Jakie żaluzje do kuchni będą odpowiednim wyborem? Kuchnia to serce domu, gdzie spędzamy mnóstwo czasu, gotując, jedząc i spotykając się z bliskimi. Wybór odpowiedniej osłony okiennej jest więc niezwykle istotny – musi ona nie tylko zapewniać komfort i prywatność, ale również pasować do stylu aranżacji i być łatwa w utrzymaniu czystości. W ostatnich latach żaluzje są mocno wypierane przez rolety, ale wciąż nie brakuje miłośników pierwszego rozwiązania. Należysz do nich? Wyjaśniamy, czym kierować się w wyborze żaluzji do tego trudnego pomieszczenia!
Jakie żaluzje do kuchni podołają codziennym wyzwaniom? To weź pod uwagę
Kuchnia to trudne pomieszczenie, ponieważ z racji panujących tam warunków akcesoria szybko się niszczą i wymagają częstej konserwacji. Twoje osłony okien powinien wykonać więc doświadczony producent żaluzji, który ma za sobą takie realizacje i dobrze zna kuchenno-okienną specyfikę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na https://mgl-rolety.pl/zaluzje. Przeczytaj poniższe wskazówki, zanim się do niego zwrócisz, a będziesz lepiej wiedzieć, czego szukasz. Najważniejszy jest:
- typ konstrukcji – rzutuje na wygodę obsługi oraz prezentację kuchni,
- materiał wykonania – decyduje o designie, łatwości sprzątania i wytrzymałości,
- system sterowania – na rynku są żaluzje sterowane tradycyjnie, sznureczkiem, lub elektrycznie.
Forma żaluzji – poziome czy pionowe lamele?
Pierwsza decyzja leży między dwoma typami konstrukcji. Który wybrać? To zależy głównie od twojej kuchni.
Pionowe żaluzje do kuchni z dużymi oknami
Do okien dużych, w przestronnych kuchniach, możesz wybrać żaluzje pionowe. Zmieszczą się i wizualnie wyszczuplą pomieszczenia. Zaletą modeli pionowych jest opcja dokładnej regulacji ilości wpadającego światła, bo lamele da się obracać nawet o 180 stopni – jeśli więc Twoja kuchnia jest nasłoneczniona, możesz stworzyć z promieni ciekawą kompozycję. Problematyczna jest kwestia czyszczenia – każdą listwę trzeba wyczyścić osobno, z góry na dół, a w kuchni może być konieczne częste mycie.
Żaluzje poziome do standardowych i małych kuchni
Z kolei w standardowych i wąskich oknach lepiej sprawdzą się modele poziome. Są prostym, dyskretnym rozwiązaniem, pasującym wizualnie do każdej kuchni.
Również pozwalają manipulować ilością słońca poprzez zwrot lameli, ale możliwości są mniejsze niż w przypadku modeli pionowych. Niektóre modele wydają głośny dźwięk przy zmienianiu położenia lameli.
Odpowiedni materiał dla żaluzji w kuchni
Na rynku masz do wyboru kilka dominujących typów materiałów wykonania rolet. Decydując o nich, musimy wziąć pod uwagę specyfikę kuchennego życia. W kuchni panuje trudny mikroklimat z wilgocią i oparami tłuszczu. Obiekty otoczenia są wyjątkowo narażone na zabrudzenia przeróżnego typu.
Aluminiowe rolety do kuchni w nowoczesnym guście
Aluminium jest odporne na wilgoć i tłuszcz, łatwe w czyszczeniu. Mogą nagrzewać się pod wpływem słońca, niekiedy postrzegane jako mało przytulne. Odpowiednie są więc do mało nasłonecznionej, dobrze wentylowanej kuchni w stylu nowoczesnym, lubiącym metaliczny błysk.
Żaluzje drewniane do równie drewnianej kuchni
Drewno wprowadza elegancki i naturalny wygląd, tworząc w kuchni przytulny klimat. Wymagają regularnej konserwacji, inaczej mogą ulec deformacji pod wpływem wilgoci. Niemniej, warto, bo do kuchni utrzymanej w naturalnej, domowej stylistyce, nie ma lepszego wyboru.
Bambusowe żaluzje do minimalistycznej, mniej używanej kuchni
Do wyboru spośród drewnianych opcji jest jeszcze bambus – ekologiczny i przyjazny dla środowiska materiał. Bambus jest lekki pod każdym względem, także wizualnym, toteż sprawdzi się w minimalistycznie urządzonych kuchniach.
Jest mniej odporny na wilgoć i tłuszcz niż żaluzje z cięższego drewna. Z uwagi na tę mniejszą odporność, nie jest najlepszym wyborem, jeśli dużo gotujesz, ale już do mało eksploatowanych kuchni bambus będzie odpowiedni.
Żaluzje wykonane z tworzyw sztucznych – do każdej kuchni, pod jednym warunkiem!
Tworzywa sztuczne PCV to ekonomiczne rozwiązanie, łatwe w czyszczeniu, dostępne w różnych kolorach i wzorach. Trzeba zwrócić się do dobrego producenta, ponieważ ten materiał sam w sobie nie cechuje się elegancją, a trwałość zależy od tworzywa.
Żaluzje do kuchni sterowane tradycyjnie
Żaluzje sterowane ręcznie czy elektrycznie? Jako że w kuchni nie wypoczywamy, leżąc wygodnie na kanapie, a elektronika nie lubi wilgoci i tłustych drobinek, spokojnie możesz pozostać przy sterowaniu ręcznym. To tańsze rozwiązanie i po prostu dobrze sprawdzające się w kuchni.
Podsumowanie
Decydując, jakie wybrać rolety do kuchni, spójrz na swoje okna. Pionowe modele nadają się tylko do dużych okien, w rozległych kuchniach. Pozostałe okna kuchenne polubią się z żaluzjami poziomymi.
W kuchennych warunkach sprawdzi się żaluzja aluminiowa lub drewniana w wersji zaimpregnowanej, odpornej na zabrudzenia. Decyduje wystrój kuchni. Aluminiowe modele wprowadzą do aranżacji chłód, a drewniane wręcz przeciwnie – ocieplą całe pomieszczenie naturalnym urokiem. Jeśli zaś masz dostęp do dobrze ocenianego producenta żaluzji mającego w ofercie modele PCV, możesz we współpracy z nim zorganizować takie osłony okienne.
Co do systemu sterowania, kuchnia nie jest typowo wygodowym pomieszczeniem, więc nie jest konieczne organizowanie systemu zdalnego sterowania – możesz pozostać przy klasycznym sznurku.