5 powodów, dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe od jakiegoś czasu przeżywają swój wielki comeback. Towarzyszyły nam od lat, jednak częściej widywane były na parapetach w mieszkaniach babć. Dziś jest zupełnie odwrotnie – często to niejedna z nas może pochwalić się większą domową dżunglą!

Jeśli i Ciebie zachwyca ten roślinny trend, jednak nie jesteś pewna, czy jest to coś dla Ciebie, przychodzę z pomocą! Zebrałam dla Ciebie 5 powodów, dla których warto hodować rośliny doniczkowe. Poznaj je i przekonaj się do uprawiania roślin w domowych zaciszu.

Dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe?

Powodów na to, dlaczego warto mieć rośliny doniczkowe w domu, jest naprawdę wiele. Wybrałam te, które, moim zdaniem, mają największą szansę przekonać Cię do zakupu swojej pierwszej rośliny. Gotowa?

Rośliny nawilżają powietrze

Rośliny posiadają doskonałe właściwości nawilżania powietrza. Jest to szczególnie odczuwalne zimą, kiedy w mieszkaniach bez roślin zaczyna panować bardzo sucha atmosfera. Włączanie kaloryferów i dogrzewanie pomieszczeń nie pomaga, a działa wręcz przeciwnie – jest jedną z cegiełek budujących to zjawisko.

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniu jest nie tylko niekomfortowe, ale także może przyczyniać się do różnych dolegliwości zdrowotnych, np. chrypki czy kaszlu. W takiej sytuacji można zdecydować się na zakup nawilżacza powietrza lub wybrać bardziej niskobudżetową wersję, jaką są właśnie rośliny doniczkowe.

Dla wielu osób to jeden z ważniejszych powodów, dlaczego warto uprawiać rośliny doniczkowe. Jeśli to działanie jest dla Ciebie istotne, postaw na fikusa, dracenę lub szeflerę.

Pomysł na hobby

Chociaż najprawdopodobniej aktualnie dopiero zastanawiasz się nad posiadaniem roślin, rozważasz za i przeciw, istnieje bardzo duża szansa, że jeśli zdecydujesz się na swoją pierwszą roślinę, stanie się ona początkiem zupełnie nowego hobby!

Wiedzę o hodowli roślin można poszerzać stosunkowo niskim kosztem – wystarczy zainwestować przede wszystkim swój czas. W internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych materiałów, można korzystać także z osobistego doświadczenia wielu osób dzięki grupom na Facebooku, blogom czy filmom na Youtubie.

Jest to hobby, w które bardzo łatwo się wciągnąć. Świat roślin jest niezwykle bogaty i szybko możesz odkryć wiele gatunków, które zaczną Ci się po prostu marzyć (piszę to z własnego doświadczenia!). A od takiego pragnienia bardzo łatwo jest przejść do zakupów i powiększania swojej domowej dżungli.

Pielęgnowanie, przesadzanie i rozmnażanie roślin jest bardzo ciekawym zajęciem, na które decyduje się wiele osób – bez względu na płeć i wiek. Dla niektórych to hobby staje się nawet formą zarobku, gdyż niektóre okazy potrafią kosztować naprawdę niemało.

Rośliny upiększają przestrzeń

Jeśli jeszcze nie przekonałam Cię, dlaczego warto hodować rośliny, a uwielbiasz otaczać się pięknymi przedmiotami i dbać o przestrzeń, w której przebywasz, być może ta korzyść do Ciebie przemówi. Dodanie roślin do domu czy mieszkania pozwoli Ci upiększyć ich pomieszczenia.

Dzięki roślinom doniczkowym możesz wprowadzić do swojego domu zupełnie nowy klimat!

Możesz zdecydować się na wiele roślin, tworząc domową dżunglę, lub kilka akcentów w postaci wysokich odmian o pokaźnych rozmiarach. To idealne pole do wykorzystania własnej kreatywności, a bogactwo gatunków roślin z pewnością Ci w tym pomoże. Wiszące, pnące, a może przypominające drzewko? Klasyczne zielone liście, wycięcia i dziury czy wzorzyste liście wyglądające jak malowane? Ty wybierasz!

Rośliny mogą całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia i wprowadzić do niego życie. Często jest to widoczne w momencie, gdy ozdobione roślinami pomieszczenie, zostaje z nich oczyszczone na jakiś czas, np. z powodu generalnych porządków. Pokój staje się pusty, smutny, nudny. Ciężko zastąpić je innymi dekoracjami, gdyż są jedyne w swoim rodzaju.

Naturalny oczyszczacz powietrza

Rośliny doskonale sprawdzają się także do oczyszczania powietrza z toksyn. Dzięki procesowi fotosyntezy, zamieniają dwutlenek węgla w tlen. Chociaż na co dzień często o tym nie myślimy, w powietrzu, którym oddychamy w domu, może znajdować się wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Jedną z nich jest formaldehyd – często dostaje się do powietrza z mebli czy farb. Aby walczyć z toksynami, warto umieścić w mieszkaniu średnio 1 roślinę na 10 metrów kwadratowych powierzchni.

Jedną z najpopularniejszych roślin wybieranych do oczyszczania powietrza jest skrzydłokwiat, który kwitnie pięknymi białymi kwiatami i może osiągnąć naprawdę pokaźne rozmiary. Zwróć uwagę także na wężownicę, bluszcz, paprotki czy epipremnum złociste.

Kawałek natury w domu

Inne powody, dla których warto hodować rośliny doniczkowe? W Twojej przestrzeni pojawi się natura! Dziś tak często jej nam brakuje, a umieszczając w swoim mieszkaniu rośliny, wprowadzisz ten naturalny akcent. Pamiętaj, że natura może zaoferować Ci także spokój, relaks. Dzięki roślinom będziesz mogła lepiej odpoczywać, mniej się stresować i cieszyć się lepszym nastrojem.

Mam nadzieję, że przedstawione korzyści, dlaczego warto uprawiać rośliny, przekonają Cię do rozpoczęcia swojej przygody z naturą w domu. Trzymam kciuki!