Poznaj 5 sposobów na aranżację małej łazienki!

Większość łazienek w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych jest mała, wąska i bez okien. Niewielka metrażowo i słabo oświetlona powierzchnia użytkowa to nie lada wyzwania dla tych, którzy chcą urządzić ją komfortowo i funkcjonalnie. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które sprawią, że łazienka stanie się jednym z najbardziej ulubionych pomieszczeń w mieszkaniu.

Jak najlepiej urządzić małą łazienkę?

Praktycznie i prosto. W małej łazience nie ma miejsca na dekoracyjne bibeloty. Najwygodniejszym stylem okaże się minimalizm. Minimalistyczna łazienka pozwala na maksymalną swobodę, bo nie ryzykujesz, że przypadkowe machnięcie ręką strąci z półki Twoją ulubioną figurkę. Dekoratorską inwencję twórczą lepiej pozostawić dla większych pomieszczeń, które nie muszą być tak w każdym calu funkcjonalne.

Prostota zawsze broni się swoją estetyką. Jest także wygodna w sprzątaniu. Mała łazienka sama w sobie utrudnia manewrowanie odkurzaczem, do niektórych punktów wyjątkowo trudno dotrzeć ściereczką, czasem trzeba się wspiąć, by wyczyścić zamontowane wysoko półki… Lepiej nie dokładać sobie pracy dekoracyjnymi urozmaiceniami.

Jak zaprojektować małe łazienki?

By jak najlepiej wykorzystać małą przestrzeń pomieszczenia, warto na wstępie rozejrzeć się za meblarskimi i sprzętowymi możliwościami dedykowanymi małym łazienkom. Zobacz, jakie umywalki są do Twojej dyspozycji, poszukaj pralki ładowanej od góry, najmniejszych rozmiarów kabin prysznicowych i narożnych wanien. Na bardzo małej przestrzeni, zamiast tradycyjnej wanny bądź kabiny, pomyśl o zamontowaniu prysznica typu walk in. Kiedy wstępnie przeanalizujesz opcje wyposażenia, będzie Ci łatwiej wyobrazić sobie nową łazienkę – a wizualizacja to klucz do udanego projektu.

Zwróć uwagę na ułożenie rur i gniazdek elektrycznych w pomieszczeniu. Według tego podziel łazienkę na strefy. W którym miejscu stanie sedes, umywalka, kabina i pralka? Dopiero gdy przemyślisz te podstawowe kwestie, przyjdzie pora na rozlokowywanie szafek i półek.

Na małym metrażu każdy kawałek ściany jest na wagę złota, toteż rozplanuj ułożenie wiszących półek aż po sufit. Wykorzystaj także każdy centymetr płaskiej przestrzeni – ustal zagospodarowanie miejsca na pralce, zaopatrz się w wysoką półeczkę pod prysznic, na której ułożysz większość higienicznych kosmetyków, zaplanuj szafkę pod umywalką. Bierz pod uwagę nie tylko to, jak powinna wyglądać łazienka – postaraj się jak najlepiej wyobrazić sobie codzienne użytkowanie jej podczas różnych czynności

Jaki kolor pasuje do małej łazienki?

Im jaśniej, tym lepiej! Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie. Odcienie bieli, szarości, pastele oraz beże to Twoi sprzymierzeńcy.

Jako że niewielkie pomieszczenia łatwo przeładować, wybierz jeden kolor przewodni. Pozwól mu dominować w całym pomieszczeniu, od płytek, po drzwiczki szafek. Pozostałe akcenty kolorystyczne powinny być do niego jak najbardziej zbliżone.

Jasne powinno być również światło. Do oświetlenia łazienki wybierz temperaturę 4000-5500 kelwinów. Co istotne dla pań, taka żarówka o chłodnej barwie doskonale sprawdza się przy robieniu makijażu – nie przekłamuje barw.

Jakie płytki do małej łazienki?

W małej łazience sprawdzą się płytki wielkoformatowe. Duże płytki bez widocznych fug to kolejny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia. Małe dają odwrotny efekt – zagęszczają przestrzeń.

Jak tanio urządzić małą łazienkę?

Chcesz zaoszczędzić na urządzaniu małej łazienki? Zamiast płytek możesz użyć wodoodpornej farby. To bardziej ekonomiczne rozwiązanie – dzięki nowoczesnym technologiom, takie wykończenie równie solidni zabezpieczy ścianę.

