Coraz częściej zastanawiasz się, czy na pewno potrzebujesz kolejnych spodni czy koszuli? Czujesz, że Twoja szafa pęka w szwach, a Ty i tak nie nosisz większości rzeczy? A może chcesz wprowadzić do życia zasadę less waste i za pomocą swoich wyborów dbać o środowisko?
Bez względu na to, która kwestia jest dla Ciebie najważniejsza, warto, abyś poznała pojęcie minimalizm w szafie. To właśnie za pomocą bardziej minimalistycznego podejścia do ilości posiadanych rzeczy, będziesz w stanie wprowadzić długotrwałe zmiany w swojej garderobie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić!
Minimalizm w szafie – jak go wprowadzić?
We wprowadzeniu minimalizmu w szafie pomoże Ci konkretny plan. Dzięki niemu będziesz wiedziała, jakie kroki wykonywać po kolei, a także na jakie wpadki po drodze powinnaś być przygotowana.
Zmiana myślenia
Jak wprowadzić minimalizm w szafie? Warto zacząć od zweryfikowania swojego sposobu myślenia o posiadaniu rzeczy. Jeśli uważasz, że ubrania dają Ci szczęście i posiadanie ich w jak największej ilości jest czymś pozytywnym, warto dokładnie się nad tym zastanowić.
Możesz obejrzeć dokumenty o minimalizmie, a także zapoznać się z filmami na Youtubie twórców, którzy włączyli minimalizm w modzie do swojego codziennego życia. Poznając postawy oraz osobiste doświadczenia różnych osób, łatwiej będzie Ci zrozumieć ten temat i podejść do niego na swój własny sposób.
Jeśli myślisz o minimalizmie jako o sposobie życia w bardzo skromny, a do tego nudny sposób, to zdecydowanie jest to błędne podejście. Minimalizm opiera się na posiadaniu mniejszej ilości rzeczy i bardziej racjonalnym podejściu do nabywania nowych. W jego przypadku mniej znaczy więcej.
Oznacza to jednak, że chociaż będziesz posiadać mniej rzeczy, nie oznacza to że będą one w jakiś sposób gorsze. A wręcz przeciwnie. W minimalizmie w szafie warto stawiać na trwałe ubrania, od sprawdzonych marek, które wykorzystują wysokiej jakości materiały.
Dzięki temu każdą rzecz będziesz mogła nosić przez długi czas i nie będziesz musiała tak często wymieniać swojej garderoby. Jednocześnie rzeczy będziesz mogła nosić dopóki się nie zniszczą. Każde ubranie będzie więc swego rodzaju inwestycją.
Poznaj swoją motywację
Dopóki maksymalnie nie przesiąkniesz zasadami minimalizmu i nie poczujesz, że posiadanie mniejszej liczby rzeczy jest dla ciebie całkowicie naturalne, pomagać Ci będzie Twoja motywacja. Zanim przystąpisz do oczyszczania szafy i zmiany nawyków zakupowych zastanów się nad tym, dlaczego to robisz.
Bez względu na to, czy jest to dla ciebie forma wyzwania, zmiany czegoś w swoim życiu, popracowania nad swoim wyglądem czy chęć zaoszczędzenia albo zadbania o środowisko – każdy powód jest dobry, aby zacząć. Być może z biegiem czasu, kiedy będziesz dowiadywać się na temat minimalizmu coraz więcej, pojawią się kolejne czynniki, które będą przekonywać Cię do pozostania przy tym stylu życia i przenoszenia go na inne aspekty codzienności.
Zrób przegląd ubrań
Przechodzimy do konkretów, czyli do działania. Jak wprowadzić minimalizm w szafie? Kolejnym krokiem może być przegląd posiadanych ubrań. Aby uświadomić sobie, ile tak naprawdę odzieży, obuwia i wszelkiego rodzaju akcesoriów posiadasz, wyjmij je na środek pokoju czy na łóżko lub inną wolną przestrzeń. Ważne jest, abyś zobaczyła, ile ich jest, o ilu nawet zapomniałaś, że je posiadasz, a ilu nie miałaś na sobie w ciągu ostatniego roku.
Często posiadamy tak wiele ubrań, że fizycznie niemożliwe byłoby, aby w ciągu kilku miesięcy założyć każdą część garderoby przynajmniej jeden raz. Lubimy gromadzić, często kupujemy ubrania na wyprzedażach albo zostajemy skuszone nowymi kolekcjami.
Na osobną kupkę odkładaj ubrania:
- których nie miałaś na sobie od roku,
- w których nie czujesz się dobrze ze względu na krój lub kolor,
- których po prostu wiesz, że nie założysz,
- które są zniszczone i nie nadają się nawet do wyjścia na spacer czy do sklepu.
