Jaką gitarę wybrać na początek do nauki gry?

Niekiedy w życiu przychodzi taki moment, kiedy człowiekowi brakuje zainteresowań. Może on wtedy rzucić się na sport, fotografię czy też czytanie

Istnieje za to dużo lepsza alternatywa, jaką jest muzyka. Mało ludzi jest w stanie spędzić swój dzień bez odrobiny pobrzękiwania strun tudzież mocnych uderzeń basu.

Jeśli podoba Ci się pierwsze, to odpowiedź jest tylko jedna, naucz się grać na gitarze!

Zatem, jaką gitarę na początek? W tym artykule spróbujemy Ci doradzić, która będzie na start najlepsza.

Gitarowe początki – czyli z prądem, czy bez

Jak to mówią, każdy jest inny i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jaką gitarę kupić dla początkujących. Jeden rockman powie, że powinno się kupić “elektryka”, a inny wirtuoz, że klasyczną. Nie ma tu jednej odpowiedzi, więc pozostaje tylko jedno wyjście.

Spróbuj każdej! Naprawdę, to nie takie trudne, wystarczy, że podejdziesz do sklepu muzycznego i sprawdzisz, co dla twojego ucha brzmi najlepiej.

Jaką gitarę na początek? Najpopularniejsze rodzaje gitar

W “gitarowej rodzinie” wyróżniamy trzy główne gitary: klasyczną, akustyczną i elektryczną. Każda jest różna, przez co mają różne wady i zalety. Jeśli chodzi o to jaką gitarę na początek kupić, to wybór zależy głównie od naszych preferencji muzycznych i tego czy brzmienie gitary jest przyjemne dla naszego ucha. W końcu nie ma nic ważniejszego dla nas oprócz brzmienia!

Gitara klasyczna

“Klasyk” to najstarszy z całej rodziny gitarowej instrument pochodzący z Hiszpanii (co możecie kojarzyć z tzw. flamenco). Jest to stosunkowo niedrogi wybór, który pochwali większość nauczycieli muzyki. Jest ona złożona z pudła rezonansowego (otworu, który wzmacnia siłę brzmienia), gryfu (na którym leżą progi i struny) oraz nylonowych strun, które wytwarzają pożądaną przez nas muzykę. W zestawie do “klasyka” powinno się kupić podgitarnik lub podnóżek. Muzykę z “klasyka” można usłyszeć między innymi w utworach Chopina i Beethovena.

Ale czy odpowiada ona to na pytanie „jaka gitara na start będzie najlepsza?”. Jeśli pragniesz na początek nauczyć się gry podstawowymi akordami, to gitara klasyczna będzie dla ciebie najlepsza. Dzięki nylonowym strunom twoje palce nie będą boleć aż tak bardzo. Jej dźwięk jest delikatny i “gładki”, co jest też jej wadą, gdyż jest bardzo cicha.

Jaka gitara do nauki gry na gitarze? Mahoniowa gitara klasyczna - Alhambra 1 C LH.
Alhambra 1 C LH, leworęczna gitara klasyczna wykonana z mahoniu, najlepsza gitara klasyczna dla początkujących dorosłych (oczywiście leworęcznych)
(źródło: Kytary)


Gitara akustyczna

Jest to młodsza siostra “klasyka”, która powstała przez zapotrzebowanie na donośniejszy dźwięk. Jej główną różnicą jest węższy gryf, oraz metalowe struny. Nie wymaga ona kupna podnóżka, jak to było w przypadku “klasyka”. Bez problemu można grać wszędzie bez żadnego dodatkowego sprzętu.

Instrument ten jest najbardziej uniwersalny, gdyż możesz zagrać na nim praktycznie wszystko, oprócz rocka i metalu. Odpowiadając na pytanie, jaką gitarę na początek, jeśli szukasz uniwersalności za rozsądną cenę, to “akustyk” jest właśnie dla Ciebie! Ale musisz pamiętać, że i ona ma swoje wady.

Zamontowane zostały w niej metalowe struny, które odpowiadają za donośne, dźwięczne brzmienie. Jak zapewne wiesz ostry metal nie jest dobry dla skóry. Jeśli się na nią zdecydujesz to bądź przygotowany na bolące i krwawiące palce!

Jaką gitarę na początek? Orzechowa gitara akustyczna - Fender FA-125 WN BK
Jaką gitarę na początek? Orzechowa gitara akustyczna – Fender FA-125 WN BK
Orzechowa gitara akustyczna – Fender FA-125 WN BK
(źródło: Kytary)


Gitara elektryczna

Najmłodsza i najpotężniejsza z rodziny instrumentów strunowych. Mocno kojarzona z szeroko pojętym rockiem i metalem. Zapewne będzie ona pierwszym o czym przeczytasz jeśli interesujesz się mocniejszymi brzmieniami.

Gitara elektryczna jest idealna na twoje gitarowe początki, jeśli pragniesz nauczyć się najbardziej widowiskowych solówek lub całych rockowych kawałków.

Ma ona też sporo minusów, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu. Jak sama nazwa wskazuje działa ona na prąd, co zmusza do zakupu (dość drogiego) wzmacniacza i kabli. Kolejnym minusem jest… to jak jest ona głośna. Owszem zawsze możesz ściszyć wzmacniacz, ale to wtedy nie jest to samo. Dlatego też najpierw upewnij się, że masz gdzie ćwiczyć swojego rocka!

