Ubrania i tekstylia z sieciówek nie wszystkich zadowalają. Owszem, wybór jest niezwykle szeroki, ale w wielu przypadkach obracamy się w kręgu w gruncie rzeczy podobnych fasonów i rozwiązań. By zdobyć coś bardziej oryginalnego, często trzeba udać się do krawca czy krawcowej, którzy pracują m.in. z użyciem stebnówki. A to jest równoznaczne z szyciem na miarę i większymi wydatkami. Jest jednak jeszcze jedno rozwiązanie. Wystarczy odrobina talentu i chęci, by spróbować samodzielnego szycia ubrań. Można zacząć od prostych napraw i przeróbek, ale z czasem trend DIY, czyli “zrób to sam”, może wciągnąć Cię do tego stopnia, że zaczniesz tworzyć własne kreacje i zaczytywać się w poradnikach, jak szyć na maszynie. Do tego potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt.
Oczywiste będzie rozpoczęcie od maszyny do szycia – najprostsze często można kupić w promocyjnej cenie nawet w popularnych marketach. Lepsze efekty mogą jednak dać nieco bardziej skomplikowane rozwiązania, takie jak overlock. Jak działa takie urządzenie? Do czego służy overlock? Czy warto szyć na nim w domowej pracowni? Porównaliśmy wady i zalety, jakie posiada owerlok i zwykła maszyna do szycia, oceniając, w jakich przypadkach warto zdecydować się na konkretne rozwiązanie.
Maszyna do szycia, overlock na zwykłej maszynie i profesjonalny owerlok – najważniejsze różnice
Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z samodzielnym szyciem, z pewnością w pierwszym odruchu skierują się ku dobrze znanej maszynie do szycia. To najprostsze urządzenie, dziś jednak mocno różniące się od tych, z których korzystały przed laty nasze babcie. W sprawnych rękach może jednak okazać się niezwykle funkcjonalne. Działanie podstawowych modeli opiera się na dwóch niciach – to ich kombinacja tworzy ścieg. Są przeplatane dzięki użyciu tzw. czółenka. By uzyskać szwy dobrej jakości, nici muszą być w nich mocno i dokładnie ściśnięte. Standardowa maszyna do szycia świetnie poradzi sobie z łączeniem tkanin, nie będzie mieć problemu z większością łatwych w obróbce materiałów.
Szycie na maszynie overlock, czyli co to jest ścieg owerlokowy?
Nie wszystkie tkaniny poddadzą się jednak łatwo takiemu urządzeniu. Szycie na maszynie dzianin czy dresówek będzie utrudnione, powstające szwy mogą okazać się niewystarczająco wytrzymałe i zbyt mało elastyczne. Kolejnym rozważanym krokiem jest więc często zakup wielofunkcyjnej maszyny do szycia, zwanej maszyną z owerlokiem.
Czym wyróżnia się takie urządzenie? To wciąż maszyna, która do pracy wykorzystuje tylko dwie nici. Jej głównym atutem jest jednak ścieg, który umożliwia proste i sprawne obszywanie krawędzi materiału – nazywa się go ściegiem owerlokowym. Niektóre modele posiadają także dodatkowo wzmocniony ścieg superowelokowy.
Maszyna z owerlokiem wspomaga pracę również dzięki odpowiednio wyprofilowanej stopce. Ta część urządzenia zabezpiecza przed marszczeniem się brzegów obszywanej tkaniny. Niektóre są nawet wyposażone w nóż, który odetnie w czasie pracy dodatkowy materiał.
Owerlok: co to właściwie jest?
Mimo że w potocznej nazwie wielofunkcyjnej maszyny dumnie widnieje słowo “owerlok”, z rzeczywistym owerlokiem pod względem funkcjonalności konkurować nie może. A zatem: jak szyje overlock? Takie urządzenie pozwala na szycie z użyciem kilku nici – zazwyczaj trzech lub czterech. Dzięki temu powstający szew, będący odpowiednikiem ściegu owerlokowego z maszyny, jest wykończony zdecydowanie mocniej i bardziej estetycznie. Samo urządzenie szyje znacznie szybciej, praca jest dużo łatwiejsza. Owerlok nie będzie cofać materiału, nic nie będzie się marszczyć ani blokować.
Podczas gdy stopka wielofunkcyjnej maszyny tylko w niektórych przypadkach pozwala na odcinanie nadmiaru obszywanego materiału, a sam nóż bywa w niej niezbyt ostry, w owerloku to standard. To urządzenie wyróżnia jednak również niespotykany w maszynach do szycia dyferencjał, czyli mechanizm różnicowy. Dzięki niemu można łatwiej poradzić sobie z tkaninami trudnymi w obróbce i samodzielnie zdecydować, czy linia szycia ma być bardziej czy mniej ściągnięta. To łatwość pracy w każdej sytuacji i pełna kontrola jej efektów.
