliką.
- Im skromniej, tym bardziej elegancko. Zamiast całego kompletu załóż np. tylko naszyjnik i kolczyki.
- Dobrym wyborem także na co dzień są perły w regularnym kształcie i odcieniu dopasowanym do karnacji. Stawiaj na krótkie, pojedyncze sznury pereł oraz kolczyki-wkręty z pojedynczą perełką.
- Zegarek to świetna biżuteria wpasowująca się w elegancki ubiór. Postaw na model z gładką tarczą bez ozdobników, osadzony na skórzanym pasku.
Co do pereł – muszą to być perły naturalne, żadnych sztucznych imitacji. Dostosuj odcień do swojej skóry. Ciepła karnacja polubi perełki w odcieniu różowym, zaś zimne typy urody powinny stawiać na śnieżnobiałe warianty. Naturalne perły w różnych odcieniach, w prostym, eleganckim guście, znajdziesz w Gal-art – sprawdź tutaj: https://www.gal-art.pl/category/bizuteria-z-perly-naturalnej.
Zrezygnuj natomiast z koralików, cyrkonii, kolorowych ozdób (np. barwione piórka, szkło weneckie) czy zdobień na luzie (np. kolczyki z wisienkami, naszyjnik z motywem koniczynki). W grę nie wchodzą również rzemykowe, drewniane ani materiałowe akcesoria. Takie dodatki rujnują eleganckie wrażenie – mimo swojej urody, po prostu przeczą założeniom. Biżuteria przykuwająca wzrok oryginalnością wychodzi daleko poza ramy minimalistycznej neutralności.
2 – Elegancki ubiór jest perfekcyjnie skrojony
Zrób przegląd szafy i pozbądź się z niej wszystkiego, co za ciasne, za długie i za krótkie. Jedna z podstaw elegancji to dopasowanie fasonu i rozmiaru do Twojej sylwetki. W ubraniu musisz czuć się swobodnie, a i zapewniamy, że wybór za małej odzieży nie wyszczupla – wręcz przeciwnie!
Jeśli nie masz wiedzy na temat dostosowywania ubioru do swoich proporcji, zabierz na zakupy koleżankę, której styl podziwiasz, lub nawet skorzystaj z konsultacji ze stylistką.
3 – Zasada 3 kolorów na co dzień
Elegancja to definicja prostoty – tym właśnie jest zasada 3 kolorów. Polega na tym, aby w jednym outficie wykorzystać maksymalnie 3 barwy. Nie muszą to być barwy identyczne – muszą być jednak jak najbliższe sobie. Za jedną barwę policzymy np. dwa odcienie brązu.
- Podstawowy kolor: Stanowi bazę całego zestawu. Najczęściej jest to kolor ciemny lub neutralny, taki jak czerń, granat, beż lub szarość.
- Kolor akcentujący: Subtelnie przykuwa uwagę i dodaje stylizacji wyrazu. Najlepiej by był to kolor jasny, pastelowy.
- Kolor dodatków: Uzupełnia stylizację i nadaje jej ostateczny charakter. Może to być kolor kontrastowy, o dużym nasyceniu.
Taki sposób dobierania barw sprawdza się na co dzień, zwłaszcza w stroju do pracy biurowej i obsługi klienta. Ubiór jest harmonijny, spójny i nie przytłacza. Równocześnie jednak nie jest nudny. Możliwość uzupełnienia eleganckiego ubioru o dodatek w postaci np. czerwonego paska pozwala złagodzić powagę i z business elegant przejść na stronę casual business.
W eleganckim stylu 3 kolory to maksimum. Możesz poprzestać na jednym lub dwóch. O czterech i więcej zapomnij – mózg nie lubi pstrokatych stylizacji, bo konieczność analizowania całej palety barw na jednej osobie mocno go rozprasza! Zarezerwuj stylizacje buchające kolorami na nieformalne okazje, pozwalające naprawdę zaszaleć.
4 – Dopracowana prostota urodowa
Fryzura w naturalnym, prostym stylu, zadbane włosy, które nie boją się fryzjera. Delikatny makijaż podkreślający Twoją wrodzoną urodę. Paznokcie średniej długości, w naturalnych kolorach, spiłowane w uniwersalny kształt migdała. Tyle wystarczy, by ubiór pozostał spójny z resztą wizerunku. Niestety, ale artystyczne makijaże czy spektakularne paznokcie ze wzorkami wyłamują się z konwencji, podobnie jak zniszczone włosy z odrostami.
Dama wygląda świeżo, promiennie, schludnie od stóp do głów. Nic nie może zdradzać, że w weekend szalała na babskim wieczorze – a najłatwiej zdradzić się właśnie detalami, jak wściekle różowy paznokieć na palcu wskazującym ;).
5 – Styl elegancki a buty i torebka
Buty i torebka nie muszą być w tym samym kolorze, ale powinny mieć zbliżone barwy. Przykładami dobrych zestawień są czarne buty i granatowa torebka, czy jasnobrązowa torebka i beżowe obuwie. Ekstrawaganckie barwy zarezerwuj na okazje niewymagające elegancji.
Co do materiałów – najbardziej gustownie wygląda skóra o gładkiej fakturze oraz zamsz. Nie wahaj się dopłacić do jakości, bo buty i torebki kupuje się raz na wiele miesięcy (a, jeśli masz szczęście i potrafisz zadbać o ubrania, nawet lat).