Najlepszym, co możesz zrobić, są właśnie takie porządki w szafie. Minimalizm podczas wykonywania takiego przeglądu ubrań pozwolić i dość łatwo zrezygnować z rzeczy, których wcześniej nie potrafiłaś się pozbyć.
Pamiętaj, że rzeczy, których nie będziesz już nosić, nie musisz koniecznie wyrzucać. Takie, które nadal są w dobrym stanie, możesz spróbować sprzedać, przekazać rodzinie lub znajomym, a także oddać potrzebującym. W ten sposób dasz odzieży drugie życie.
Podejmij wyzwanie minimalizm – ile ubrań tak naprawdę potrzebujesz?
Kiedy wykonałaś już przegląd swojej szafy i pozostawiłaś wyłącznie te ubrania i dodatki, które nadają się do noszenia i które chętnie założysz, pora na kolejny etap. Bardzo prawdopodobne, że ubrań nadal jest zbyt dużo. Nie musisz jednak od razu podejmować decyzji, z których z nich zrezygnujesz.
Przez wyznaczony okres czasu, np. dwa tygodnie czy miesiąc, twórz stylizacje z wykorzystaniem tych ubrań i akcesoriów. Codziennie rób zdjęcia swoich strojów lub po prostu zapisuj, co na siebie zakładasz. W ten sposób będziesz mogła stworzyć swoją własną szafę kapsułową. Nie będzie w niej zbyt wiele rzeczy, ale będą takie, po które chętnie sięgasz.
Taka forma określenia, które ubrania warto włączyć do swojej minimalistycznej szafy, jest niezwykle praktyczna. Nie podejmujesz decyzji na podstawie niesprawdzonej opinii, a bazujesz na konkretnych stylizacja, które miałaś już na sobie. Od razu będziesz wiedziała, które rzeczy łączą się ze sobą, a które tak naprawdę nie pasują do niczego.
Z eliminowanymi elementami garderoby postępuj tak jak w pierwszym etapie przeglądu szafy, czyli przekaż je innym lub sprzedaj. Polecamy przede wszystkim drugą opcję, ponieważ prowadzi nas ona do kolejnego punktu.
Stwórz listę potrzebnych ubrań
Ponieważ zrezygnowałeś już z części ubrań i dodatków oraz określiłaś, jakie elementy pozostają w Twojej garderobie, z pewnością mogłaś już zauważyć, że czegoś w niej brakuje. Stwórz listę wszystkich ubrań i akcesoriów, które powinny znajdować się w Twojej szafie i zaznacz te, które dopiero kupisz. Weź pod uwagę także różne pory roku. Przykładowo jeżeli tworzysz listę latem, nie zapomnij umieścić na niej także ubrań, które będziesz nosić zimą.
Oczywiście podejdź do listy w sposób minimalistyczny. Jeśli wydaje Ci się, że potrzebujesz dwóch t-shirtów, kup jeden i zobacz, czy on okaże się wystarczający. Nie musisz uzupełniać szafy o wszystkie produkty z listy jednocześnie. Buduj ją stopniowo, biorąc pod uwagę to, jak sprawdzają Ci się dotychczasowo posiadane ubrania.
Pamiętaj także, że Twoja minimalistyczna szafa nie musi być wyłącznie w klasycznych kolorach. Jeśli lubisz intensywne barwy lub po prostu chcesz nosić ubrania, które pozwolą Ci się wyróżnić, pozostaw na kilka ubrań czy dodatków, które będą pełnić rolę akcentów w Twoich stylizacjach. Może to być np. neonowa torebka, zdobiona marynarka czy wzorzyste spodnie.
Zweryfikuj swoje zachowania zakupowe
Minimalizm w ubraniach jest doskonałą możliwością do przyjrzenia się swoim nawykom zakupowym. Jeśli do tej pory kupowałaś często i dużo, przejście na minimalizm na pewno będzie dla ciebie sporym szokiem. Nie musisz jednak od razu rzucać się na głęboką wodę. Lepiej, żebyś wprowadzała zmiany stopniowo.
Pomóc mogą Ci w tym np. wyzwania które sama będziesz sobie wyznaczać. Możesz określić, że w każdym kwartale możesz wydać określoną kwotę na ubrania lub zakupić określoną liczbę rzeczy. Ograniczenia zakupowe mogą działać tutaj również doskonale.
Jeżeli Twoja minimalistyczna szafa jest już w pełni gotowa, po prostu nie kupuj nowych rzeczy. Nawet jeśli jest promocja czy świetna okazja do zakupu akurat tu i teraz. Te pieniądze możesz odłożyć i wykorzystać na zakup odzieży wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować, a nie tylko chcieć.