Jak szyje maszyna do szycia, czyli kiedy to ona Ci wystarczy
Jeśli po poznaniu funkcjonalności maszyny ze ściegiem owerlokowym oraz właściwych owerloków zdążyłaś już zupełnie skreślić dotychczas używaną, zwykłą maszynę do szycia, warto jeszcze choć przez chwilę się wstrzymać. Atuty, które posiadają tamte urządzenia, nie zawsze będą Ci bowiem potrzebne. Czasami wystarczy dobrze wiedzieć, jak szyć na maszynie.
Maszyna do szycia dobrej klasy otwiera przed Tobą całkiem szeroki wachlarz możliwości. Wbrew pozorom, standardowe maszyny poradzą sobie bowiem z większością używanych na co dzień w krawieckich pracowniach materiałów. Prędkość pracy nie będzie może zbyt duża, ale jeśli tylko od czasu do czasu myślisz o szyciu własnych ubrań, taka opcja powinna pozostać dla Ciebie numerem jeden.
Jak szyć na maszynie w domowej pracowni?
Maszyna umożliwia obrabianie zarówno cienkich, jak i dość grubych materiałów. Powinna sobie poradzić nawet z miękką sztuczną skórą, pikowaniem czy szyciem dzianiny. Jak szyć na maszynie takie materiały? Konieczna jest odpowiednia regulacja maszyny do szycia. Będą do tego potrzebne także specjalistyczne stopki, a pożądany efekt końcowy będzie osiągnąć nieco trudniej. Mimo wszystko dokupienie akcesoriów to dużo mniejszy koszt niż kupno owerloka. Z pewnością jednak zwykłe maszyny nie nadają się do szycia cienkich koronek czy grubej skóry. W tych przypadkach potrzebne są specjalistyczne modele – w końcu w profesjonalnych zakładach krawieckich nawet jedną parę dżinsów przygotowuje się przy użyciu trzech czy czterech urządzeń.
Standardowa maszyna do szycia zupełnie Ci wystarczy, jeśli szycie jest bardziej Twoim hobby niż sposobem na przygotowywanie większości ubrań lub zarabianie pieniędzy. To idealne rozwiązanie, gdy w domowej pracowni zajmuje Cię głównie wykonywanie drobnych poprawek albo przeróbek, które sprawiają, że ubrania ze sklepu wyglądają oryginalnie i niepowtarzalnie. Nawet w takim przypadku ważna będzie jednak również jakość sprzętu. Dobrych maszyn najlepiej szukać u sprawdzonych producentów – najtańsze modele z marketów zwykle szybko odmówią posłuszeństwa nawet przy najprostszych pracach.
Co można uszyć na maszynie z owerlokiem?
Jak wspominaliśmy, maszyna z owerlokiem to opcja pośrednia między standardową maszyną a profesjonalnym owerlokiem. Ścieg owerlokowy, który oferuje, to poziom wyżej niż podstawowe rozwiązania, ale co najmniej dwie klasy niżej niż ścieg wykonany właściwym owerlokiem. Mimo wszystko taka wieloczynnościowa maszyna oferuje więcej możliwości niż zwyczajny sprzęt. Praca będzie szybsza, a zakres obrabianych materiałów nieco większy. Dotyczy to przede wszystkim grubych tkanin, które nie powinny się marszczyć tak bardzo, jak to będzie działo się przy podstawowej wersji maszyny.
Wieloczynnościowa maszyna do szycia dobrej jakości będzie też wyposażona w stopkę z nożem, która pozwoli odcinać obszywany materiał. Wykończenie tkanin, zwłaszcza tych trudniejszych w obróbce, będzie też po prostu ładniejsze, a cały szew bardziej elastyczny. W porównaniu do owerloka w maszynie z takim ściegiem łatwiej i szybciej można także zmieniać nici. Samo urządzenie jest zdecydowanie mniejsze od owerloka, łatwiej będzie więc znaleźć dla niego miejsce w domu lub domowej pracowni.
Maszyny z owerlokiem są przeznaczone dla osób, które skupiają się nie tylko na przeróbkach gotowych ubrań, ale i na realizacji własnych projektów. Dzięki nim nawet szycie od podstaw będzie szybsze i łatwiejsze. Maszyna wieloczynnościowa stanowi bardziej rozbudowaną alternatywę dla standardowych urządzeń – warto raczej rozważyć jej zakup zamiast klasycznej maszyny, a nie jako dodatkowe urządzenie. Będzie to więc ciekawa opcja przy wymianie wysłużonego sprzętu w domowej pracowni. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to wciąż tylko namiastka profesjonalnych urządzeń. Warto też pamiętać, że ścieg owerlokowy jest trudny do sprucia, co może w przyszłości powodować problemy z ewentualnymi przeróbkami ubrań.
