Plecaki do szkoły – co musisz o nich wiedzieć?

Bez szkolnego plecaka nie obejdzie się żaden uczeń. To właśnie dzięki niemu dzieci mogą zabrać do szkoły wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy: książki, zeszyty, przybory do pisania, a także strój na zajęcia sportowe, pudełka z drugim śniadaniem i bidon z wodą. Jakie powinny być plecaki do szkoły? Na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu? Odpowiadamy na te pytania!

Plecaki do szkoły nie mogą być ciężkie

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby zapakowany plecak dziecka nie ważył więcej niż 10% masy właściciela. W przypadku trochę starszych uczniów margines ten możemy zwiększyć do maksymalnie 15%. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej, a obciążenie, które nasi podopieczni nakładają na plecy, jest zdecydowanie większe. Dlatego właśnie producenci tworzą możliwie jak najlżejsze plecaki, aby ich waga nie była kolejnym dociążeniem kręgosłupa najmłodszych.

Elegancka odzież dla dziewczynki – na jakie okazje warto ją nabyć? Sprawdź nasz artykuł!

Pojemność i rozłożenie ciężaru

Drugą istotną kwestią podczas wyboru jest to, jaką pojemność mają plecaki. Coolpack czy Paso w swojej ofercie mają bardzo dużo pojemnych produktów. To niezmiernie ważne, aby dziecko zmieściło do plecaka wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty, w tym książki językowe, które mają z reguły format A4. Z drugiej strony wszystko musi być dobrze ułożone, aby równomiernie rozkładać ciężar. Warto więc szukać plecaka z dodatkowo wzmocnionymi plecami, które pomogą w pakowaniu, a noszenie go będzie zdecydowanie bardziej komfortowe. Duży plus należy postawić przy produktach, które mają solidne i szerokie ramiączka z gąbeczką, która będzie zapobiegać wrzynaniu się ich w skórę oraz pasy piersiowe i biodrowe, które lepiej utrzymują plecaki w stałej pozycji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Trudno znaleźć w dzisiejszych czasach plecaki dla najmłodszych, które nie mają odblasków poprawiających bezpieczeństwo, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy najmłodsi często wracają ze szkoły w warunkach słabej widoczności. Jednak warto zwrócić uwagę na usytuowanie odblasków: czy dziecko będzie widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu. Odblaski nie mogą być także zasłonięte przez inne elementy – tej kwestii też trzeba się bacznie przyjrzeć podczas zakupów.

Gdzie kupować plecaki?

Przede wszystkim ważnym jest, aby kupować markowe plecaki. St.Right, Coolpack czy Head to marki, których produkty są godnymi polecenia. Możemy je kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W tych pierwszych musimy liczyć się z wyższą ceną, ale możemy sprawdzić, jak plecak prezentuje się na naszym dziecku i czy nie jest zbyt duży. Kupując przez internet zapłacimy mniej, ale plecak zobaczymy dopiero po rozpakowaniu paczki. Z drugiej strony przysługuje nam możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni.