Polsko-włoska biesiada – zachwycające jedzenie dwóch kultur

Będąc gospodarzami musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Dom powinien być zadbany, nasz strój powinien wskazywać, że się postaraliśmy, a serwowane jedzenie powinno być elementem, który będzie najbardziej zachwalany. Zobacz czy lepiej przygotować makarony włoskie czy sięgnąć do tradycji i ugotować obiad gdzie królować będzie kasza gryczana niepalona.

Sery włoskie czy kasza krakowska – jaką kuchnię wybrać?

Kuchnia włoska automatycznie kojarzy się z biesiadą i wspólnie spędzonym czasem. Jest bardzo popularna, ponieważ na bazie prostych składników możemy otrzymać pyszne dania. W dodatku często korzysta się tam z czosnku, pomidorów oraz wysokiej jakości oliwy, co zapewnia urozmaiconą dietę bogatą w składniki odżywcze. Z drugiej strony mamy polską tradycyjną kuchnię. Dla wielu może się wydawać zbyt tłusta, ale używając dobrych składników możemy otrzymać naprawdę pyszne i zróżnicowane dania.

Nie trzeba wcale wybierać, na którą kuchnię się decydujemy, ponieważ obie kultury łączy jedna wspólna cecha – miłość do pysznego jedzenia. Zobaczmy, które elementy kuchni włoskiej i polskiej są szczególnie dobre dla zdrowia i jakie przepisy można z nich stworzyć!

Kasza krakowska

Na wstępie poznajmy kilka argumentów zdrowotnych, które sprawia, że kaszka krakowska zawita na waszym stole. Po pierwsze dania z tą kaszą mają niższy indeks glikemiczny, ponieważ część zawartej w niej skrobi nie rozkłada się w przewodzie pokarmowym. W dodatku jest bogata w witaminę B, B1 oraz B2, które korzystnie działają na pracę serca, wzroku, układu nerwowego oraz ciśnienie. Oprócz witamin znajdziemy w niej też sole mineralne, a w dodatku obniża poziom cholesterolu. Co więcej, nie zawiera glutenu ani nie zakwasza organizmu! Więcej powodów chyba nie potrzeba!

Oprócz zdrowego jedzenia należy zadbać o aktywność fizyczną! Wejdź po dużą dawkę informacji o zdrowym stylu życia na – https://sbiegacza.pl/

polskie jedzenie - kasza krakowska
Źródło: Swojska piwniczka

Przepis na kaszę krakowską

Zacznijmy od słodkości! To ciekawe danie to, podobno było przysmakiem Anny Jagiellonki i jest niezwykłe, ponieważ kaszę wypieką się w nim kilka razy!

Składniki, które będą nam potrzebne to:

  • jedna szklanka kaszy krakowskiej,
  • dwie szklanki mleka,
  • cztery duże jajka,
  • szklanka cukru,
  • kardamon mielony,
  • pięćdziesiąt gramów masła,
  • trochę rodzinek,
  • szczypta soli.

Wykonanie

Jeśli zgromadziliście wszystkie potrzebne składniki pora przygotować deser. Cały proces jest czasochłonny, ale efekt powinien być warty czasu spędzonego w kuchni. Poza tym, kto by pomyślał, że tradycyjne polskie danie będzie pasowało do mody na bezglutenowe jedzenie!

Pierwsze prażenie

Kaszę mieszamy z jednym ubitym jajkiem. Następnie rozkładamy ją na wyłożonej papierem do pieczenie blaszce, którą wkładamy do rozgrzanego piekarnika. Kasza powinna suszyć się około 20-30 minut w temperaturze stu stopni. W trakcie pieczenia starajmy się kilka razy przemieszać całe danie, aby kasza dokładnie się wysuszyła. Po wyjęciu kaszy nastawcie piekarnik na 150 stopni.

Drugie prażenie

Tym razem zagotowujemy mleko z przyprawami i kaszą. Po kilku chwilach przekładamy całość do naczynia żaroodpornego posmarowanego odrobiną oleju lub masła i wkładamy je z powrotem do piekarnika. Po upłynięciu trzydziestu minut wyjmujemy deser i czekamy aż się ostudzi. W międzyczasie ubijamy białka jajek, a piekarnik ustawiamy na 180 stopni.

