Poradnik taniego podróżowania, czyli jak podróżować tanio i często

Zapewne zastanawiasz się jak jest to możliwe, że niektórzy ludzie tyle podróżują i nie płacą za to krocia. Odpowiedź jest dosyć prosta, ludzie wiedzą jak oszczędzać i rozsądnie dysponować pieniędzmi.

Jeśli myślisz jak tanio podróżować i często, to mamy dla Ciebie rozwiązanie. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik taniego podróżowania, który pomoże Ci nie wydać wszystkich oszczędności i spełnić marzenia.

Zapraszamy do lektury!

Jak tanio podróżować? Zamiast auta, do transportu wykorzystaj transport publiczny! 

Jesteśmy pewni, że chociaż raz na tydzień przejeżdżasz autem koło stacji benzynowej. Dlatego też widziałeś obecne, niebotyczne ceny paliw, które cały czas wzrastają. Opłata za benzynę na podróż, kosztowałaby cię więcej niż nocleg i wyżywienie razem wzięte.  

Dlatego też jeśli szukasz sposobów na tanie podróżowanie, to wypróbuj transport publiczny. Jazda autobusem lub pociągiem wyjdzie ci dużo taniej, szybciej i zdrowiej dla naszej planety. Możesz czas w trakcie jazdy czytać, pisać, słuchać muzyki… same plusy!

Jak tanio podróżować? Wybierając transport kolejowy
Transport kolejowy, czyli jeden z najszybszych i najtańszych rodzaju transportu.
(źródło: Wikipedia)

Zaoszczędź na używkach

W trakcie długiej podróży najdrożej mogą wyjść Ci właśnie używki i niepotrzebne przyjemności. Z tego też powodu staraj się ograniczyć palenie papierosów i picie alkoholu (powinna uświadomić Ci to ich cena). 

Nie marnuj pieniędzy na mieście

Jak zapewne wiesz, w miastach prawie zawsze ceny są zawyżone z uwagi na turystów. Cena na wsi za ten sam obiad może być nawet dwa razy większa. Jeśli będziesz głodny, to lepiej byś kupił coś do jedzenia w sklepie, niż wydawał krocie na jedzenie z drogich restauracji.

Gotowanie samemu również odciąży Twój budżet i pozwoli Ci nieco zaoszczędzić. Jeśli masz dostęp do kuchni, wykorzystaj ją.

Nie podróżuj w sezonie

Sprawa jest wręcz identyczna do poprzedniej. Podczas sezonu turystycznego, ceny proporcjonalnie wzrastają. Jeśli chcesz wiedzieć, jak podróżować tanio i często, to odpowiedź jest prosta, unikaj podróży w sezonie, gdyż ceny są wtedy najwyższe. Lepiej będzie jeśli chwilę poczekasz i tuż po, możesz wybrać się na częste wycieczki.

Doświadczysz przez to dużo mniej dziecięcych krzyków w podróży i mimo że nie będzie już aż tak ciepło, to wciąż możesz przeżyć przygodę!

Podróżuj w grupie

Zapewne każdy poradnik taniego podróżowania, to już napisał, lecz jest to bardzo ważne. Dzięki podróży z paroma osobami, możesz naprawdę sporo zaoszczędzić. Jeśli jedziecie samochodem, możecie rozłożyć koszt paliwa na parę osób lub być w stanie skorzystać ze zniżek dla grup. Zazwyczaj noclegi w pokojach kilku osobowych wychodzą taniej niż te w jedno-dwu. 

Nie płać za przewodnika!

W obecnych czasach grzechem jest płacić za przewodnika, kiedy zazwyczaj masz go w kieszeni spodni. Mowa tutaj o smartfonie, nieważne czy mówimy o IOS, czy Androidzie, w każdym systemie znajdują się aplikacje, które pełnią rolę przewodnika. Niektóre są bardziej rozbudowane, niektóre mniej, ale pozwoli to na zaoszczędzenie cennych pieniędzy.

Tanie podróżowanie to w końcu oszczędzenie na niepotrzebnych Ci do przeżycia w podróży rzeczy!

Przed wyruszeniem zrób research

Wpisując w Google frazę „tanie podróżowanie porada”, jedną z najczęstszych porad jest „research”, czyli obeznanie się w konkretnym temacie. Jeśli chodzi o tanie podróżowanie, sprawa nie jest inna od reszty.

Jeśli nie masz w planach konkretnej destynacji, warto sprawdzić tanie loty i wybrać się do państwa, które oferuje bilety lotnicze w niskiej cenie. Dzięki temu zaoszczędzisz, a także odwiedzisz nowy kraj i poznasz jego kulturę.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli organizujesz wyprawę w bliższe miejsca. Zawsze warto przygotować się parę dni przed wyprawą, czy nie pojawiły się jakieś specjalne oferty. Sprawdź ceny jakie występują w miejscu do którego jedziesz, poczytaj blogi turystyczne o tej miejscowości, bo być może pomoże Ci to uniknąć przepłacania.

Określ budżet i kontroluj swoje wydatki

Pomyśl gdzie chcesz jechać, co chcesz tam robić i określ kwotę, którą będziesz mógł przeznaczyć na zabawę, jedzenie i wynajem miejsca do noclegu. Później monitoruj codzienne wydatki i staraj się nie przekraczać swojego budżetu. Weź też pod uwagę, że im w danym miejscu jest więcej ludzi, tym większe będą ceny!

Pamiętaj, że wszystko, co jest “dla turystów” jest zazwyczaj droższe i gorsze od normalnych usług oferowanych przez dane miejsce.

Jeśli masz taką możliwość i się nie boisz, spróbuj nocować w dziczy

Jeśli masz w domu namiot lub duży samochód to oprócz spania w wynajmowanym mieszkaniu, możesz wykorzystać jeszcze odrobinę mniej legalną możliwość, ale mimo wszystko zaoszczędziłbyś na niej, co najmniej 50 zł dziennie! Oszczędzenie na noclegu to praktycznie najlepsza odpowiedź na pytanie „jak tanio podróżować„.

Wystarczy, że będziesz przestrzegał paru zasad:

  1. Rozkładaj namiot z dala od zabudowań.
  2. Nocuj w miejscu niewidocznym dla innych.
  3. Nie śmieć.
  4. Nie nocuj w jednym miejscu parę dni z rzędu.

Mimo że brzmi to lekko mówiąc absurdalnie, prawie jakbyś był uciekinierem rodem z Hollywoodzkiego filmu, ale są to poważne porady. Pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnej uwagi i jakichkolwiek problemów.

Sposoby na tanie podróżowanie - nocowanie na dziko, w namiocie
Dzikie nocowanie, jeden ze sposobów na tanie podróżowanie
(źródło: Gdzielosponiesie)

Weź wszystko co potrzebujesz

Upewnij się, że niczego nie zapomniałeś. Dzięki temu nie będziesz musiał tracić pieniędzy za to, czego tak naprawdę nie musiałeś kupować. Pamiętaj w każdą podróż zabrać ze sobą: 

  • dokumenty,
  • ciepłą bluzę,
  • parasol,
  • apteczkę.

Podsumowanie

Znając te wszystkie porady, wiesz już jak tanio podróżować! Następnym razem, gdy gdzieś wyjedziesz, to jesteśmy pewni, że uda Ci się sporo zaoszczędzić.