Rodzaje kątnic – jak wybrać odpowiednie narzędzie do pracy?

Gabinety dentystyczne muszą być zaopatrzone w odpowiednie przyrządy, które ułatwią specjalistom wykonywanie swojej pracy. Jak wiecie, zęby są tkanką twardą, więc do pracy nad nimi wykorzystuje się kątnice, turbiny i prostnice. Każda z nich to pewniej rodzaj wiertarek dentystycznych – jak więc wybrać odpowiedni rodzaj i model, aby móc skorzystać z ich pełnych możliwości? Kiedy stosuje się kątnice i jakie są ich rodzaje? Podpowiadamy!

Jak dzielą się końcówki stomatologiczne?

Na samym wstępie warto zrozumieć, do czego służy kątnica stomatologiczna. NSK, KaVo i wiele innych tajemniczych skrótów widniejących zaraz obok kątnicy to nic innego niż nazwa producenta danego urządzenia – to nie to oznaczenie mówi nam o konkretnym zastosowaniu. Po pierwsze wśród wiertarek dentystycznych mamy – kątnice, turbiny i prostnice. Każda z nich służy do pracy na tkankach twardych, ale bezpośrednią pracę wykonuje wiertło stomatologiczne. Najlepiej jest zaopatrzyć gabinet w zestawy, które będą ze sobą kompatybilne. W ten sposób będziemy mogli skorzystać z wielu rodzajów wierteł. Wystarczy sprawdzić najpopularniejszą średnicę instrumentu obrotowego i znaleźć urządzenie, które będzie z nimi działało.

kątnica
Kątnica stomatologiczna to obowiązkowe urządzenie w każdym gabinecie stomatologicznym. Wykorzystują ją także ortodonci i protetycy. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu TechDent.

Napędem dla kątnic i turbin będzie mikrosilnik, dlatego często w opisach produktów możecie znaleźć już połączone frazy „kątnice NSK na mikrosilnik”. Inaczej jest w przypadku turbiny, która napędzana jest sprężonym powietrzem. Te dwa sposoby zasilania sprawiły, że możemy podzielić wiertarki na:

  • szybkoobrotowe – tutaj znajdziemy jedynie turbinę powietrzną (i ewentualnie kątnice z czerwonym oznaczeniem),
  • wolnoobrotowe – a w tej kategorii mamy dwie pozostałe wiertarki, czyli kątnice i prostnice.

Wiertarki szybkoobrotowe mają ten mankament, że podczas ich używania często wytwarza się ciepło. Aby zniwelować szkodliwe działanie, jakie ma wysoka temperatura, ochładza się zarówno narzędzie, jak i tkanki. W przypadku kątnic, a szczególnie prostnic to zjawisko jest dużo mniej zauważalne.

Kątnice różnią się od pozostałych wiertarek stomatologicznych swoim kształtem. Zgodnie z nazwą główka jest ułożona pod kątem, delikatnie wygięta. Zapewnia to wygodę dentyście, nawet podczas długich zabiegów. Dodatkowo taki design sprawia, że z pomocą kątnicy można dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni w jamie ustnej.

Co to jest kątnica stomatologiczna? Przedstawiamy jej rodzaje

Teraz spójrzmy na jeszcze węższą kategoryzację wiertarek stomatologicznych. Wśród samych kątnic możemy wymienić 4 osobne rodzaje – ze względu na szybkość obrotów oraz czas przyspieszenia i redukcji. Odpowiednie kolorowe oznaczenia ułatwiają dobór danej wiertarki, ponieważ w zależności od zabiegu wymaga się innych parametrów.

Możemy wymienić kątnice typu:

  • bardzo wolny obrót, które będą oznaczone podwójnym zielonym paskiem, a ich maksymalna prędkość wyniesie do 2,7 tys. obrotów na minutę,
  • wolny obrót to rodzaj kątnic, które wyróżnia pojedynczy zielony pasek, inaczej nazywamy ją kątnicą zwykłą, a jej prędkość wynosi 7,4 tys. obrotów na minutę,
  • normalny obrót jest pokazany poprzez jeden niebieski pasek, obroty mogą tutaj wynosić do 40 tys. obrotów na minutę,
  • szybki obrót to prędkości osiągające nawet 200 tys. obrotów na minutę, ten model rozpoznamy przez czerwony pasek.

Do czego służy kątnica?

Wybór odpowiedniej wiertarki jest istotny, ponieważ do różnych schorzeń trzeba będzie wykorzystać urządzenie o innych predyspozycjach. Kątnica stomatologiczna ma bardzo szerokie zastosowanie. Wśród problemów jamy ustnej, które są rozwiązywane poprzez skorzystanie z tej końcówki możemy wymienić:

  • usuwanie próchnicy,
  • wygładzanie szkliwa,
  • odpowiednie kształtowanie uzupełnień, tak aby pasowały naturalnie do naszej jamy ustnej,
  • przygotowywanie ubytków próchnicowych i koron,
  • zmiana wypełnienia.