Trzecie prażenie

Ucieramy żółtka z cukrem i kaszą. Do masy dodajemy wcześniej ubite jajka oraz dodatki. Całość przenosimy na blaszkę do pieczenia i wsadzamy do rozgrzanego piekarnika na kolejne pół godziny.

Po upieczeniu dajemy czas na ostudzenie się deseru i ozdabiamy.

Sery włoskie

A co podać, aby spokojnie siedzieć i rozkoszować się swoją obecnością? Małe przekąski, takie jak włoskie sery oraz dojrzewające szynki będą idealną przekąską. Sery są bogatym źródłem białka i wapnia, a wiemy że te składniki mają bardzo dobry wpływ na kości i zęby. Co więcej, zawarty w serze tryptofan dobrze wpływa na wydzielanie się serotoniny – hormonu szczęścia. A jeśli chodzi o prawdziwe włoskie szynki, w ich składach powinniśmy znaleźć jedynie mięso, przyprawy i naturalne konserwanty. Taka minimalna ilość składników sprawi, że będą nie tylko pyszne, ale również dobre dla naszego organizmu!

jedzenie z włoch - sery włoskie
https://kuchnia-wloska.com.pl/ottavio-ser-w-piwie-z-podpuszczka-roslinna-260g-1030.html

Śródziemnomorska uczta na talerzu

To będzie jeden z prostszych sposobów przygotowania dania, ponieważ naszym jedynym zadaniem będzie ładnie podać wymienione składniki.

Składniki, które będą potrzebne można też wymienić na inne w zależności od dostępności:

  • ser pecorino,
  • szynka parmeńska,
  • mozzarella,
  • konfitura ze śliwki lub figi
  • pomidory,
  • ser kozi,
  • ser provolone,
  • oliwki czarne i zielone,
  • melon,
  • papryczki nadziewane,
  • oliwa z oliwek,
  • oraz świeże zioła do ozdoby – tymianek, bazylia, rozmaryn.

Wykonanie

  1. W zależności od wielkości naczynia możemy podać dnia na jednej dużej desce lub na osobnych półmiskach.
  2. Wszystkie świeże warzywa i zioła myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy.
  3. Melona kroimy na pół. Wyciągamy łyżką wszystkie pestki i kroimy owoc w paski, następnie odkrajmy mu skórkę. Powstałe paski melona zawijamy w szynkę. Jeśli całość się nie trzyma, wbijamy w konstrukcję wykałaczkę.
  4. Mozzarallę i pomidory kroimy i układamy naprzemiennie na półmisku. Całość polewamy oliwą z oliwek oraz ozdabiamy liśćmi bazylii.
  5. Sery kroimy na odpowiednio duże kawałki i układamy na desce. Obok różnych serów postawmy konfitury owocowe.
  6. Na całej długości deski poukładajmy w różnych miejscach oliwki i papryczki nadziewane, aby wypełnić pustą przestrzeń na desce i dodać różnych akcentów kolorystycznych.
deska serów - jedzenie z włoch

Włoskie makarony

Pora przejść do konkretów! Włoskie makarony to genialny pomysł na szybki i pyszny posiłek. Co ciekawe, aby przygotować niektóre dania wystarczy nam zaledwie kilka składników.

Robiąc zakupy pamiętajmy, aby mieć w domu:

  • dobry włoski makaron,
  • oliwię z oliwek,
  • pietruszkę,
  • świeżo mielony pieprz,
  • parmezan,
  • oraz ostrą paprykę.

Z takimi składnikami mamy zapewnioną świetna bazę pod wiele makaronów. Nawet jeśli goście nie zapowiedzieli swojej wizyty, mając w lodówce te artykuły będziemy mogli szybko przygotować smakowity obiad. Podstawowymi daniami będą tutaj spaghetti aglio e olio oraz cacio e pepe.

A więcej o makaronach dowiesz się z artykułu „Fakty i mity na temat makaronu – w co wierzyć?„.

