Poranna rutyna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Poranna rutyna. Idealny poranek. Czas dla siebie. Przyjemności w zabieganym świecie. Przerwa. Chwila na oddech. Brzmi doskonale, prawda?

Poranna rutyna ma siłę nastrojenia Cię pozytywnie na cały dzień. Tak jak wieczorna rutyna, jest metodą na zadbanie o samą siebie w szczególny sposób i zwrócenie uwagi na swoje potrzeby, które tak często są pomijane. Idealna poranna rutyna jest w Twoim zasięgu. Podpowiadam, czym jest, jakie korzyści może Ci przynieść i jak ją zbudować.

Co to jest poranna rutyna?

Jeśli zastanawiasz się, co robić po przebudzeniu, poranna rutyna może okazać się Twoją odpowiedzią i sposobem, który pozwoli Ci dobrze przygotować się na czekający Cię dzień.

Rutynę można określić jako plan, schemat, pewną strukturę ale może ona jednocześnie kojarzyć się na biegłością i doświadczeniem. Poranna rutyna to nawyki, drobne lub większe zadania, które wykonujesz po przebudzeniu. Kończy się ona zazwyczaj w momencie wyjścia do pracy.

Rutyna powinna być przyjemna. Dawać Ci siłę i chęć do wstania z łóżka (lub poprzeciągania się w nim chwilę dłużej!), nastrajać Cię pozytywnie i po prostu… cieszyć. Nie powinno to być automatyczne wykonywanie zadań tylko po to, aby odhaczyć je z listy. Poranna rutyna jest dla Ciebie! Pamiętaj o tym.

Rutyna nie jest skrajnością i można pozwolić sobie w niej na dozę elastyczności. W końcu poranna rutyna krok po kroku jest tworzona przez Ciebie. Warto zostawić w niej przestrzeń na zmienność.

Poranna rutyna – dlaczego warto ją mieć?

Jeśli zastanawiasz się nie tylko, co robić o poranku, ale czy w ogóle warto mieć poranną rutynę, odpowiadam: WARTO! Jedną z jej korzyści jest, który będziesz miała czas wyłącznie dla siebie. Zanim świat się obudzi i zacznie do Ciebie dobijać i walczyć o Twoją uwagę, Ty wybierzesz siebie.

Self-care o poranku? Czemu nie! Dzięki wprowadzeniu kojących rytuałów już o poranku dasz sobie komfort i spokój, na które zasługujesz i które wyznaczą Ci ścieżkę na cały dzień.

Poranna rutyna jest także pewną formą odzyskania kontroli. To Ty decydujesz, jak zacznie się Twój dzień. To Ty wybierasz, jak będziesz myśleć o tym, co Cię czeka. Zyskujesz stały element swojego dnia, który jest swego rodzaju gwarancją bezpieczeństwa.

Dodatkowo będziesz czuła, że jesteś lepiej zorganizowana, co może przełożyć się na Twoją produktywność w dalszej części dnia. Poczucie satysfakcji, że już coś zrobiłaś, wykonałaś swoje ulubione czynności, na które wcześniej brakowało Ci czasu, jest niezastąpione.

W idealnej porannej rutynie nie może zabraknąć miejsca na przyjemności!

Twoja idealna poranna rutyna

Szukasz uniwersalnego przepisu na poranną rutynę krok po kroku? Mamy dla Ciebie złą wiadomość – on nie istnieje! A jest w Tobie. To Ty dokładnie wiesz, na jakie potrzeby powinnaś odpowiedzieć o poranku, aby dobrze nastroić się na nadchodzący dzień i często wymagające, trudne sytuacje, z którymi przyjdzie Ci się mierzyć.

Tworzenie porannej rutyny warto zacząć od przyjrzenia się swojej codzienności i temu, czego w niej brakuje, na co zawsze masz za mało czasu. Skup się na tym, co lubisz, co może wpłynąć pozytywnie na Ciebie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pomyśl, co pozwoli Ci się rozwijać, uczyć i jednocześnie dbać o siebie. Potraktuj poranną rutynę jako element self-care.

Produktywna poranna rutyna czy taka w wersji spokojnej, w której opiekujesz się sama sobą? Bez względu na Twoje preferencje i potrzeby, przygotowałam dla Ciebie kilka elementów, którymi możesz się zainspirować i włączyć je do swojej rutyny.

Wypicie rozgrzewającego napoju może nie tylko pozytywnie wpłynąć na Twój organizm, ale jednocześnie to idealna chwila na refleksję i zatrzymanie się. Możesz podczas picia praktykować uważność – skupić na tym momencie i doznaniach, jakie mu towarzyszą. A jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy, niech zastąpi wodę z cytryną.

Aktywność o poranku da Ci energię na cały dzień! Idealnym pomysłem na rozbudzenie się jest joga. O tym jak zacząć ją ćwiczyć piszę w artykule: https://lubie.com.pl/jak-zaczac-cwiczyc-joge-4-praktyczne-porady/.

Ruch to zdrowie i jednocześnie idealna odpowiedź na pytanie: „co robić po przebudzeniu?”. Endorfiny o poranku, rozruszanie się po kilku godzinach spędzonych w łóżku jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie dnia i obudzenie się. I jednocześnie nie będziesz zostawiała treningu na wieczór – ten będziesz mogła poświęcić na totalny relaks.

Jeśli interesuje Cię poranna rutyna przed pracą jako sposób na wyciszenie się przed pełnym emocji i wyzwań dniem, pomyśl nad wprowadzeniem do niej medytacji. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałaś medytowania, możesz zacząć od kilkunastu spokojnych oddechów lub wybrać medytację prowadzoną w jednej z aplikacji z gotowymi nagraniami. Dzięki regularnej medytacji możesz wprowadzić do swojego życia więcej spokoju (nie tylko w chwili medytowania), będziesz stopniowo reagować mniej impulsywnie i lepiej rozumieć swoje emocje.

Jeśli i Ty marzysz o czytaniu większej ilości książek, zakładasz sobie miesięczne albo roczne cele, jednak szybko z nich rezygnujesz, bo po prostu brakuje Ci czasu, ta czynność dodana do porannej rutyny może okazać się strzałem w dziesiątkę. Czytanie kilku stron, rozdziału czy po prostu przez określony czas pozwoli Ci się zrelaksować i oderwać umysł od obowiązków, które czekają na Ciebie np. w pracy.

Istotnym elementem porannej rutyny, który ma siłę do pozytywnego nastrojenia Cię na cały dzień, może być niekorzystanie z telefonu. Pomyśl o tym w ten sposób. Jeszcze nie wstałaś z łóżka, a już sięgnęłaś po telefon. Sprawdzasz Facebooka, Instagrama, wiadomości. Pojawiają się w Tobie pierwsze emocje, w zależności od tego co przeczytałaś mogą być pozytywne, ale także i negatywne. Nie łączysz się ze sobą, a w pewien sposób uzależniasz swój nastrój od czynników zewnętrznych, bo te informacje w jakiś sposób na Ciebie wpływają. Po co sobie to robić?

Wprowadzenie porannej rutyny z pewnością przyniesie Ci wiele korzyści na różnych płaszczyznach. Twoja rutyna na Twoich zasadach jest kluczem do sukcesu i satysfakcji z każdego dnia. Przekonaj się sama!