Jak leczyć żylaki na nogach?

Żylaki powstające na nogach są przyczyną wielu kompleksów oraz uporczywych dolegliwości. Spowodowane są brakiem aktywności fizycznej oraz niezdrową dietą ubogą w składniki odżywcze i witaminy. Warto pamiętać, by już od najmłodszych lat zadbać o prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Jeśli jednak nie zdążyliśmy zapobiec ich powstaniu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu ustalenia planu leczenia. Przed wizytą warto dowiedzieć się, jak leczyć żylaki na nogach i poznać najlepsze metody.

Jak leczyć żylaki na nogach? Domowe sposoby

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Każdy z nas powinien wiedzieć, jak powstają żylaki na nogach. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec ich powstaniu bądź zahamować ich rozrost. Aby ich uniknąć, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Siedzący tryb życia, bądź praca stojąca sprawiają, że w naszych żyłach zaczyna cofać się krew. Z tego powodu naczynia krwionośne zaczynają się rozszerzać, tworząc tym samym nieestetyczne sine linie pod skórą. Jeśli czujemy, że nasze kończyny są opuchnięte i zmęczone, warto odprężyć się, leżąc z nogami uniesionymi do góry. Dla własnego zdrowia zapomnijmy także o opiętych spodniach, butach na wysokim obcasie czy spożywaniu dużej ilości alkoholu

Doustne środki farmakologiczne

Małe żylaki jesteśmy w stanie zniwelować przy użyciu doustnych środków farmakologicznych, które kupimy w każdej aptece. Najczęściej takie tabletki zawierają dużą ilość diosminy, czyli składnika odpowiedzialnego za poprawę elastyczności naczyń krwionośnych. Przy okazji lek wpływa pozytywnie na prawidłowe krążenie krwi w żyłach. Z żylakami pozwoli nam uporać się także hesperydyna oraz estyna.

Maści na żylaki

Doskonałym uzupełnieniem do doustnych środków farmakologicznych są także różnego typu maści lecznicze. Łagodzą one ból, opuchliznę czy uczucie zmęczenia. Dodatkowo działają przeciwzakrzepowo. Najlepiej sprawdzą się preparaty z trokserutyną lub wyciągiem z kasztanowca. Warto jednak pamiętać, że żel kasztanowy nie jest wskazany dla osób cierpiących na choroby nerek oraz kobiet w ciąży.

Skarpetki uciskowe

Aby uniknąć powstawania żylaków, lepiej nie nosić obcisłej odzieży. Jeśli jednak na naszych kończynach znajdują się już rozszerzone naczynia krwionośne, warto udać się do apteki bądź sklepu medycznego po specjalne skarpety uciskowe na żylaki. Nosząc je jesteśmy w stanie sprawić, że krew zalegając w żyłach zaczyna wędrować ku górze, czyli tak jak powinna. Przy okazji pozbywamy się w ten sposób uczucia ciężkości oraz bólu.

Jak leczyć żylaki na nogach? Zabiegi

Laserowe usuwanie żylaków

Dawniej usuwanie żylaków wiązało się z koniecznością przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Po zastosowaniu takiej metody na naszym ciele zostawały jednak nieestetyczne blizny. Obecnie niewydolność żylną jesteśmy w stanie zredukować bezinwazyjnie, przy pomocy lasera. Wiązka światła skierowana na zmienione chorobowo żyły dokładnie zamyka całe naczynko, wyłączając je w ten sposób z krwioobiegu. Cały ten proces monitorowany jest dzięki zastosowaniu USG, dlatego najczęściej odbywa się bez żadnych komplikacji czy powikłań. Laseroterapię przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Po zakończonym leczeniu można od razu wrócić do wykonywania wszystkich obowiązków.

Klejenie żył

Kolejną metodą leczenia niewydolności żylnej jest tzw. klejenie żylaków. Zabieg polega na delikatnym nakłuciu skóry specjalnym przyrządem, tak aby zyskać dostęp do rozszerzonej żyły. Do naczynia krwionośnego wprowadza się specjalną substancję zwaną klejem. Dzięki niej żyła zamyka się, a krew przestaje się w niej gromadzić. Po upływie pewnego okresu czasu, żylak znika całkowicie. Warto wiedzieć, że decydując się na taką metodę, nie musimy obawiać się blizn. Skóra jest bowiem jedynie delikatnie nakłuwana, a nie przecinana.

Leczenie łączone

Czasami, aby wyleczyć niektóre żylaki, należy zastosować zabiegi łączone. W pierwszej fazie wprowadza się więc do żył klej. Następnie wykorzystuje się wiązkę lasera, która całkowicie odcina naczynko z krwioobiegu. Dobór metod leczenia jest jednak kwestią indywidualną, dlatego należy udać się do lekarza osobiście. Specjalista z pewnością ustali, które zabiegi przyniosą najlepszy efekt końcowy.