Plama z długopisu na torebce – jak ją usunąć?

Chyba każdej z nas zdarzyło się chociaż raz poplamić swoją ulubioną część garderoby czy torebkę. Plama z wina na ubraniu zostanie szybko usunięta, jeśli zajmiemy się nią chwilę po tym, gdy się pojawiła. Podobnie jest z zabrudzeniami powstałymi przez sączący się z długopisu atrament czy tusz. Taki rodzaj przebarwienia pojawia się najczęściej na torebce. Jest on ciężki do usunięcia, jednak znamy kilka sprawdzonych sposobów na jego zniwelowanie, którymi z chęcią się podzielimy. Sprawdź!

Plama z długopisu na torebce – sprawdzone sposoby na jej usunięcie

Zmywacz do paznokci

Najczęściej, gdy pojawi się plama z długopisu na torebce, sięgamy po zmywacz do paznokci z acetonem. Z jego pomocą jesteśmy w stanie szybko uporać się z problemem, jednak należy zachować szczególne środki ostrożności. Preparat ten może bowiem spowodować przebarwienia bądź zepsucie się materiału. Lepiej więc najpierw przeprowadzić mały test, dzięki któremu dowiemy się, czy nasza torebka nie ucierpi podczas kontaktu z takim produktem. Wystarczy, że przetrzemy tworzywo zmywaczem do paznokci w mało widocznym miejscu. Jeśli nie zauważymy żadnych negatywnych skutków jego użycia, możemy śmiało przystąpić do usuwania zabrudzenia. Warto jednak pamiętać o tym, by po zastosowaniu tego preparatu przemyć powierzchnię torebki wodą z mydłem.

Płyn do demakijażu

Jeśli plama z długopisu jest jeszcze świeża, warto spróbować usunąć ją klasycznym płynem do demakijażu. Najlepszy będzie taki, który posiada w składzie olej. Wystarczy, że nasączymy nim wacik bądź patyczek i delikatnie przetrzemy zabrudzenie. Należy jednak pamiętać, że sposób ten przyniesie upragnione rezultaty jedynie wtedy, gdy tusz nie zdąży dokładnie wsiąknąć w strukturę materiału.

Korektor w pisaku

Plamy z długopisu, które powstały na śliskim i gładkim materiale, zostaną usunięte również wtedy, gdy użyjemy korektora w pisaku. Chodzi oczywiście o taki, który większość uczniów posiada w swoim piórniku i wykorzystuje go do skorygowania tekstu zapisanego piórem. Ma on bowiem w składzie specjalne substancje, które wywabiają atrament, ale zarazem nie naruszają struktury materiału. Po jego zastosowaniu najlepiej jednak od razu doczyścić także resztę torebki. Czasem zdarza się, że używając go usuwamy nie tylko plamę z długopisu, ale także wszelki osad i inne zabrudzenia, które osiadły na torbie.

Sok z cytryny

Na stare i trwałe plamy z długopisu najlepiej zadziała natomiast sok z cytryny. Idealnie rozpuści on cały tusz czy atrament. Wystarczy więc wycisnąć sok ze świeżych cytrusów, nasączyć w nim wacik bądź bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do plamy. Taki „okład” należy zostawić na ok. 30 minut. Po upływie tego czasu będziemy mogły cieszyć się piękną i czystą torebką.

Porada: podobnie do soku z cytryny zadziała także kwasek cytrynowy w proszku. Aby usunąć nim plamę, wystarczy, że posypiemy zabrudzenie, skropimy wodą i zostawimy na 10-20 minut.

Gumka do mazania

Każda kobieta, która choć raz posiadała zamszową torebkę, wie, jak ciężkie jest usunięcie z niej jakichkolwiek plam. Na szczęście w takiej sytuacji niezawodna będzie klasyczna gumka do mazania. Z jej pomocą zetrzemy cały tusz, nie uszkadzając przy tym materiału. Warto więc pamiętać o takim sposobie oraz o tym, że zamszu nie warto traktować wodą ani innymi płynnymi substancjami.

Środki czystości

Podczas walki z uporczywymi plamami nie możemy zapomnieć również o środkach chemicznych, które znajdziemy w swoim mieszkaniu. Do usunięcia tuszu z długopisu przyda się nam np. szare mydło. Wystarczy, że zaczniemy delikatnie pocierać materiał zwilżoną kostką tego kosmetyku. Powstające mydliny powinny całkowicie wywabić plamę. Pomocny może okazać się również płyn do mycia szyb czy mleczko czyszczące. W przypadku użycia tego drugiego preparatu lepiej jednak wykonać test w niewidocznym miejscu.

Inne ciekawe sposoby

Preparatów, dzięki którym jesteśmy w stanie usunąć plamę z długopisu, jest jednak zdecydowanie więcej. Do najpopularniejszych należą m.in.:

Podczas stosowania każdej z metod warto jednak zachować szczególną ostrożność. Nie chcemy przecież zniszczyć swojej ulubionej torebki, a jedynie usunąć z niej uporczywą plamę.