6 – Minimum oznacza maksimum
Ubrania i dodatki nie powinny mieć krzykliwych wzorów. Najbardziej elegancko wypadają elementy gładkie, pozbawione jakichkolwiek ozdobników poza samym kolorem. Dobrze prezentują się na każdej sylwetce, stwarzają nieograniczone możliwości łączenia.
Wybieraj klasyczne fasony. Są ponadczasowe i będą pasować do wielu różnych okazji:
- Marynarka to niezbędny element garderoby każdej eleganckiej kobiety. Może być noszona do pracy i na spotkania biznesowe. Klasyczna marynarka ma prosty krój.
- Żakiet, czyli wariant marynarki kobiecej mocno podkreślający talię. Sprawdza się na mniej oicjalne okazje, jak biurowa codzienność.
- Koszulowa bluzka to kolejny uniwersalny klasyk. Porządna koszula ma gładki materiał, proste wykończenie, śnieżnobiały kolor bez śladu zażółcenia.
- Spódnica ołówkowa ma elegancki fason, który doskonale sprawdzi się do pracy lub na specjalne okazje. Powinna kończyć się nie wyżej, niż lekko nad kolanem. Zawsze towarzyszą jej rajstopy.
- Spodnie cygaretki to rodzaj spodni damskich o dopasowanym kroju, zwężającym się ku dołowi. Mają długość do kostek lub lekko za kostki.
- Elegancki sweter to taki, który ma prosty krój i stonowany kolor, opływa sylwetkę bez opinania. Najpopularniejszymi materiałami na swetry z górnej są wełna, kaszmir i jedwab. Wybierz model z dekoltem w kształcie litery V – subtelnie podkreśla szyję.
Wokół tych elementów powinna się kręcić Twoja garderoba. To podstawa stylizacji współczesnej damy.
7 – Materiały z wyższej półki
Jeżeli masz na to możliwości finansowe, zainwestuj w odzież z kaszmiru, jedwabiu i naturalnej wełny. Znajdziesz takie ubrania w markowych sklepach, ale również second handach – można tam wyrwać prawdziwe perełki. Potrzebujesz budżetowej opcji? Len i bawełna również prezentują się szykownie, podobnie jak swetry z jakościowych syntetyków. Materiały mają być przyjemne w dotyku, dopasowujące się do sylwetki bez opinania w żadnym miejscu.
Styl elegancki zwraca uwagę na jakość – nie ilość. Lepiej kupić jedną koszulę z wyższej półki, niż trzy bluzki, które pozostawiają pod tym względem cokolwiek do życzenia.
8 – Elegancki ubiór bezwzględnie zadbany
Bezwzględnie! Z domu zawsze wychodź odprasowana. Upewnij się, że kot nie zostawił sierści na Twoich spodniach. Usuń zmechacenia ze swetra. Wszystko pierz w płynie antystatycznym – nie ma nic gorszego niż widok tkaniny, która nazbierała włosków i kurzu jeszcze zanim dotarłaś do pracy.
Dobierz płyn do prania odpowiedni do koloru materiału i kieruj się zaleceniami producenta, by ubrania jak najdłużej doskonale się prezentowały. Kiedy barwa wyblaknie, odzież już nie będzie wyglądała elegancko.
9 – Dominacja naturalnych i delikatnych odcieni
Opieraj garderobę na czerni, granacie, bieli, beżu, szarościach, brązach i pastelach. W Twojej szafie powinny dominować odcienie występujące w naturze, a gdy chcesz je przełamać alternatywnym kolorem, wybierz tylko jeden (pamiętaj o regule 3 kolorów).
Baza stylizacji powinna być pozbawiona wzorów. Kiedy już chcesz wkomponować do outfitu jakiś design, niech będzie to:
- krata,
- paski,
- groszki,
- delikatne kwiaty.
Wzorów nie należy mieszać! Niech wybrany design zagra jako uzupełniające przełamanie zestawienia, opartego na stonowanych ubraniach typu basic.
10 – Eleganckie zachowanie w każdych okolicznościach
I wreszcie – wygląd to nie wszystko. Aurę elegancji można zrujnować w przeciągu kilku sekund – a pierwsze wrażenie robi się tylko raz, prawda?
Oto kilka zasad, którymi kieruje się elegancka kobieta:
- Zawsze zwraca się do innych z szacunkiem, niezależnie od ich statusu społecznego czy własnego nastroju.
- Uważnie słucha innych i aktywnie uczestniczy w rozmowie.
- Jest punktualna, zawsze przygotowana do spotkania.
- Dba o kulturę wypowiedzi oraz jej płynność.
- Okazuje zainteresowanie rozmówcy, utrzymuje z nim kontakt wzrokowy.
- Pije alkohol z umiarem.
Elegancki styl zachowania opiera się na powściągliwości, takcie i stwarzaniu komfortowej przestrzeni dla rozmówcy. Okazywanie dezaprobaty czy znudzenia nie wchodzi w grę – czasami trzeba się bardzo starać… ale nikt nie mówił, że bycie damą jest łatwe ;).
Elegancki ubiór pasuje do każdej kobiety, zarówno na co dzień, jak i w czasie pracy. Jego siłą jest skromność, świeżość, swoista delikatność. Załóż biżuterię z perłami, śnieżnobiałą koszulę, odwiedź dawno niewidzianego fryzjera i zrób porządki w szafie. Dbaj o swoje ubrania, bo tylko wtedy będą prezentowały się jak z najwyższej półki. By dopełnić eleganckiego dzieła, pilnuj swojego zachowania – nie daj się rozpraszać ani wyprowadzać z równowagi.