Plecaki do szkoły – co musisz o nich wiedzieć?

Bez szkolnego plecaka nie obejdzie się żaden uczeń. To właśnie dzięki niemu dzieci mogą zabrać do szkoły wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy: książki, zeszyty, przybory do pisania, a także strój na zajęcia sportowe, pudełka z drugim śniadaniem i bidon z wodą. Jakie powinny być plecaki do szkoły? Na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu? Odpowiadamy na te pytania!

Plecaki do szkoły nie mogą być ciężkie

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca, by zapakowany plecak dziecka nie ważył więcej niż 10% masy ciała właściciela. W przypadku trochę starszych uczniów margines ten możemy zwiększyć do maksymalnie 15%.

Niestety, rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej, a obciążenie, które nasi podopieczni nakładają na plecy, jest zdecydowanie większe. Dlatego właśnie producenci tworzą możliwie jak najlżejsze plecaki, aby ich waga nie była kolejnym dociążeniem kręgosłupa najmłodszych. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Przy wyborze plecaka dla najmłodszych dzieci bezpieczniej więc zdecydować się na modele pozbawione dodatkowych, ciężkich elementów, takich jak duże stalowe klamry czy dodatkowe łańcuszki.

Elegancka odzież dla dziewczynki – na jakie okazje warto ją nabyć? Sprawdź nasz artykuł!

Pojemność i wielkość plecaka dostosowana do wieku oraz potrzeb

Drugą istotną kwestią podczas wyboru jest to, jaką pojemność mają plecaki. Coolpack czy Paso w swojej ofercie mają bardzo dużo pojemnych produktów. To niezmiernie ważne, aby dziecko zmieściło do plecaka wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty. W nieco starszych klasach warto zwrócić uwagę, by w plecaku bez problemów mogły się pomieścić książki językowe. Takie podręczniki i ćwiczenia z reguły mają format A4.

Pojemność plecaka do szkoły należy dobrać do wieku dziecka. Jeśli dobrze dopasujemy ten parametr, ograniczymy ryzyko, że nasza pociecha będzie nosić ze sobą do szkoły zbyt ciężki bagaż. Najmłodsi uczniowie, którzy dopiero zaczynają naukę w zerówce, poradzą sobie z plecakami o pojemności 10 litrów.

W pierwszych klasach szkoły podstawowej pojemność bagażu może wzrosnąć do 15-20 litrów. Wtedy do szkoły trzeba bowiem nosić ze sobą nieco więcej przyborów, rośnie też liczba lekcji. Największe plecaki są potrzebne pod koniec szkoły podstawowej. Uczniowie w wieku do niedawna określanym jako „gimnazjalny” mają sporo nowych przedmiotów, takich jak chemia, fizyka czy geografia. By pomieścić książki do siódmej i ósmej klasy, potrzebny będzie zakup plecaka o pojemności 25, a nawet 30 litrów.

W szkole średniej książek i zeszytów zwykle jest nieco mniej, a dodatkowe wyposażenie na lekcje mieści się w piórniku. Ponownie można więc pozwolić sobie na mniejsze, około 20-litrowe plecaki.

Wzmocnione plecy – dla wygody i zdrowych nawyków

Dla komfortu dziecka ważne jest odpowiednie rozłożenie ciężaru na plecach. Cięższe i większe przedmioty powinny lądować głębiej, jak najbliżej pleców.

Z punktu widzenia wygody ucznia, ale przede wszystkim jego zdrowia, ważne jest również to, by plecak posiadał usztywniane plecy. To obowiązkowy element w modelach przeznaczonych dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Plecy wzmocnione sztywną gąbką podtrzymują zawartość plecaka.

To jednak przede wszystkim rozwiązanie, które wspiera utrzymywanie właściwej postawy. Usztywnione plecy sprawią, że dziecko nie będzie się garbić. Taki plecak będzie kształtować u najmłodszych prawidłową postawę w czasie chodzenia. Z kolei tył plecaka powinien być dopasowany do anatomicznego kształtu pleców dziecka. To oznacza np. dodatkową gąbkę na odcinku lędźwiowym.

Odpowiednie rozłożenie ciężaru w większych plecakach zapewni obecność dwóch dodatkowych pasów. Plecaki szkolne z pasem biodrowym będą mniejszym obciążeniem dla kręgosłupa. Zapięcie pasa biodrowego sprawi, że to biodra przejmą na siebie dużą część ciężaru. Pomóc może także pas piersiowy, który łączy szelki plecaka. Zapinanie tego pasa pomaga ustabilizować sylwetkę – powinien się znajdować mniej więcej na środku klatki piersiowej.

Przy wyborze plecaka do szkoły należy też zerknąć na same szelki. Najwygodniejsze będą szerokie i dość grube, wypełnione słuszną dozą gąbki. Uważać trzeba przede wszystkim na modele z cienkimi szelkami. Najpewniej będą wpijać się w ciało dziecka.

Rozkład komór i kieszeni plecaka

Liczy się też wnętrze plecaka. Powinno pozwalać na wygodne rozłożenie bagażu. Konieczna będzie co najmniej jedna boczna kieszeń, w której zmieści się śniadanie. Przyda się też boczna siateczka na butelkę z napojem. W przypadku młodszych dzieci, które noszą do szkoły sporo drobiazgów, bocznych kieszeni powinno być więcej.

Dobrze, by plecak szkolny posiadał dwie duże komory, a w nich kilka przegródek. Wtedy dzieci będą mogły rozdzielić część bagażu i łatwiej uporządkują przedmioty. Starszym uczniom przyda się wewnętrzna kieszeń na laptop i sprzęt elektroniczny, a także otwór na kabel od słuchawek.

Solidne i mocne materiały

By plecak do szkoły okazał się trafioną inwestycją, trzeba wybierać modele z solidnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na mocny materiał odporny na rozdarcia. Dobrze sprawdzą się modele ze wzmocnionym dołem. To ta część plecaka jest najbardziej narażona na uszkodzenia.

Warto rozważyć zakup plecaka wodoodpornego. Wówczas dziecko będzie pewne, że niespodziewany deszcz nie uszkodzi zeszytów ani podręczników. Najlepiej sprawdzają się plecaki powlekane poliuretanem. Istotny będzie też płynny zamek błyskawiczny, który znacznie ułatwi korzystanie z plecaka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Trudno znaleźć w dzisiejszych czasach plecaki dla najmłodszych, które nie mają odblasków poprawiających bezpieczeństwo. To szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, gdy najmłodsi często wracają ze szkoły w warunkach słabej widoczności.

Warto jednak zwrócić uwagę na usytuowanie odblasków: czy dziecko będzie widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu. Odblaski nie mogą być także zasłonięte przez inne elementy – tej kwestii też trzeba się bacznie przyjrzeć podczas zakupów.

Gdzie kupować plecaki?

Przede wszystkim ważnym jest, aby kupować markowe plecaki. St.Right, Coolpack czy Head to marki, których produkty są godnymi polecenia. Możemy je kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

W tych pierwszych musimy liczyć się z wyższą ceną, ale możemy sprawdzić, jak plecak prezentuje się na naszym dziecku i czy nie jest zbyt duży. Kupując przez internet zapłacimy mniej, ale plecak zobaczymy dopiero po rozpakowaniu paczki. Z drugiej strony przysługuje nam możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni, a wiele sklepów nawet przedłuża ten okres.