Jak samodzielnie nauczyć się języka obcego?

Umiejętność biegłego posługiwania się kilkoma językami jest obecnie bardzo ceniona. Dzięki temu możemy komunikować się z innymi ludźmi podczas podróży po świecie czy wykorzystać taką zdolność w celach biznesowych. Nic więc dziwnego, że coraz częściej chcemy szlifować swój angielski, hiszpański czy francuski. Kursy są jednak stosunkowo drogie, dlatego większość z nas stara się uczyć w domowym zaciszu. Samodzielna nauka języka obcego jest ciężka, ale nie niemożliwa. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, dzięki którym podnoszenie swoich kompetencji będzie o wiele łatwiejsze.

Samodzielna nauka języka obcego – najlepsze triki

Klasyczne podręczniki

Niektóre języki obce są dosyć łatwe do nauki, inne niestety wymagają od nas wielu godzin poświęconych na zapamiętywanie słówek i regułek. Niezależnie od tego czy uczymy się angielskiego czy też nieco bardziej egzotycznego języka, warto zacząć od zakupu odpowiedniego podręcznika. W takiej książce znajdziemy bowiem podstawowe zasady, zwroty czy konstrukcje. Będą one nam potrzebne na każdym etapie nauki. Warto jednak wybrać podręcznik, który jest dostosowany do użytku domowego. Najlepiej by była do niego dołączona płyta z nagraniami, mini słowniczek oraz różnego typu ćwiczenia czy testy.

Oglądanie filmów z napisami

Oprócz klasycznej nauki z podręcznika, warto także podnosić swoje kompetencje w nieco inny sposób. Jedną z najlepszych metod jest oglądanie filmów czy seriali w języku obcym. Początkowo możemy włączyć napisy w języku polskim i jedynie wsłuchiwać się w to, co mówią aktorzy. Gdy już będziemy nieco podszkoleni, warto zamienić polską transkrypcję na zagraniczną. Dzięki temu będziemy słyszeli i widzieli to, o czym mowa w filmie. Po kilku miesiącach możemy natomiast zacząć oglądać produkcje w ich oryginalnej wersji językowej.

Nauka z aplikacji mobilnych

Bardzo pomocne podczas nauki języka obcego są również aplikacje mobilne. Większość z nich możemy pobrać za darmo, dlatego z pewnością warto spróbować. Najczęściej są to bazy różnego typu zwrotów i słówek, uszeregowane według konkretnego poziomu bądź tematyki. Po przejściu każdej sekcji można rozwiązać test sprawdzający, który wykaże, na co jeszcze musimy zwrócić uwagę. Bardzo popularne są także aplikacje, dzięki którym każdego dnia na ekranie swojego telefonu widzimy inne słówko bądź zwrot. Dzięki temu, gdy odblokowujemy smartphona (a robimy to nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia) mimowolnie zapamiętujemy kolejne słowa.

Lekcje online

W Internecie możemy także znaleźć wiele darmowych lekcji prowadzonych przez specjalistów bądź pasjonatów danego języka. Najczęściej są one prowadzone w bardzo przyjazny sposób, a przekazywane w filmikach informacje szybko zostaną przez nas zapamiętane. Oglądając wideo codziennie przez około 10 minut, jesteśmy w stanie znacznie poprawić swoje kompetencje oraz nabyć nowe umiejętności. Należy jednak pamiętać o regularności, która jest kluczem do sukcesu. Im więcej styczności z językiem obcym, tym oczywiście lepiej.

Książki w języku obcym

Na początku swojej przygody z nauką języka obcego, warto sięgać po podręczniki i wcześniej wymienione praktyczne sposoby. Jeśli jednak będziemy widzieli, że osiągnęliśmy pewien poziom znajomości języka, można sięgnąć po ulubione książki czy powieści bez polskiego tłumaczenia. Czytając oryginalną wersję sprawdzimy, jak radzimy sobie np. z angielskim, poznamy zwroty potoczne i inne przydatne słówka. Ten trik będzie szczególnie ciekawy dla moli książkowych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez jakiejkolwiek lektury.