Jak wypożyczyć samochód miejski – Kraków

Podróżowanie po mieście i przemieszczanie się z punktu A do B przeważnie bywa bardzo uciążliwe. Komunikacja miejska jest jednym z najczęściej wybieranych środków transportu, jednak nie zawsze będzie do dla nas komfortowa przeprawa. Właśnie dlatego w większości polskich miast da się wypożyczyć samochód miejski. Kraków czy Warszawa to tylko niektóre z miejsc, w których można zauważyć na drogach takie pojazdy. Jednak na jakich zasadach działają takie wypożyczalnie?

Samochód miejski Kraków – do wyboru do koloru

Jeszcze do niedawna wiele osób wypożyczało rower miejski. Kraków cieszył się dużą bazą jednośladów „na minuty”, jednak powoli ich miejsce zastępują elektryczne hulajnogi oraz samochody. W Mieście Królów Polski przodują dwa koncerny dostarczające tego typu pojazdy. Są to TrafiCar oraz Panek. Pierwsza z firm oferuje samochody osobowe z manualną skrzynią biegów, napędzane silnikiem spalinowym. Na mieście możemy zauważyć jednak również auta dostawcze oznaczone fioletowym logo. Bez problemów przewieziemy więc nimi produkty o większym gabarycie. Wypożyczalnia Panek także oferuje te dwa typy pojazdów, jednak regularnie stara się wprowadzać również auta elektryczne oraz te z automatyczną skrzynią biegów. W ich flocie znajdziemy klasyczne samochody miejskie, dostawczaki, SUV’y, a także nieco bardziej luksusowe marki renomowanych koncernów motoryzacyjnych. Każdy z nas jest więc w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jak wypożyczyć samochód miejski w Krakowie?

Wypożyczenie samochodu miejskiego jest bardzo proste. Niezależnie od tego, na który z koncernów się zdecydujemy, poszczególne kroki zawsze wyglądają tak samo. Oto one:

 1. Zainstaluj aplikację mobilną Traficar bądź Panek – dostępne są zarówno na Android, jak i iOS.
 2. Załóż konto w aplikacji, zrób zdjęcie swojego prawa jazdy, podepnij aktywną kartę kredytową, a następnie poczekaj, aż twój dokument zostanie sprawdzony. Najczęściej proces weryfikacji użytkownika trwa mniej niż 60 minut.
 3. Po pozytywnym przejściu weryfikacji konta wystarczy, że odnajdziesz za pomocą aplikacji miejsca, w których dostępny jest samochód miejski. Klikając na poszczególny pojazd zobaczysz informacje o tym, w jakiej odległości od ciebie jest pojazd, zasięg jego paliwa itp.
 4. Gdy pojazd został wybrany, należy go zarezerwować. Na dojście do samochodu masz 15 minut. Po upływie tego czasu auto będzie ponownie ogólnodostępne.
 5. Będąc przy zarezerwowanym pojeździe wystarczy, że zeskanujesz kod QR znajdujący się na szybie od strony kierowcy. W ten sposób samochód otworzy się.
 6. Po wejściu do pojazdu należy odnaleźć kluczyki. Znajdują się one w schowku naprzeciwko fotela pasażera. Od tego momentu masz kilka minut na przygotowanie się do jazdy, czyli ustawienie lusterek itp. Przed rozpoczęciem podróży w aplikacji wyświetlą się pytania na temat stanu samochodu. Rozejrzyj się więc dokładnie, czy której z usterek należy zgłosić firmie.
 7. Jeśli uważasz, że jesteś już odpowiednio przygotowany, odpal samochód i ruszaj w drogę. Gdy zakończysz podróż wystarczy, że wyłączysz silnik, zaciągniesz hamulec ręczny, schowasz kluczyki do schowka, a w aplikacji zaznaczysz opcję „Zakończ wynajem”.

Proste, prawda?

Gdzie można zakończyć wynajem samochodu miejskiego?

Przed rozpoczęciem podróży warto sprawdzić na mapie dostępnej w aplikacji, w jakich miejscach można zaparkować samochód miejski. Najczęściej niestety nie da się zostawić go w samym centrum. Na szczęście bez większych problemów zaparkujemy go w innych pobliskich lokalizacjach. Warto pamiętać, że w dozwolonej strefie nie musimy obawiać się o opłaty za postój. Parkowanie jest tam dla aut miejskich darmowe, dlatego nie trzeba doliczyć dodatkowych opłat za parkometr. Dodatkowo, np. pod niektórymi galeriami handlowymi wyznaczone są specjalne miejsca parkingowe dla samochodów każdego z tych koncernów.

Ile kosztuje wynajem samochodu miejskiego?

Wynajem samochodu miejskiego jest stosunkowo tani. Podróżując z Traficar zapłacimy 3 zł opłaty początkowej oraz 1,50 zł za każdy pokonany kilometr trasy. Czas podróży nie ma żadnego wpływu na ostateczną kwotę, dlatego nie musimy obawiać się korków czy innych przeszkód powodujących opóźnienie. Opłata za postój, czyli wyłączenie silnika bez zakończenia wynajmu kosztuje nas natomiast 15 gr za minutę. Firma oferuje także wynajęcie samochodu na 24h. W takiej sytuacji zapłacimy 75 zł za dobę i 60 gr za kilometr.

Panek ma natomiast nieco bardziej skomplikowany cennik. Kwota zależy bowiem w głównej mierze od tego, jakim samochodem jedziemy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że każda minuta to między 50 gr a 2 zł. Za kilometr zapłacimy najczęściej 80 gr, a za postój – 20 gr.

Jak widać, ceny te nie są zbyt wygórowane. Warto jednak pamiętać, by przed wypożyczeniem konkretnego samochodu sprawdzić cennik. Za auta dostawcze zapłacimy przeważnie o kilka groszy więcej niż za osobówkę.

O czym warto pamiętać wynajmując samochód?

Przed wynajęciem samochodu warto pamiętać o poniższych zasadach.

 1. Samochód należy zaparkować zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Nie można zostawić go w obszarze zamkniętym, np. na ogrodzonym osiedlu, parkingu prywatnym, podziemnym czy płatnym oraz na terenie sklepów czy galerii handlowych (z wyjątkiem sytuacji, gdy wyznaczone jest specjalne miejsce).
 2. Samochody są ubezpieczone i w razie kolizji nie ponosisz żadnych kar finansowych, ani nie tracisz zniżek na własne OC. Pamiętaj jednak, by zachować szczególną ostrożność i bezpiecznie dotrzeć do celu.
 3. Wybierając samochód zwróć uwagę na to, jak dużo paliwa znajduje się w baku. Auta te tankowane są przez firmę, dlatego nie ma możliwości dotankowania ich podczas podróży.
 4. W samochodzie nie znajdziesz dowodu rejestracyjnego ani polisy ubezpieczeniowej. Pamiętaj jednak, że podróżujesz po drogach publicznych, dlatego może skontrolować cię policja czy też wypisać Ci mandat za wykroczenia drogowe.

Więcej informacji na temat wynajmu znajduje się na oficjalnych stronach obydwu koncernów oraz w ich aplikacjach mobilnych.