Minimalizm w domu – jak go wprowadzić krok po kroku

Minimalistyczny dom marzy się niejednej osobie. Jednak osiągnięcie tego stanu, w którym w przestrzeni znajdują się wyłącznie potrzebne przedmioty, a te nieużyteczne, jedynie zajmujące miejsce, zostały usunięte, jest procesem. Zdecydowanie nie można go pospieszać, ponieważ minimalizm nie dotyczy jedynie tego, co widzimy, czyli tego, co jest na zewnątrz. Zachodzi on także w naszym wnętrzu i jest trwałą zmianą w podejściu do tego co materialne.

Wiele osób myśląc o minimalizmie w domu, wyobraża sobie jedynie bardzo proste, skromne, klasyczne wnętrza. To jeden z ze sposobów na to, jak można podejść do minimalizmu. Zapoznanie się z tą filozofią najczęściej prowadzi jednak do bardziej głębokich zmian, w efekcie których chcemy, aby to podejście przenikało właściwie do każdej strefy naszego życia.

Jak więc zacząć i wprowadzić minimalizm w domu krok po kroku? W tym poradniku podpowiadamy, jakie etapy może mieć ta minimalistyczna metamorfoza wnętrz. Zaznaczamy jednak, że to od Ciebie zależy, jaki będzie jej ostateczny wymiar. Nie ma jednego sposobu działania dla wszystkich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Minimalizm w domu krok po kroku

Wprowadzanie minimalizmu do domu najlepiej podzielić na etapy. Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę i nie pozbywaj się nagle wszystkich rzeczy, aby posiadać jak najmniej. Podejdź do tematu spokojnie, racjonalnie, aby zagwarantować sobie długotrwałe efekty.

Edukacja i cel

Zainteresował Cię minimalizm w domu. Od czego zacząć wprowadzanie go w życie – tak może brzmieć pierwsze pytanie, które sobie zadajesz. Jeśli czytasz ten artykuł, to prawda jest taka, że wykonałaś już pierwszy krok. Podjęłaś decyzję, żeby zainteresować się tematem minimalizmu w domu i zacząć działać w kierunku zmian.

Drugi krok, który proponujemy, być może Cię zaskoczy. Nie przechodzimy od razu do czynów, a jeszcze przez chwilę pozostajemy w temacie edukacji i planowania, budowania swoich minimalistycznych celów.

Swoją minimalistyczną przygodę warto zacząć od zastanowienia się, dlaczego jest ona dla Ciebie w ogóle istotna. Przemyśl, co przyciągnęło Cię do tego stylu życia, co Cię w nim najmocniej zainteresowało. W ten sposób będziesz mogła określić, które aspekty minimalizmu są dla Ciebie najważniejsze.

Nie ma tutaj jednego dobrego powodu, a wręcz przeciwnie – każdy powód jest dobry. Bez względu na to, czy po prostu czujesz się przytłoczona ilością posiadanych rzeczy, chcesz je uporządkować i przestać gromadzić w takich dużych ilościach jak do tej pory, czy minimalizm wydaje Ci się doskonałym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, czy chcesz zadbać w ten sposób o środowisko – minimalizm jest dla Ciebie.

Poznając jednak swoją motywację, łatwiej będzie Ci wytrwać w swoim postanowieniu i nie złamać ustalonych zasad. Jeśli do tej pory nie miałaś żadnych ograniczeń zakupowych i właściwie kupowałaś wszystko to co po prostu Ci się spodobało, przestawienie się na bardziej minimalistyczne zakupy z pewnością będzie wymagało od Ciebie samozaparcia. Natomiast jeśli będziesz miała swój powód, motywację, w taki chwilach będziesz mogła sobie o nich przypomnieć.

Jeśli to Twoja pierwsza styczność z minimalizmem i czujesz, że Twoja wiedza na temat tej filozofii mogłaby być większa, pomyśl także o doedukowaniu się. W ten sposób będziesz miała solidne podstawy i łatwiej będzie Ci działać. Być może dostrzeżesz w minimalizmie coś więcej niż pierwotnie zakładałaś. W poszerzeniu wiedzy może pomóc Ci m.in. nasz artykuł https://lubie.com.pl/minimalizm-co-to-jest-jak-zaczac-co-daje/.

Oczyszczenie przestrzeni

Kolejnym etapem wprowadzania minimalizmu do domu może być oczyszczanie przestrzeni. Jak już wspomnieliśmy, nie narzucamy Ci, że musisz dokładnie wykonywać wszystko w takiej kolejności, jak proponujemy. Jednak sądzimy, że właśnie pozbycie się nadmiaru rzeczy pozwoli Ci postawić ten pierwszy faktyczny krok. Poczujesz się lżej i zaczniesz dostrzegać pierwsze zalety posiadania minimalistycznego domu.

Minimalizm w mieszkaniu o niewielkim metrażu jest także doskonałym sposobem na zwiększenie dostępnej przestrzeni i wizualne powiększenie pomieszczenia.

Zastanów się, od którego pomieszczenia chcesz zacząć, i idź dalej po kolei. Daj sobie troszkę więcej czasu i rozpisując plan działania, nie zapomnij o marginesach czasowych. Niektóre pomieszczenia lub meble z pewnością Cię zdziwią. Wiele osób, które nie robią regularnie generalnych porządków i nie oczyszczają swojej przestrzeni, często nawet nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co posiada.