Spaghetti aglio e olio

Do wrzącej wody wrzucamy odpowiednią ilość makaronu. Czekając na makron drobno kroimy pietruszkę, czosnek oraz ostrą paprykę. Gdy makaron będzie już al dente, na patelni rozgrzewamy oliwę i wrzucamy na nią czosnek. Następnie wsypujemy tam makaron, pietruszkę i ostrą paprykę i mieszamy całość. Gdy warzywa i oliwa ładnie otoczą makaron możemy nałożyć danie na talerz. Na samym końcu ścieramy na danie trochę sera – gotowe!

Cacio e pepe

Ten makaron to najprostsze danie, które w dodatku można zrobić w jednym garnku! W trakcie gotowania się wody mielimy pieprz i trzemy ser. Po odcedzeniu makronu wrzucamy trochę masła do jeszcze ciepłego rondla, aby makaron nie przykleił się do jego boków. Wsypujemy wcześniej zmielony pieprz i ser i mamy gotowe danie. Nie wierzycie, że coś tak prostego może być znakomite? Spróbujcie sami!

Gdy będziemy mieli zawsze te dwie bazy możemy do nich dorzucać różnych składników i tworzyć kolejne dania. Żadna wizyta nas nie zaskoczy! Gdy natomiast szukamy ciekawego włoskiego deseru, warto postawić na np. cantuccini. Szczegółowe informacje na temat tego, jakie są jego rodzaje oraz jak je podawać, znajdziemy na https://lubie.com.pl/cantuccini-toscani/!

Kasza gryczana niepalona

Większość z nas myśląc o kaszy gryczanej od razu myśli o tłustym gulaszu. Rzeczywiście, polskie srogie zimy sprawiają, że w naszej kulturze je się bardziej tłuste rzeczy. Nie powinniśmy się jednak tego wstydzić, a pokazywać różnorodność naszej kuchni. Jedzenie, które jest przygotowywane w Polsce może mieć w swoim składzie prawdziwe leśne grzyby, świeże warzywa i rodzime ryby. Jako że aktualnie mamy piękną jesień, w tym przepisie skupimy się na dostępnych aktualnie warzywach.

Kurczak z kaszą i warzywami

Składniki, które będą nam potrzebne to:

  • pierś z kurczaka,
  • warzywa – takie, które akurat masz w domu i które będą wg Ciebie pasowały, w naszym przypadku mamy cebulę, marchew, paprykę i korzeń pietruszki,
  • olej,
  • ulubione przyprawy,
  • ewentualnie bulion lub oliwa.

Przygotowanie

  1. Na samym początku początku przygotować artykuły – mięso i warzywa myjemy i oporządzamy.
  2. Zaczynamy od ugotowania odpowiedniej ilości kaszy w garnku – pamiętajcie, aby gotować ją na małym ogniu.
  3. Następnie kroimy w kostkę cebulkę, marchewkę, paprykę, korzeń pietruszki i w takiej kolejności smażymy je na patelni z olejem.
  4. Na drugiej patelni smażymy pokrojonego w paski kurczaka. Doprawiamy go pieprzem, solą, papryką i czosnkiem.
  5. Odcedzamy kaszę i zostawiamy ją w garnku.
  6. Do naczynia z kaszą wsypujemy podsmażone warzywa i mieszamy całość. Jeśli po spróbowaniu danie wydaje się być suche możesz polać je oliwą lub wlać trochę bulionu i zagotować potrawkę.
  7. Na talerz nakładamy mieszankę warzyw i układamy na niej kilka plastrów kurczaka.
  8. Całość możemy ozdobić świeżymi ziołami.

Podsumowanie

Czerpiąc z kuchni świata możemy się świetnie zainspirować i przygotować znakomitą ucztę dla nas i dla naszych gości. Kuchnia włoska jest znana na całym świecie, więc czemu nie skorzystać z kilku pomysłów, które od wieków są równie popularne co teraz? Z drugiej strony mamy dania bliższe naszej kulturze – której jak zauważyliście wcale nie muszą być ciężkie i tłuste! Zapraszając do siebie gości, z pewnością chcesz móc cieszyć się pysznym jedzeniem i dobrym towarzystwem, a dobre przepisy ułatwią Ci to zadanie!