Jak szybko posprzątać dom? Poznaj nowoczesne urządzenia do sprzątania

Dla wielu osób sprzątanie to jeden z najmniej lubianych domowych obowiązków. Codzienne odkurzanie, zmywanie naczyń, regularne mycie podłóg, a od czasu do czasu większe porządki obejmujące mycie okien i inne dodatkowe prace – moment na sprzątanie wcześniej czy później nadchodzi i nie ma od niego odwrotu. I choć wykonywanie części z tych obowiązków od lat ułatwia nam sprzęt AGD, jak choćby zmywarki czy odkurzacze, wciąż wielu z nas kręci na nie nosem. Z pomocą przychodzą nam jednak nowoczesne urządzenia do sprzątania, którymi w ostatnich latach wręcz zasypują nas producenci. Przykładem mogą być rekuperatory, które coraz częściej mają filtry wyłapujące pyły zawieszone w powietrzu. Niektóre urządzenia faktycznie mogą umożliwić szybkie sprzątanie pokoju, kuchni czy innych pomieszczeń, ale część z nich to niezbyt przydatne na co dzień gadżety. Postanowiliśmy więc sprawdzić, które z nich będą rzeczywistą pomocą w codziennych obowiązkach. A zatem – jak sprzątać szybko i dokładnie z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń?

Jak szybko posprzątać dom? Wybierz nowoczesny odkurzacz

Największy wpływ na szybkość i komfort w porządkowaniu domu czy mieszkania będzie mieć odkurzacz. To za ten przedmiot chwytamy codziennie, by pozbyć się brudu i zanieczyszczeń z podłogi, a często również mebli. Zalegający na nich kurz i pył ma bowiem niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, o estetyce wnętrza nie wspominając. Tradycyjne odkurzacze workowe są wszystkim dobrze znane, ale na rynku funkcjonuje również kilka innych modeli, dających nowe możliwości.

By wybrać odpowiedni, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. Najważniejsze będą rodzaj i wielkość sprzątanej powierzchni. Niektóre rozwiązania idealne na płytki czy panele nie poradzą sobie na wykładzinach lub dywanach z długim włosiem. Warto zwrócić też uwagę na potencjalną obecność w mieszkaniu zwierząt oraz alergie mieszkańców na różne zanieczyszczenia. W takich przypadkach szczególnie przydatne mogą się bowiem okazać odkurzacze z wyspecjalizowanymi filtrami, które ograniczają reemisję kurzu w pomieszczeniu. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia nie sposób również nie zwrócić uwagi na cenę, którą nowoczesne urządzenia do sprzątania w domu mocno się różnią.

Odkurzacz bezworkowy

To modele najbardziej zbliżone wyglądem do tradycyjnych odkurzaczy. Nazywa się je czasami odkurzaczami cyklonowymi. Takie określenie pochodzi od ruchu wirowego, w jaki urządzenie wprawia zasysane powietrze i brud. Wyróżnikiem takich modeli jest jednak przede wszystkim obecność wbudowanego pojemnika na kurz i zanieczyszczenia, który z powodzeniem zastępuje tradycyjny worek.

Dzięki temu maleją koszty eksploatacji odkurzacza – odpada koszt wymiany worków. Pojemnik jest zwykle przezroczysty, łatwo więc obserwować stan jego zapełnienia i dostrzec przedmioty, które przypadkowo wciągnął odkurzacz. Taki sprzęt będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików: nie trzeba wymieniać pokrytego kurzem worka, a sam odkurzacz reemituje do wnętrza bardzo niewiele brudu. Sprzątanie tym urządzeniem nie będzie może dużo szybsze niż tradycyjne, ale na pewno bardziej efektywne: nie traci ono bowiem na mocy wraz ze stopniem zapełnienia zbiornika. Minusem będzie konieczność regularnego czyszczenia pojemnika na kurz, w przeciwnym razie mogą się w nim pojawić grzyby i pleśnie, co będzie szczególnie uciążliwe, jeśli nasz dom nie jest wyposażony w wentylacje.