Jeżeli w Twojej łazience już są płytki, zachowane w dobrym stanie, żeby odmienić przestrzeń, wystarczy je przemalować specjalną farbą do ceramiki. Możesz w ten sposób odświeżyć kafelki na ścianach, jak również na posadzce.

W łazience bez kafelków na podłogę, zamiast płytek ceramicznych, połóż wykładzinę PCV. To estetyczna, wodoodporna imitacja posadzki, wielokrotnie tańsza od kafelków.

Krok pierwszy: zaczynamy od wyboru odpowiedniego koloru

Kolor ścian w małej łazience ma ogromne znaczenie. Warto zdecydować się na wybór frontów do nowoczesnych mebli na wymiar, farb łazienkowych i płytek ceramicznych w jasnych barwach. W odcieniach bieli, beżu, szarości i żółci nawet niewielka przestrzeń wydaje się o wiele większa niż w rzeczywistości. Ciemne kolory ścian czy frontów mebli mogą optycznie zmniejszać powierzchnię. Połączenia jasnych barw sprawią, że łazienka będzie prezentować się przestronnie i lekko, a Ty będziesz czuć się w niej naprawdę komfortowo. Jeśli w łazience mamy dostęp do światła dziennego, warto rozważyć wtedy użycie w takim pomieszczeniu dekoracji jaką jest mech na ściany. Każdy zielony akcent podkreśli kolor wnętrza i nada mu bardziej przytulny charakter, a ściany z mchu będą się tutaj miały świetnie, jako że wilgotne środowisko łazienki bardzo sprzyja temu typowi roślinności.

Krok drugi: szukamy najlepszych mebli do małej łazienki

Do niewielkiej łazienki warto wybrać nowoczesne meble na wymiar. Tylko funkcjonalnie zaprojektowane szafki do przechowywania, półki, wieszaki będą w stanie spełnić nasze oczekiwania. Kolejną zaletą mebli na wymiar jest to, że możemy je zamontować w niestandardowych miejscach: pod sufitem ze skosami i w narożnikach, dzięki czemu każdy centymetr wolnej przestrzeni będzie wykorzystany w 100%.

Indeco – nowoczesne meble na wymiar Kraków

Krok trzeci: wykorzystujemy przestrzeń na ścianie

Montaż modeli szafek i półek naściennych na wymiar lub wbudowanych w ścianę to dobry sposób na to, aby w małej łazience zaoszczędzić miejsce i optymalnie wykorzystać przestrzeń ścian. Meble wiszące można zamontować nad toaletą, umywalką, nad drzwiami do łazienki. Szafki stojące zajmują na podłodze zbyt dużo miejsca i sprawiają, że łazienka wizualnie staje się o wiele mniejsza. Im więcej wolnej przestrzeni na podłodze, tym bardziej będziesz czuć się w niej swobodnie. Przez wzgląd na mały rozmiar pomieszczenia jedyną opcją wprowadzenia akcentu roślinnego jest umieszczenie go na ścianach łazienki. W tym przypadku świetnie sprawdzi się mech chrobotek, który dzięki swojej nietypowej fakturze nada wnętrzu wyjątkowy charakter.

Krok czwarty: zachowujemy jednolitość przestrzeni

W łazience o niewielkim metrażu warto podkreślić jednolitość pomieszczenia. Jeśli chcesz jednak wizualnie oddzielić od siebie przestrzeń SPA od przestrzeni użytkowej, to możesz to zrobić za pomocą lekkiej i w jasnej kolorystyce zasłony prysznicowej, transparentnej lub z delikatnym dekorem ścianki ze szkła albo ścianki z pleksi.

Krok piąty: Twoja łazienka potrzebuje światła

Dobrze oświetlona łazienka pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Odpowiednio dobrane oświetlenie i montaż jego w specjalnych miejscach sprawi, że przestrzeń stanie się o wiele bardziej funkcjonalna, przyjazna i wygodna. Przede wszystkim warto zadbać o wysokiej jakości lampę sufitową, która rozjaśni każdy kąt w całej łazience. Kolejnym miejscem, które potrzebuje dobrego światła jest lustro nad umywalką. Dwa kinkiety LED umieszczone po obu stronach lustra sprawią, że twarz będzie idealnie oświetlona. Warto też pomyśleć o montażu podświetlanych półek czy umieszczeniu taśm LED w szafkach, a także w niektórych miejscach przy prysznicu i wannie. Pamiętaj, aby do łazienki zawsze wybierać oprawy wodoodporne.