Jakie zabiegi wykonywać przed, a jakie po leczeniu ortodontycznym?

Coraz większa liczba osób, niezależnie od wieku, decyduje się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Zniwelowanie wady zgryzu lub całkowite pozbycie się jej wymaga jednak czasu. Przede wszystkim ortodonta nie założy nam aparatu na zęby, jeśli wcześniej nie wykonamy kilku czynności. Równie ważne jest przestrzeganie wytycznych lekarza na każdym etapie leczenia, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym i olśniewającym uśmiechem przez długi czas. Jakie zabiegi należy wykonać przed założeniem aparatu ortodontycznego, w trakcie leczenia i po jego zakończeniu? Podpowiadamy!

Przed leczeniem ortodontycznym

Nie jest tajemnicą, że przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lekarz może wymagać od nas, żebyśmy wyleczyli wszystkie zęby, a niektóre z nich usunęli. Wiertła stomatologiczne mogą odstraszać. Jednakże, aby każda wizyta u stomatologa nie wiązała się z nieprzyjemnymi wspomnieniami, warto wybrać takiego dentystę, który będzie budził nasze zaufanie oraz okaże się delikatny. Ponadto ważne jest, aby był to wysokiej klasy fachowiec, który doskonale będzie wiedział, jak ma przebiegać leczenie. Nie każdy z nas wie, że wiertła umieszcza się w innym narzędziu, którym jest kątnica stomatologiczna. To właśnie kątnica NSK wydaje ten specyficzny dźwięk, który słyszany z poczekalni może być dla nas dosyć nieprzyjemny. 

Niezwykle istotne jest wykonanie niezbędnych do diagnostyki zdjęć pantomograficznych. Dzięki nim dentysta będzie wiedział, który ząb należy poddać leczeniu, a który nie wymaga ingerencji. Dodatkowo, przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego należy wykonać zabieg higienizacji jamy ustnej, który składa się z takich etapów jak: skaling, piaskowanie, polishing i fluoryzacja. Warto wiedzieć, że bardzo często do tego pierwszego zabiegu także wykorzystywana jest kątnica stomatologiczna. Cena pełnej higienizacji jamy ustnej waha się w granicach od 200 do nawet 350 zł. Zabieg ten może być przeprowadzony przez lekarza stomatologa lub dyplomowaną higienistkę stomatologiczną. Po wykonaniu każdego etapu, osoba wykonująca zabieg powinna wziąć w dłoń lusterko stomatologiczne i sprawdzić, czy zalegający kamień nazębny został dokładnie usunięty. Po takim przygotowaniu można zakładać odpowiedni aparat ortodontyczny. Jaki jednak wybrać? Dowiesz się tego, czytając https://lubie.com.pl/jaki-aparat-na-zeby-wybrac/!

W trakcie leczenia ortodontycznego

Jeśli uważacie, że w czasie trwania leczenia ortodontycznego nie będziecie musieli widywać się z lekarzem, powinniście wiedzieć, że wizyty w gabinecie odbywają się regularnie. Najczęściej jest to spowodowane koniecznością kontroli przebiegu leczenia. Zazwyczaj należy odwiedzać lekarza przynajmniej raz w miesiącu, niejednokrotnie jednak zdarzają się nieoczekiwane sytuacje, które wymagają dodatkowej wizyty w gabinecie. Tuż po założeniu aparatu bardzo często zdarza się, że pacjenci szybko wracają do lekarza, skarżąc się na poranioną błonę śluzową jamy ustnej. Wówczas ortodonta nakłada na zamki specjalny wosk dentystyczny, który zabezpiecza ostre elementy znajdujące się na aparacie. W trakcie leczenia może dojść również do uszkodzenia zamków znajdujących się w aparacie. Wtedy także należy odwiedzić lekarza i poprosić go o naprawienie ubytku.

Po leczeniu ortodontycznym

Po uzyskaniu idealnie prostych zębów warto zdecydować się na zabieg wybielania. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się olśniewającym uśmiechem. W tym celu należy udać się do stomatologa, który wykorzystując nakładki wybielające Opalescence Go sprawi, że nasze zęby staną się nawet o kilka tonów bielsze. Ponadto po zakończeniu leczenia ortodontycznego warto również wykonać zabieg higienizacji jamy ustnej, aby oczyścić płytkę nazębną z kamienia, który osadził się na szkliwie w trakcie noszenia aparatu.