Overlock – do czego służy i kiedy warto po niego sięgnąć?
Odpowiadając na pytanie “co to jest overlock”, podkreśliliśmy, że to urządzenie pozwala na bardziej profesjonalną pracę. Właśnie taki, profesjonalny wygląd zyskują ściegi wykonane za jego pomocą. Kilka nici, dwie igły, dwa noże – to zestaw elementów, który znacznie usprawnia wszelkie działania. Szybkość owerloka trudno w ogóle porównywać ze zwykłą maszyną albo nawet maszyną wieloczynnościową – jego przewaga to zazwyczaj nawet 200 uderzeń igły na minutę.
Jak działa overlock? Szybko i sprawnie obrabia krawędzie tkanin, wykonując szwy łatwe do sprucia. Bardzo dobrze nadaje się do tkanin elastycznych – odpowiednie pokrętło pozwala na rozciąganie i wdawanie materiału. Poradzi sobie z bardzo cienkimi materiałami, większość modeli jest bowiem wyposażona również w przystosowany do nich ścieg rolujący. Najbardziej znane jest jednak zastosowanie tego urządzenia jako owerlok do szycia dzianin. Łatwiej będzie wtedy wykonywać z nich ubrania tak, by ich brzegi się nie strzępiły. A uszyte z wykorzystaniem tej maszyny modele odzieży, dzięki elastycznym szwom, będą bardzo wygodne.
Jeśli dobrze opanujesz szycie owerlokiem, ubrania wychodzące spod Twojej ręki będą wyglądać niemal dokładnie tak, jak te ze sklepu. Zakup takiego urządzenia powinien być jednak dopiero kolejnym krokiem na drodze krawieckiego wtajemniczenia. Najpierw warto dobrze poznać możliwości zwykłej maszyny do szycia. Trzeba pamiętać, że praca na owerloku wygląda nieco inaczej. Trzeba będzie dokupić dodatkowe szpule z nićmi, a sam owerlok będzie dodatkowym urządzeniem w domowej pracowni. Nie we wszystkich pracach zastąpi bowiem maszynę – w końcu jest w stanie szyć jedynie po krawędzi materiału. Jego zakup to więc dodatkowy wydatek oraz potrzeba wygospodarowania miejsca na jego przechowywanie.
Owerlok w pracowni – zalety i wady
Jeśli nie przebywasz w swojej krawieckiej pracowni zbyt często, zakup owerloka będzie zbędnym wydatkiem. Jeśli jednak szyjesz sporo ubrań, znacznie ułatwi i przyspieszy Twoją pracę. Domowy owerlok będzie także szansą, by dorobić do podstawowej pensji – zleceń dla krawcowych nie brakuje. Jaki overlock na początek będzie więc najlepszy? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób nawlekania nici, który na początku może sprawiać duże problemy. Owerlok dla początkujących powinien mieć dużo miejsca do nawlekania, wyraźnie rozpisane drogi tej czynności oraz wspomagający całość prac nawlekacz chwytacza dolnego. Warto też sprawdzić stabilność wybranego modelu. Szybka praca owerloka wytwarza sporo drgań, jeśli więc urządzenie nie będzie odpowiednio wyważone, może podskakiwać na blacie w czasie pracy. Jego odpowiednie ustawienie może być trudniejsze od zdobycia wiedzy, jak szyć na maszynie bez wstrząsów i nadmiernych poprawek.
Czy owerlok jest znacznie droższy od zwykłej maszyny?
Jeśli rzadko pojawiasz się w domowej pracowni krawieckiej, zakup owerloka nie będzie też dla Ciebie po prostu opłacalny. To urządzenie mocno różni się bowiem cenowo od zwykłej maszyny do szycia. W marketach najtańsze maszyny są dostępne już w granicach 200-300 zł. Za solidną maszynę mechaniczną trzeba będzie jednak zapłacić co najmniej ok. 500-600 zł. Maszyna wieloczynnościowa z owerlokiem dobrej klasy to cena wyższa o kolejne 100-200 zł.
Zdecydowanie najdrożej wypada jednak pod tym względem owerlok. Trudno znaleźć takie urządzenia w cenie poniżej 1200 zł. Trzeba założyć, że będzie droższy od standardowej maszyny do szycia o ok. 1000 zł. A pamiętajmy, że w tym przypadku w pracowni potrzebny będzie nam zarówno owerlok, jak i klasyczna maszyna – inaczej nie będzie można w pełni wykorzystać ich możliwości, które w pewien sposób się uzupełniają.