Koloryzacja oraz rozjaśnianie włosów to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów fryzjerskich. Nie każda z nas udaje się jednak w tym celu do profesjonalisty. Czasem decydujemy się bowiem na nałożenie farby w domowym zaciszu. W większości przypadków kosmyki stają się wtedy zniszczone i matowe. Jak sobie z nimi radzić? Jak przywrócić piękny wygląd włosom zniszczonym po nieprawidłowo wykonanej koloryzacji? Sprawdź!
Mycie włosów – OMO nie tylko dla kręconych włosów
Włosy zniszczone koloryzacją potrzebują odpowiedniej codziennej pielęgnacji. Samo umycie kosmyków czy nałożenie maski nie zawsze jednak wystarczy. W większości przypadków zbawieniem może okazać się metoda OMO (odżywka – mycie – odżywka). Ten sposób na zdrowe i piękne włosy dotarł do nas aż ze Stanów Zjednoczonych. Początkowo pokochały go kobiety posiadające naturalnie kręcone kosmyki, jednak szybko odkryto jego wspaniałe działanie na każdy rodzaj pasm. Jak umyć włosy metodą OMO?
Krok 1: na suche włosy nałóż sporą ilość odżywki wzmacniającej bądź regenerującej. Odczekaj około 30-60 min.
Krok 2: pozostaw odżywkę na włosach i lekko zwilż je tuż przy skórze głowy. Nałóż i wmasuj szampon pozbawiony SLS-ów, silikonów oraz alkoholu. Spłucz obydwa preparaty dużą ilością wody.
Krok 3: na wilgotne włosy nałóż drugi rodzaj odżywki bądź maski. Po upływie godziny usuń dokładnie cały kosmetyk i gotowe!
Już po kilku dniach takiej pielęgnacji zauważymy, że włosy są jedwabiście gładkie i idealnie nawilżone. Dzięki temu zamaskujemy wszelkie oznaki zniszczenia powstałego podczas ich koloryzacji.
Olejowanie włosów – zabieg regeneracyjny
Kolejnym polecanym zabiegiem, który możemy wykonać w domowym zaciszu, jest olejowanie włosów. Z jego pomocą jesteśmy w stanie poprawić wygląd końcówek oraz nadać im blasku. Wystarczy, że raz w tygodniu nałożymy na pasma olej nierafinowany. Najczęściej wykorzystuje się do tego produkty pozyskane z ziaren lnu, czarnuszki czy rzepaku. Ważne jest jednak to, by tłuszcz roślinny zaaplikować na delikatnie zwilżone włosy. Dzięki temu olej zyska większą moc, a my będziemy mogły cieszyć się idealnie nawilżonymi kosmykami.
Porada: nie należy przesadzić z ilością nałożonego na włosy oleju. Nadmiar produktu może obciążyć końcówki oraz powodować silne przetłuszczanie się. Tłuszcz najlepiej trzymać na kosmykach godzinę, a następnie zmyć go przy pomocy odżywki oraz ciepłej wody.
Ampułki i wcierki do włosów – dogłębne nawilżenie
W aptece bądź drogerii możemy kupić także specjalne ampułki lub wcierki nawilżające. Posiadają one wiele cennych składników odżywczych, dzięki którym nasze kosmyki odzyskają piękny wygląd. Wystarczy, że zastosujemy się do zaleceń producenta i nałożymy je na pasma wg dołączonej instrukcji. Już po pierwszej aplikacji zauważymy znaczną różnicę. Włosy będą bowiem nawilżone, lśniące i gładkie. Przy regularnej pielęgnacji tego typu produktami możemy sprawić, że kosmyki wrócą do swojej formy sprzed koloryzacji.
Polerowanie włosów – zdrowe i piękne końcówki
W sytuacji, gdy domowe sposoby niestety zawodzą, warto udać się do fryzjera na polerowanie włosów. Jest to innowacyjna metoda strzyżenia z wykorzystaniem specjalnego urządzenia zwanego odkurzaczem. Stylista dzieli pasma na mniejsze partie, a następnie każde z nich wkłada do profesjonalnej maszynki. Dzięki niej jesteśmy w stanie przyciąć zniszczone końcówki bez ingerencji w długość naszych kosmyków. Metoda ta polecana jest więc kobietom, które zapuszczają włosy, bądź nie chcą wykonywać radykalnego cięcia. Efekt końcowy z pewnością zachwyci każdą z nas.
Keratynowe prostowanie włosów – profesjonalne odżywienie
Keratynowe prostowanie włosów najczęściej kojarzone jest z zabiegiem, dzięki któremu nasze kosmyki staną się na kilka miesięcy idealnie proste. Tak naprawdę taki efekt to jedynie skutek uboczny. Główną ideą tego zabiegu jest bowiem dogłębne nawilżenie kosmyków. Na poszczególne pasma nakładana jest bowiem substancja zawierająca dużą ilość keratyny. Składnik ten wnika w głębsze struktury pod wpływem ciepła. Właśnie dlatego wykorzystuje się w tym celu prostownicę. Po wykonaniu zabiegu włosy są idealnie gładkie oraz miękkie. Nie widać na nich także żadnych uszkodzeń czy nadmiernego przesuszenia. Usługa ta polecana jest więc wszystkim kobietom, którym zależy na poprawie kondycji swoich pasm. Warto jednak pamiętać, że proste włosy są jedynie efektem ubocznym, a produkt utrzymuje się na nich od 3 do 6 miesięcy.
Odszkodowanie od fryzjera – ostatnia deska ratunku
Nieraz zdarza się również, że włosy zostały zniszczone podczas koloryzacji w profesjonalnym salonie. W takim przypadku musimy pamiętać, że możemy ubiegać się o odszkodowanie od fryzjera. Po przekroczeniu progu lokalu zawieramy z nim bowiem ustną umowę o dzieło. Jeśli więc nie spełni wszystkich założeń bądź uszkodzi włosy przez niewłaściwe działania, możemy starać się o zadośćuczynienie. Wystarczy, że zgłosimy uwagi ustnie, bądź przekażemy styliście pismo, w którym opiszemy całą sytuację. Dzięki temu możemy domagać się ponownego wykonania usługi, zwrotu kosztów bądź nawet i wspomnianego wcześniej odszkodowania. Pamiętajmy jednak, że w pierwszej kolejności należy domagać się naprawienia błędów. W przypadku zniszczenia czy przepalenia włosów najczęściej przyda się po prostu profesjonalna pielęgnacja z wykorzystaniem silnie regenerujących produktów.
Jeśli jednak nasze kosmyki zaczęły się kruszyć czy rozciągać, a jedynym ratunkiem będzie ich ścięcie, możemy ubiegać się o odszkodowanie. Przed wytoczeniem pozwu należy jednak pamiętać, że sprawa zostanie rozpatrzona na naszą korzyść jedynie wtedy, gdy dokładnie przedstawimy poniesione przez nas straty. Przykładowo: jeśli pracujemy w branży, która wymaga od nas nienagannej prezentacji, możemy posiłkować się możliwością utraty pracy czy też negatywnym wpływem na nasz długo kreowany wizerunek.
Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z takim postępowaniem. Odszkodowanie uzyskamy jedynie w niektórych przypadkach, bądź gdy nasze włosy zostały niemal doszczętnie zniszczone.