Chyba wszyscy z nas mają w swojej szafie różnorodne ubrania oraz tekstylia. Każdy z elementów cechuje się innym kolorem czy materiałem wykonania. Na ogół raczej nam to nie przeszkadza. Problemy zaczynają się bowiem dopiero podczas prania. Wszystkie tkaniny potrzebują przecież innych warunków oraz wymagają od nas innego sposobu konserwacji – konieczna jest więc segregacja prania. W dzisiejszym artykule podpowiemy zatem, jak segregować ubrania do prania. Sprawdź!
Segregowanie prania – trzy najważniejsze kryteria
Przygotowując swoje rzeczy do prania, musimy pamiętać o trzech głównych kryteriach. Innego traktowania wymaga poliester a innego naturalna, bawełniana dzianina. Znając każde z nich, segregacja ubrań do prania stanie się o wiele łatwiejsza. Przy okazji zadbamy o to, aby wszystkie elementy pozostały w nienaruszonym stanie. Jak segregować ubrania do prania?
1. Segregacja prania a materiał
Segregując swoją odzież oraz tekstylia, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał wykonania. Tkaniny bawełniane wymagają bowiem chociażby innej temperatury wody niż dzianina, z której powstał nasz cudowny i niezwykle ciepły sweterek. Postarajmy się zatem wydzielić spośród wszelkich rzeczy do prania kilka osobnych stert. Na pierwszą z nich powinny trafić m.in. ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Będą to oczywiście bawełniane podkoszulki, lniane spodnie czy lekkie i przewiewne sukienki. Do kolejnej grupy powinniśmy natomiast przydzielić elementy garderoby, które są niezwykle delikatne. Zbierzmy zatem w jedno miejsce wszelkie ubrania wiskozowe, jedwabne czy kaszmirowe. Ostatnią ze stert należy przeznaczyć natomiast na materiały syntetyczne, takie jak chociażby poliester.
Pranie posegregowane według materiałów to niestety jeszcze nie koniec. Każdy z tych stosów należy bowiem podzielić jeszcze na kilka mniejszych. W tym przypadku za główne kryterium musimy przyjąć kolor naszych tekstyliów. Większość z nas działa wtedy na zasadzie białe, kolorowe, czarne. Niestety nie zawsze będzie to dobre działanie. Aby zachować wszelkie barwy i zapobiegać farbowaniu odzieży, wszelkie elementy powinny zostać podzielone na następujące grupy:
2. Segregowanie prania a kolor
- ubrania białe,
- ubrania jasne (beże, jasne szarości itp.),
- ubrania czarne,
- ubrania ciemne (grafity, granaty itp.),
- ubrania kolorowe o ciepłych barwach (pomarańcze, czerwienie, róże itp.),
- ubrania kolorowe o zimnych barwach (niebieskie, zielone, fioletowe itp.).
Dokładna segregacja prania jest bardzo ważna – dzięki niej możemy liczyć na idealne odcienie, które pozostaną z nami na długi czas. W innym przypadku kolory mogą stracić swoją intensywność czy też nawet zmienić się o kilka tonów. Teraz ktoś zapewne pomyśli, że to wręcz niemożliwe, by znaleźć aż tyle elementów garderoby, by opłacało się je prać. Zalecamy zatem, by nie włączać pralki zbyt często. Zbierajmy po prostu wszelkie tekstylia tak długo, aż w końcu uzbiera się ich pokaźna ilość. W przypadku dużych rodzin nie powinno być z tym większych problemów.
3. Segregacja prania według stopnia zabrudzenia
Bardzo dobrą praktyką podczas przygotowywania rzeczy do prania, jest też zwrócenie uwagi na stopień ich zabrudzenia. Zaleca się bowiem, by mocno poplamione tekstylia prać razem w nieco wyższej temperaturze. Te tylko delikatnie przybrudzone możemy natomiast wrzucić do pralki na krótszy cykl z wykorzystaniem zimniejszej wody. Dzięki temu zadbamy o ich nieskazitelną jakość.
Segregowanie prania – dodatkowe ważne aspekty, o których warto pamiętać
Szykując rzeczy do prania, powinniśmy również pamiętać, aby do ubrań nie dodawać innych tekstyliów. Mamy tutaj na myśli np. ręczniki, pościel czy kuchenne ściereczki. Takie elementy zawsze należy wrzucić do pralki osobno. Taka sama zasada dotyczy garderoby dziecięcej. Zaleca się bowiem, aby wszelkie tekstylia dla maluchów wrzucać na osobny cykl. Używamy do nich bowiem nieco innych detergentów. Dodatkowo często musimy prać je w wyższych temperaturach, dlatego też nie ma po co narażać na takie warunki swojej odzieży.
Pamiętając o wszystkich wyżej wymienionych zasadach, z pewnością będziemy długo cieszyć się swoimi idealnymi ubraniami oraz tekstyliami.