Kątnice stomatologiczne wykorzystywane są również w ortodoncji czy przy zakładaniu protez. W tych dwóch przypadkach polecane są modele mające nieco inną budowę. Najlepiej sprawdzają się kątnice o główce mniejszych rozmiarów. Dają gwarancję jeszcze bardziej precyzyjnej pracy, co jest szczególnie istotne w tych dziedzinach stomatologii – z ich pomocą możliwe jest dotarcie do każdego zakamarka.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu kątnicy?

Wybierając kątnice należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej prędkość. Wspomniane powyżej oznaczenia kolorystyczne pozwalają łatwo określić, czy dany model spełnia niezbędne wymagania. Nie jest to jednak jedyny element, który trzeba przemyśleć. Istotny jest także rozmiar kątnicy, gdyż można zdecydować się na modele o różnych wielkościach główki. Ma to znaczenie nie tylko dla komfortu pracy lekarza, ale także dla konkretnych zabiegów, które mają być tą końcówką stomatologiczną wykonywane. Każdy specjalista powinien dopasować kątnicę dla siebie, a najlepiej zdecydować się na więcej niż jedno urządzenie.

Innym elementem kątnicy, któremu również należy poświęcić uwagę, jest oświetlenie LED. Dzięki niemu możliwa jest poprawa widoczności w polu zabiegowym, co zdecydowanie wpływa na komfort pracy stomatologa. Istotne jest również to, czy ta wiertarka stomatologiczna jest wyposażona w antypoślizgową rękojeść – dentyści bardzo często wybierają takie modele, gdyż pozwalają na większą wygodę podczas zabiegów.

Wybór odpowiedniej marki

Dla wszystkich zrozumiałe powinno być to, że oprócz bogatego wyposażenia, które sprawi, że będziemy mogli obsłużyć pacjentów z różnymi problemami, musimy pamiętać o jakości. Wybierając konkretne rozwiązania należy skłaniać się ku markom, które mogą poszczycić się zaufaniem wśród klientów i nowoczesnymi rozwiązaniami. Tak samo istotne jest kupowanie sprzętu z pewnych źródeł. Zachowanie ostrożności i uwagi podczas wyposażania gabinetu może nam zaoszczędzić sporę sumę pieniędzy oraz ewentualnych problemów.

Pierwszym krokiem będzie wybranie odpowiednich marek kątnic. Te bardziej popularne to na pewno japońskie lub niemieckie przedsiębiorstwa. Jednak w trakcie wybierania warto dowiedzieć się, czy wprowadzają najnowsze technologie, aby ulepszyć proces działania. Na przykład można już znaleźć ofertę kątnicy bezprzewodowej, która pracuje na 6 różnych programach. Takie możliwości bardzo ułatwiają wykonywanie codziennych obowiązków.

Dużą popularnością cieszą się kątnice NSK, które są cenione w branży dentystycznej. Warto przyjrzeć się bliżej także urządzeniom takich marek jest: Sirona Dental Systems, KaVo czy W&H.

Gwarancja

Kupując u danego dostawcy sprawdźcie takie dane jak czas dostawy, działania posprzedażowe oraz obowiązującą gwarancję. Specjalistyczny sprzęt wymaga równie specjalistycznej ochrony. Oznacza to, że w sytuacjach, gdy narzędzia będzie wydawać dziwny dźwięk, nie będzie chciało się włączyć lub będą występowały inne problemy w trakcie korzystania, należy je odesłać do producenta lub autoryzowanego serwisu.

Samodzielne próby naprawy są złym rozwiązaniem, ponieważ po pierwsze nie będziemy nigdy w 100% pewni, że problem został rozwiązany. Kolejną sprawą jest fakt, że działając na własną rękę możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Często w umowach sprzedaży producenci zaznaczają, że jedynie oni i autoryzowane salony mogą dokonywać napraw. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych zasad możemy spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, czyli odmową naprawy.

Jak odpowiednio dbać o kątnice?

kątnica
Zakup kątnicy stomatologicznej ze sprawdzonego źródła to bezpieczeństwo i gwarancja najlepszego wyboru. Źródło zdjęcia: strona internetowa sklepu TechDent.

Pierwszą i najprostszą zasadą jest zapoznanie się z załączoną do kątnicy instrukcją. W niej znajdziemy poprawy sposób dezynfekcji każdej części. Opisane tam powinno być zarówno czyszczenie mechaniczne, jak i to wykonywane specjalną maszyną do sterylizacji. Oprócz tego znajdziemy tam wskazówki dotyczące odpowiedniej konserwacji, przechowywania i inne specyficzne dla naszego urządzenia właściwości.

Podsumowanie

Wybierając wyposażenie do gabinetu stomatologicznego, musimy być przygotowani, że koszty mogą być naprawdę wysokie. Cena jednej kątnicy może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Natomiast wybierając odpowiednie rozwiązania ta inwestycja powinna się szybko zwrócić. Oczywistym jest, że najważniejszym elementem udanej wizyty u dentysty jest doświadczony lekarz. Jednak dobór odpowiednich narzędzi też może pozytywnie wpłynąć na odbiór całej wizyty. Polecane jest kupowanie przyrządów, które będą pracowały cicho i nie będą wibrowały, tak aby nie stresować niepotrzebnie pacjentów. Dzięki temu będą czuć się komfortowo podczas każdej wizyty.