Odkurzacz pionowy

Jeśli naszym celem jest to, by sprzątanie stało się wygodniejsze, warto zwrócić uwagę na odkurzacze pionowe. To urządzenia mocno różniące się wyglądem od tradycyjnych. W przeciwieństwie do nich konstruuje się je w orientacji pionowej. Ich długa rura jest elastyczna, a nie sztywna. Są także lżejsze, zanieczyszczenia zbierają się w specjalnym pojemniku. Charakteryzuje je wąska szczotka, najczęściej zasilana akumulatorem.

Dzięki takim cechom odkurzacze pionowe pozwalają na szybkie sprzątanie niewielkich powierzchni. Świetnie nadają się do mniejszych mieszkań. Odkurzanie podłóg będzie znacznie wygodniejsze, gdy nie trzeba będzie się schylać, taszczyć za sobą ciężkiego sprzętu ani uważać na kabel pod stopami. Wiele takich modeli umożliwia sprzątanie “na mokro”, co znacznie skróci nasze obowiązki – takiej podłogi nie trzeba będzie bowiem dodatkowo myć.

Minusy? Modele akumulatorowe mogą pracować tylko przez określony czas i trzeba pamiętać o ich ładowaniu. Węższa szczotka dotrze w zakamarki pokoju, ale może nie zebrać całego brudu. Takie odkurzacze są też droższe od tradycyjnych, a ich moc bywa mniejsza.

urządzenia do sprzątania

Odkurzacz automatyczny

Jednym z najnowszych rozwiązań na rynku są odkurzacze automatyczne, zwane również samojezdnymi lub robotami sprzątającymi. Wyróżniają się charakterystycznym wyglądem w kształcie dysku. Po włączeniu i ustawieniu programu samodzielnie zajmą się sprzątaniem naszej podłogi. To rozwiązanie, które faktycznie pozwala na dużą oszczędność czasu – takie urządzenia do sprzątania podłóg wykonają pracę za nas, a my możemy w tym czasie odpoczywać lub zająć się czymś zupełnie innym.

Nie trzeba się martwić ich obsługą – ta jest łatwa i każdy bez trudu ustawi odpowiednie parametry. Atutem urządzeń jest także cicha praca: hałasu będzie mniej niż przy innych rodzajach odkurzaczy. Roboty sprzątające są lekkie i nieduże, łatwo więc je schować. Stosowane w nich rozwiązania sprawiają, że jako jedyne z odkurzaczy zupełnie nie rysują podłóg. Niektóre posiadają funkcję mopa, mogą więc od razu wyczyścić podłogę.

Odkurzacze automatyczne świetnie spiszą się na posadzkach i panelach. Nie nadają się jednak do sprzątania dywanów. Czasami bywają również nieco niedokładne. To urządzenia o mniejszej mocy niż klasyczne odkurzacze, jednak ten mankament wynagradza dłuższa niż w przypadku tradycyjnych urządzeń praca. W dodatku nie trzeba jej nadzorować. Należy być za to gotowym na to, że jeżdżący samopas po mieszkaniu odkurzacz może coś strącić ze stołu czy krzesła. Największym minusem jest jednak wysoka cena takiego sprzętu, która wciąż utrzymuje się na polskim rynku.

Odkurzacz centralny

Zastanawiając się, jak szybko sprzątać w domu, warto rozważyć również zakup odkurzacza centralnego. To jednak urządzenie, które nie tylko przyspieszy pracę, ale także sprawi, że w naszym domu zostanie znacznie mniej zanieczyszczeń niż w przypadku wcześniej wymienionych modeli.

Centralny odkurzacz w domu to bowiem cały system gniazd i rur, które odprowadzają kurz i brud do jednostki centralnej. Poszczególne gniazda należy rozmieścić w różnych pomieszczeniach: swoje “odnogi” będzie mieć więc odkurzacz centralny w kuchni, na korytarzu czy w przedpokoju. Do gniazda przyłączany jest wąż sprzątający ze szczotką, później naciska się przycisk i można rozpocząć pracę. Nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza – wystarczy rozwijany stopniowo wąż, który może mieć nawet kilkanaście metrów długości. To sposób na komfortowe i wydajne sprzątanie, jednostki centralne cechują się bowiem dużą mocą.

