Jak rozpoznać prawdziwy włoski makaron i gdzie go kupić?

Prawdziwe włoskie makarony to idealna baza do wielu przepysznych dań. Z ich pomocą możemy bowiem stworzyć ciekawe i oryginalne potrawy, które zachwycą wszystkich swoim wyjątkowym smakiem oraz aromatem. Warto jednak pamiętać, że rodzaje pasty, które dostaniemy w polskich sklepach, zdecydowanie różnią się od tych wyprodukowanych w słonecznej Italii. Na szczęście jesteśmy w stanie nabyć włoskie makarony również i w naszym kraju. Gdzie jednak musimy się udać oraz jak sprawdzić, czy wybieramy wysokiej jakości produkt? Sprawdź!

Gdzie kupić prawdziwy włoski makaron?

Aby kupić prawdziwy makaron włoski, na szczęście nie musimy udawać się w podróż do Italii. Wystarczy, że znajdziemy odpowiedni sklep w naszym kraju. Gdzie jednak szukać takich produktów, by być zadowolonym z wysokiej jakości?

Sklepy internetowe

Oryginalne włoskie makarony produkowane są przez liczne firmy, np. La Veneziana. Sklep internetowy to najlepsze miejsce do nabycia tego typu produktów. Dlaczego? Przede wszystkim możemy złożyć zamówienie bez wychodzenia z domu. Oszczędzamy zatem wiele czasu, a czasem także i pieniędzy. Dodatkowo w sklepie online jesteśmy w stanie nabyć różne rodzaje makaronu, bez konieczności długiego poszukiwania konkretnych artykułów na sklepowej półce. Przy okazji w łatwy sposób zapoznamy się z opisem pasty oraz opiniami klientów.

Sklepy stacjonarne

Osoby, które mimo wszystko wolą klasyczne zakupy, powinny znaleźć w pobliżu miejsca swojego zamieszkania odpowiedni sklep. Najczęściej wystarczy po prostu najpierw odszukać takie miejsce w Internecie. Udając się do stacjonarnego marketu, w każdej chwili możemy poprosić o pomoc sprzedawców, którzy z pewnością podpowiedzą nam, jaki makaron będzie dla nas najlepszy. 

Jak rozpoznać prawdziwy włoski makaron?

Gdy wybraliśmy już sklep, w którym zrobimy zakupy, warto wiedzieć, czym cechuje się prawdziwy włoski makaron. Dzięki temu będziemy w stanie sprawdzić, czy dany produkt charakteryzuje się wysoką jakością oraz, czy spełni wszelkie nasze oczekiwania. Zaprezentujemy zatem trzy najważniejsze aspekty, które należy brać pod uwagę podczas wyboru włoskiej pasty. 

Kraj produkcji

W pierwszej kolejności należy oczywiście sprawdzić kraj produkcji makaronu. Najczęściej taka informacja umieszczana jest na przedniej etykiecie lub tuż pod składem pasty. Jeśli nie możemy odszukać tych istotnych danych, najlepiej zerknąć na kod kreskowy. Liczby, które przy nim znajdziemy, mogą bowiem powiedzieć nam zdecydowanie więcej niż informacje zawarte na opakowaniu. Kod makaronu wyprodukowanego we Włoszech będzie zaczynał się numerami 80, 81, 82 lub 83. Dlaczego jednak kraj pochodzenia jest aż tak ważny? Niektórzy producenci oferują nam bowiem “włoskie” wyroby, które w praktyce wytwarzane są w innych krajach. Niestety, taka pasta będzie smakowała całkowicie inaczej, dlatego, jeśli zależy nam na wysokiej jakości, lepiej wybrać produkt rodem ze słonecznej Italii. 

Skład

Prawdziwy włoski makaron powinien posiadać również bardzo krótki oraz przejrzysty skład. Warto zatem zwrócić uwagę na tę część opakowania. Najlepiej, gdy pasta składa się wyłącznie z określonych rodzajów mąki, wody oraz ewentualnie jajek. Wszelkie sztuczne polepszacze smaku, aromaty czy barwniki nie są bowiem wskazane. Im krótsza lista półproduktów, tym lepiej dla naszego zdrowia oraz jakości przyrządzanego przez nas dania. 

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Wejdź na http://www.e-figura.pl/!

Porada: osoby, które chorują na celiakię, mogą znaleźć wysokiej jakości włoski makaron bezglutenowy. Mieszkańcy Italii produkują bowiem również i takie rodzaje pasty. Wystarczy jedynie wtedy wybrać produkt wytwarzany np. z mąki kukurydzianej. 

Rodzaj

W przypadku włoskich makaronów, niezwykle ważny będzie również ich rodzaj. Mieszkańcy Italii uważają, że znają ponad 300 odmian pasty. Wybór jest zatem niezwykle duży i każdy z nas powinien znaleźć coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, że na oryginalnych makaronach muszą widnieć nazwy takie jak np. spaghetti, fusilli, farfalle czy penne. Spolszczone nazwy, m.in. świderki, kokardki czy rurki, będą świadczyły o tym, że niestety nie jest to prawdziwy włoski wybór. 

Porada: prawdziwe włoskie produkty sprzedawane w Polsce będą miały zazwyczaj doklejoną etykietę, na której znajdą się informacje w naszym rodzimym języku. Jeśli natomiast niemalże całe oryginalne opakowanie pokryte jest polskimi wyrażeniami, niestety możemy podejrzewać, że wyrób ten wcale nie pochodzi z Włoch. 

Zastanawiasz się, jakie dania na bazie makaronu będą najlepsze? Sprawdź nasze inspiracje kulinarne!

Na co jeszcze zwracać uwagę?

Dla niektórych z nas bardzo istotne mogą okazać się również dodatkowe cechy makaronu. Warto zatem przyjrzeć się także kolejnym trzem aspektom, które powiedzą nam wiele na temat konkretnej pasty. 

Proporcje mąki i jajek

Jajka to składnik, który może, ale nie musi znaleźć się we włoskim makaronie. Smakosze jajecznych past powinni jednak sprawdzić, jak wiele żółtek zostało dodanych do mąki. Najlepiej, by na każde 100 g mąki przypadało jedno jajko. Gotowy wyrób zyskuje dzięki temu wyjątkowego smaku oraz aromatu. 

Rodzaj mąki

Włoski makaron produkuje się z wielu różnych rodzajów mąki. Jeśli zatem np. jesteśmy na diecie, która wyklucza któreś z ziaren, warto zwracać szczególną uwagę na skład. Dodatkowo pamiętajmy, że mąka całkowicie odmieni naszą pastę. Osoby, które lubią eksperymentować w kuchni oraz poznawać nowe smaki, mogą zatem za każdym razem wybrać inny jej rodzaj. 

Dobór makaronu do konkretnego dania

W Polsce najczęściej nie przykładamy zbyt dużej uwagi do kształtu makaronu. Jest to jednak dość duży błąd. W przypadku rzadkich sosów, na przykład zawierających oliwy smakowe, warto bowiem zdecydować się na drobniejszą pastę, która idealnie skomponuje się z pozostałymi składnikami. Jeśli natomiast szykujemy sos mięsny, o wiele lepiej wybrać szeroki i duży makaron. Dlaczego? Wszystkie dodatki “oblepią” się wokół pasty, tworząc tym samym pyszne danie pełne smaku i aromatu. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat włoskich makaronów, koniecznie przeczytaj nasz artykuł – Fakty i mity na temat makaronu!