Rzeczy poupychane są w szafkach, przez co nie widzi się ich codziennie, a w efekcie łatwo zapomnieć o tym, że w ogóle się je ma. Są osoby winne tego, że kupiły coś totalnie zapominając że posiadają już tę rzecz w domu, jednak leży od dawna nieużywana.

Wykonując taki przegląd, najlepiej nie zostawiaj niczego na później. Idź po kolei i jeżeli któraś szafa czy któreś pomieszczenie Cię przytłacza, może warto zrobić sobie przerwę? Pamiętaj, że nie musisz się spieszyć i rzeczy, które gromadziłaś np. przez kilka lat, ciężko będzie usunąć w ciągu kilku dni. To proces, który musi potrwać.

Podczas sprzątania patrz na rzeczy przede wszystkim pod kątem praktycznym. Zastanów się, czy w ogóle ich potrzebujesz, czy są w pełni sprawne i nie wymagają naprawy, czy jest szansa, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy z nich skorzystasz.

Jeśli z góry wiesz, że coś nie będzie już przez Ciebie wykorzystywane, możesz bez większych wyrzutów sumienia odłożyć ten przedmiot na stertę do oddania. Jeśli jednak masz wątpliwości i nie jesteś pewna, czy dana rzecz Ci się przyda, czy nie, możesz dać sobie czas na zastanowienie. Lepiej nie podejmować pochopnych decyzji, a potem ich żałować. W efekcie wyprodukujesz niepotrzebne śmieci i będziesz musiała nadpłacić za daną rzecz, kupując ją ponownie. Jeśli masz wątpliwości, możesz także spróbować pokorzystać z danej rzeczy. W ten sposób sprawdzisz czy jest ona tak przydatna, jak myślałaś momencie, kiedy ją kupowałaś.

Pamiętaj, że rzeczy, których dłużej nie potrzebujesz, wcale nie muszą wylądować w koszu na śmieci. Możesz popytać rodziny i znajomych, czy akurat ktoś nie chciałby przygarnąć której z nich. Dobrym pomysłem jest także wystawienie przedmiotów nadających się do użytkowania na sprzedaż, np. za pomocą aplikacji do sprzedaży. Możesz przekazać rzeczy również potrzebującym osobom. Jednak przed wysłaniem czy przekazaniem takich przedmiotów warto dowiedzieć się, czy dane miejsce faktycznie ich potrzebuje. W ten sposób dasz rzeczom drugie życie zamiast je wyrzucać.

Plan działania

Kiedy oczyścisz już swoje mieszkanie i pozbędziesz się wszystkich zbędnych rzeczy lub przynajmniej wytypujesz te, które być może będą nadawać się do wyrzucenia lub przekazania innym, możesz zacząć tworzyć listy. Być może podczas porządkowania zdasz sobie sprawę z tego, że pewnych rzeczy brakuje w Twoim mieszkaniu i warto je zakupić. Lub przyglądając się bliżej niektórym przedmiotom, zdasz sobie sprawę, że najwyższa pora wymienić je na nowe.

Stworzenie takiej listy jest bardzo dobrym pomysłem. Poza tym, że zachowasz pewną strukturę tego, co posiadasz, to podczas zastanawiania się nad zakupem jakiejś rzeczy, będziesz po prostu mogła zerknąć na listę i zobaczyć, czy faktycznie jej potrzebujesz. Pozwoli Ci to ograniczyć spontaniczne i często nieudane zakupy, a także w ogóle rezygnować zakupu pewnych rzeczy.

Jak wprowadzić minimalizm w domu? Z pewnością nie zaczynaj od pozbycia się wszystkich dodatków, bo na akcesoria także jest miejsce w minimalistycznej aranżacji wnętrza!

Tworzenie swojego planu minimalizmu jest także doskonałym momentem do bliższego przyjrzenia się własnym nawykom zakupowym. Być może to właśnie one do tej pory Cię gubiły i sprawiły, że podczas oczyszczania przestrzeni przestraszyłaś się i przeżyłaś szok, że można zgromadzić aż tyle rzeczy.

Jeśli do tej pory kupowałaś po prostu to, na co miałaś ochotę i w żaden sposób nie ograniczałaś ilości nowych rzeczy pojawiających się w mieszkaniu, bardziej minimalistyczne podejście do zakupów z pewnością będzie procesem. Nie jest to jednak miejsce na frustrację, a większą wyrozumiałość do samej siebie.

Zaakceptuj to, że na Twojej drodze mogą pojawiać się potknięcia i być może skusisz się na zakup jakiegoś przedmiotu, który nie znajduje się na Twojej liście rzeczy, jednak jest to jak najbardziej w porządku. Daj sobie czas i postaraj się, aby przede wszystkim doceniać to, co masz, i zgodnie zasadami minimalizmu nie skupiać się jedynie na rzeczach materialnych a także na emocjach, relacjach i własnym rozwoju.

Minimalizm w mieszkaniu na Twoich własnych zasadach

Wiesz już, jak wprowadzić minimalizm w domu. Pamiętaj jednak, że przedstawione przez nas kroki mogą być dla Ciebie dokładnym planem lub tylko inspiracją. To od Ciebie zależy, jak chcesz podejść do minimalizmu i jaką część Twojego życia ma on stanowić. Sądzimy jednak, że zmniejszenie ilości posiadanych rzeczy, uporządkowanie ich i zwiększenie swojej świadomość na temat tego, co już się posiada, a także zmiana swoich nawyków zakupowych to droga do minimalistycznego sukcesu.