Czy wiesz, że wszystkie produkty kosmetyczne, które kupujesz, mają swoją datę ważności? Czy można więc używać kosmetyków przez kilka miesięcy bez ryzyka dla skóry i zdrowia? Jak należy przechowywać te produkty i jak długo? Spróbujmy odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Nauka czytania etykiet kosmetyków
Kupując krem nawilżający do twarzy czy szminkę, nie zwracamy uwagi na skład, a tym bardziej na datę ważności. Dlatego też wiele kobiet używa kosmetyków, których termin przydatności do użycia już dawno minął.
Istnieją dwa wskaźniki, które można znaleźć na kosmetykach, aby pomóc Ci to zrozumieć. Niektóre produkty posiadają datę minimalnej trwałości. Zazwyczaj jest to reprezentowane przez małą klepsydrę.
Drugim wskaźnikiem jest okres po otwarciu. Jest to obowiązkowy wskaźnik określający, jak długo produkt może być używany, i jest przedstawiony w postaci symbolu otwartego słoika z zaznaczoną liczbą miesięcy.
Po tym okresie użytkownik może być narażony na skutki uboczne lub nieskuteczność kosmetyku. Okresy po otwarciu opakowania różnią się w zależności od produktu, dlatego należy zachować czujność, szczególnie w przypadku kosmetyków mających kontakt z oczami i ustami.
Jak prawidłowo przechowywać produkty kosmetyczne?
Wszystkie produkty kosmetyczne mają ograniczony okres przydatności do użycia. Kremy nawilżające nie powinny być stosowane po upływie określonego czasu, ale to samo dotyczy makijażu!
Szminki, tusze do rzęs i inne cienie do powiek mają datę ważności po otwarciu. Generalnie, podkład może być przechowywany przez około rok, podczas gdy produkt do pielęgnacji oczu może być używany przez 6 miesięcy.
Aby zachować kosmetyk, należy unikać ekspozycji na słońce. Z tego powodu niektóre butelki są nieprzezroczyste. Ważne jest również, aby przechowywać je w miejscu chronionym przed wilgocią.
Należy również unikać różnic temperatur i w razie potrzeby wkładać kosmetyki do lodówki. Należy również pamiętać o zamykaniu kosmetyków, aby nie dopuścić do ich wyschnięcia.
Różnice między kosmetykami organicznymi a konwencjonalnymi
Kosmetyki organiczne są przyjazne dla środowiska, nie zawierają parabenów, silikonów i toksycznych składników. Niektóre z nich, jak np. oleje czy masła roślinne, nie zawierają konserwantów. Jak więc je zachować? Ogólnie rzecz biorąc, do kompozycji dodaje się przeciwutleniacz. Następnie wystarczy umieścić je w suchym miejscu z dala od słońca.
Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, można sięgnąć po kosmetyki naturalne, które posiadają mniej niebezpieczne konserwanty, takie jak benzoesan sodu i sorbinian potasu.
Produkty ekologiczne nie są zatem bardziej podatne na psucie się niż produkty konwencjonalne. Trzeba je tylko przechowywać w bezpiecznym miejscu, chronić przed zmianami temperatury, aby zapobiec rozwojowi zarazków. W każdym przypadku data ważności jest podana na etykiecie.
Jakie są niebezpieczeństwa związane z przeterminowanym produktem kosmetycznym?
Z biegiem dni i tygodni kosmetyki nieubłaganie się niszczą. Mogą pojawić się bakterie i zanieczyścić je. Używając kosmetyku palcami, zwiększasz namnażanie się bakterii, nie zdając sobie z tego sprawy.
Wybierając serum lub podkład, wybierz model z pipetą, to samo dotyczy kremów zawierających dużo wody: są one narażone na większe ryzyko namnażania się zarazków.
Należy jednak wiedzieć, że stosowanie produktu kilka dni po upływie terminu ważności nie stanowi żadnego zagrożenia! Po kilku tygodniach mogą wystąpić niewielkie efekty, takie jak zaczerwienienie i swędzenie. Jednak aby uniknąć ryzyka zapalenia lub infekcji, najlepiej jest unikać igrania z ogniem.
Możesz również polegać na swoim węchu. Jeśli produkt ma nieprzyjemny zapach, natychmiast go wyrzuć.