Najwygodniejsze są odkurzacze centralne z systemem węża chowanego w ścianie – wówczas zupełnie nie musimy martwić się miejscem do przechowywania odkurzacza, a węże chowają się automatycznie. Odkurzanie jest więc skuteczniejsze i szybsze. Nie tracimy też czasu na częste opróżnianie worków, zanieczyszczenia gromadzą się bowiem w jednostce centralnej, która przeznacza na to dość dużą przestrzeń – wystarczy ją opróżnić co kilka miesięcy.

Przede wszystkim jednak odkurzacz centralny oznacza zupełne usunięcie kurzu z pomieszczenia. W przypadku innych urządzeń do kuchni czy pokoju wraca przefiltrowane, ale jednak to samo powietrze. A filtry nie zawsze powstrzymają wszystkie zanieczyszczenia. Tutaj są one usuwane do jednostki centralnej, która znajduje się zwykle w piwnicy. Wadą takich systemów jest ich dość duży koszt, co najmniej kilkukrotnie przekraczający cenę tradycyjnego odkurzacza. Taki centralny układ trudno także zainstalować w gotowych domach, najlepiej zaplanować go już na etapie budowy.

szybkie sprzątanie

Urządzenie do sprzątania na parę – w czym Ci pomoże?

Praca odkurzaczy opiera się na wysysaniu kurzu i zanieczyszczeń, które są następnie filtrowane i zatrzymywane w worku lub pojemniku. Warto wspierać je jednak urządzeniami, które do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni wykorzystują parę wodną. W taki sposób nie tylko szybko i dokładnie umyjemy podłogę, ale możemy także dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków.

Mop elektryczny na parę

Nowoczesnym, choć coraz bardziej rozpowszechnionym w polskich domach urządzeniem pozostaje mop parowy. Jest zasilany energią elektryczną z gniazda lub akumulatora. Pozwala oszczędzić czas na namaczanie końcówki i jej wyciskanie. Po prostu włączamy urządzenie, czekamy kilkanaście sekund, aż się rozgrzeje, i możemy rozpocząć sprzątanie. Dzięki parze taki mop bez trudu usuwa zaschnięte zabrudzenia, które zwyczajnym mopem trzeba byłoby długo szorować. Oprócz mycia podłogi mop będzie ją automatycznie osuszał, tuż po sprzątaniu będzie więc można korzystać z mieszkania bez ryzyka powtórnego zabrudzenia powierzchni.

Dzięki tym cechom mopów elektrycznych sprzątanie z ich użyciem będzie znacznie szybsze. Przy okazji jest to jednak także sposób na oszczędności. Choć samo urządzenie będzie oczywiście wydatkiem znacznie poważniejszym niż zwyczajny mop, pozwoli zaoszczędzić wodę – w tym przypadku, zamiast napełniać nią całe wiadro, wlewamy ją do niewielkiego zbiornika. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest mop zdalnie sterowany. Takie urządzenie nie wymaga wstawania z krzesła – wystarczy wziąć do ręki specjalny dżojstik i można sprzątać brudną podłogę jedynie ruszając palcem.

Oczyszczacz parowy

W sprzątaniu zakamarków kuchni bądź łazienki, a także czyszczeniu mocno zabrudzonych miejsc niezwykle pomocne będą oczyszczacze parowe, zwane potocznie parownicami. Pozwalają na znacznie szybsze i łatwiejsze czyszczenie powierzchni niż tradycyjna gąbka lub szmatka nasączona płynem czy innym detergentem.

Takie oczyszczacze wyglądem przypominają nieco pistolet z obszernym zbiornikiem. Napełnia się je zwykłą wodą. Urządzenie generuje z niej parę pod wysokim ciśnieniem, która dzięki specjalnej końcówce może być precyzyjnie dozowana na zabrudzone powierzchnie. Czyszczenie jest szybkie i proste, dodatkowo sprzęt dezynfekuje brudne miejsca, zabijając większość drobnoustrojów. Nie potrzeba do tego żadnych chemicznych wspomagaczy. Kabiny prysznicowe, kuchenki czy przestrzenie za grzejnikami – żaden kąt się przed nimi nie ustrzeże. Warto wybierać urządzenia ze specjalnymi zaworami, które dodatkowo zabezpieczają użytkownika przed działaniem wysokiej temperatury. 

Autor:

Damian

Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.