Oprócz tego, jeśli chodzi o gitary elektryczne to istnieje naprawdę wiele rodzajów, co u laików może powodować ból głowy, dlatego opiszemy każdy z nich:

Jaka gitarę na start? - Mahoniowa gitara elektryczna - Gibson SG Standard 61
aka gitarę na start? – Mahoniowa gitara elektryczna – Gibson SG Standard 61
Mahoniowa gitara elektryczna – Gibson SG Standard 61
(źródło: Kytary)


Stratocaster

Pierwotnie stworzona przez markę Fender, charakteryzuje się ona trzema przetwornikami “single-coil”, co sprawia, że brzmi świetnie oraz wygodny kształt z dwoma wcięciami.

Jest ona najbardziej uniwersalna i pasuje ona do każdego stylu muzycznego. Używali jej między innymi takie gwiazdy jak Eric Clapton, czy Jimi Hendrix

Telecaster

Starsza siostra “strata”. Zbudowana jest ona bardzo prosto i uwodzi surowym, nieokrzesanym brzmieniem, którego nie da się podrobić. Wyposażona jest ona w dwa pickupy typu “single-coil”.

Jeśli szukasz gitary do grania bluesa, lub też alternatywnego rocka, to trafiłeś na najlepszą do tego gitarę!

Super Strat

To oparty na budowie stratocastera całkowicie nowy model gitary elektrycznej. Najczęściej korpus owych gitar posiada głębsze wcięcia w korpusie i znacznie bardziej spiczaste rogi, przez co gitara ma bardziej agresywny, nowoczesny kształt.

Wyposażona jest ona również w dwucewkowe pickupy, tak zwane humbuckery, przez co dźwięk jaki ona wydaje jest cięższy i agresywniejszy.

Gitara ta przeznaczona jest do grania solówek i ciężkiej muzyki heavymetalowej, więc będzie to idealny wybór jeśli właśnie tego szukałeś!

Les Paul

Flagowy model firmy Gibson, który charakteryzuje wcięcie na dolnej stronie i zaokrąglone pudło rezonansowe. Tak jak Super Strat wyposażona jest ona w podobne dwucewkowe pickupy. Wykorzystywały ją tak sławne osoby jak Jimmy Page i Jeff Beck.

Jej brzmienie jedyną w swoim rodzaju barwę dźwięku, wyraźnie okrągłe brzmienie połączone jest z agresywnym dźwiękiem wydawanym z humbuckerów. Wszystko to sprawia, że gitara ta idealna jest do bluesa, rocka, a nawet country. Jeśli, któryś z tych gatunków Ci odpowiada, to jest to perfekcyjny wybór!

Cena, a jakość – znaczenie dla początkujących

Kwestią dość kontrowersyjną wśród gitarowych wyjadaczy to jaką pierwszą gitarę polecić nowicjuszom. Fora gitarowe wręcz pęcznieją od agresywnych dyskusji, która gitara jest lepsza. Według nas sprawa jest dosyć prosta.

Osoba początkująca nie będzie słyszała wyraźnej różnicy między gitarą za paręset złotych od takiej za parę tysięcy. Więc laik powinien celować w gitary z tej tańszej, dolnej półki, ale pojawia się haczyk.

Nowicjusz wpisując w Google frazę „jaka najlepsza gitara dla początkujących” zazwyczaj wejdzie w „podpółkę”, czyli w wyszukiwaniach pojawią się głównie chińskie podróbki, które rozlecą się po kilku tygodniach użytkowania. Dlatego najlepszym wyborem dla Ciebie byłoby udanie się na strony serwisów aukcyjnych takich jak na przykład “olx”, czy “allegro”.

Tam powinniśmy znaleźć stosunkowo niedrogie oryginalne gitary, które wytrzymają o wiele dłużej niż “chińszczyzna”.

Jak nie zostać oszukanym na serwisach aukcyjnych?

Wiele osób początkujących wpisuje na serwisach aukcyjnych frazę „jaka gitara do nauki gry na gitarze„, sprawia to, że mnóstwo oszustów próbuje sprzedać zepsuty sprzęt. Mimo to, jeśli się wie, co należy zrobić podczas oględzin, to szansa, że ktoś nas oszuka, diametralnie spada. Oto najważniejsze elementy warte sprawdzenia:

Gryf

To najważniejszy element gitary, który musi być prosty. Jeśli jakkolwiek jest on zakrzywiony, to nie powinieneś kupować tego modelu. Krzywy gryf jest tak trudno naprawić, że zakup po prostu się nie opłaca.

Progi

Powinieneś sprawdzić ich stopień zużycia. Sprawa jest analogiczna, jeśli są one zbyt zużyte, to bardzo mocno wpłynie to na brzmienie instrumentu, a ich naprawa też sporo kosztuje.

Zniszczenia

Jest to dość oczywiste, lecz musisz dokładnie obejrzeć gitarę w poszukiwaniu zniszczeń i pęknięć. Ryski nie powinny wprawiać Cię w zakłopotanie, ale ubytki w gryfie powinny dyskwalifikować gitarę z zakupu.

Podsumowanie

Znasz już podstawy, które pozwolą odpowiedzieć ci na pytanie „jaką gitarę na początek” Nie pozostaje Ci już nic innego jak wybranie się na zakupy i rozpoczęcie przygody!