Nie ma co owijać w bawełnę – o czarny zlew w kuchni musisz odpowiednio dbać. W końcu ma cały czas wyglądać dobrze i, co najważniejsze, służyć Ci jak najdłużej. Ale czy wiesz, że w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonany, różni się jego sposób czyszczenia i impregnacji?
Poznaj praktyczne wskazówki na czyszczenie i impregnację czarnego zlewu ze stali, granitu i ceramiki. Pokażę Ci, jak dbać o Twój czarny zlew w kuchni!
Jak czyścić i dbać o czarny zlew ze stali?
Czarny zlew stalowy po każdym użyciu wyczyść gąbką z płynem do naczyń. Dzięki temu będziesz długo cieszyć się jego dobrym wyglądem.
Co ważne – po umyciu talerzy i garnków, nie zapomnij opróżnić sitka z resztek jedzenia. Następnie przetrzyj go gąbką z płynem do naczyń, opłucz wodą i przetrzyj szmatką do sucha.
Pamiętaj także, żeby nie zostawiać w nim mokrych gąbek i ścierek. Unikniesz tym nieestetycznych zacieków na jego powierzchni.
Jeżeli nie masz czasu umyć czarnego zlewozmywaka stalowego po każdym użyciu, to wystarczy, że zrobisz to raz w tygodniu. Umyj go gąbką z płynem do mycia naczyń lub ze środkiem czyszczącym bez drobinek. Dlaczego bez drobinek? Bo mogą porysować jego powierzchnię. Dlatego nie używaj żadnych skrobaczek, ostrych myjek czy szczotek. Unikaj też mleczek z granulkami i proszków czyszczących.
A co do impregnacji czarnego zlewu stalowego? Wystarczy, że użyjesz zwykłego oleju spożywczego. Nałóż odrobinę na ręcznik papierowy i wetrzyj w powierzchnię zlewu. Rozcieraj do momentu, gdy nie przestanie się kleić. Nadmiar usuń ręcznikiem lub gąbką.
Jak czyścić i dbać o czarny zlew z granitu?
Czarny zlew granitowy czyść po każdym użyciu bardzo delikatnymi gąbkami lub ściereczkami z płynem do mycia naczyń. Nie zapomnij go wytrzeć do sucha.
Do czyszczenia czarnego zlewozmywaka granitowego nie używaj żadnych skrobaczek ani druciaków, bo może to uszkodzić jego strukturę. Odpuść sobie także silne środki chemiczne z drobinkami ściernymi i na bazie chloru. Mogą go bezpowrotnie odbarwić. Na co dzień używaj środków przeznaczonych do pielęgnacji granitu.
Możesz też przygotować specjalną mieszankę wody z octem do czyszczenia tego typu zlewu. Usunie ona zabrudzenia i kamień.
Jak ją przygotować? Dodaj 1 szklankę sody i pół szklanki octu. Powstałą pastę rozprowadź po całym zlewie i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie weź gąbkę i dokładnie umyj zlew. Nie zapomnij go opłukać i wytrzeć do sucha! Unikniesz tym brzydkich plam i zacieków.
A co z impregnacją czarnego zlewu granitowego? Wystarczy, że zrobisz raz w tygodniu specjalnym środkiem lub olejem rzepakowym czy słonecznikowym. Nalej odrobinę oleju na ręcznik papierowy (może być też delikatna ściereczka). Następnie, kolistymi ruchami, rozprowadź go na powierzchni zlewu. Rozprowadzaj, dopóki nie przestanie się się kleić.
Niektóre produkty spożywcze mogą zabarwić czarny zlew granitowy. Nie zapominaj więc o usuwaniu resztek z sitka, a także o dokładnym przecieraniu go po barwiących produktach, jak np. fusy z kawy, sok z buraków, torebki z herbaty.
Jak czyścić i dbać o czarny zlew z ceramiki?
Czarny zlewozmywak z ceramiki codziennie przecieraj ściereczką lub gąbką z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj też o usunięciu z sitka wszelkich resztek i odpadków.
O czarny zlew z ceramiki nie jest trudno dbać. Wystarczy, że po każdym umyciu wytrzesz go do sucha. Dzięki temu kamień i zacieki nie będą się osadzały na jego powierzchni.
Raz w miesiącu czarny zlew ceramiczny wyczyść specjalnym środkiem. Najlepiej dedykowanym zlewom z ceramiki. Takie środki usuwają zanieczyszczenia, ale przy okazji go także impregnują.
Zacieki z czarnego zlewu ceramicznego usuniesz też samym octem. Wystarczy, że namoczysz nim powierzchnię zlewu i zostawisz na kilka minut. Następnie umyjesz ciepłą wodą z płynem do naczyń.
Nie zapomnij wytrzeć do sucha!
Myślę, że tymi praktycznymi wskazówkami podpowiedziałam Ci, w jaki sposób dbać i czyścić czarny zlew w kuchni. Masz jakieś pytania? Pisz śmiało w komentarzach. Z przyjemnością na wszystkie odpowiem.
Literatura:
- własne doświadczenia
- artykuły online o pielęgnacji czarnych zlewów kuchennych