Ściany fundamentowe – rodzaje i stosowane materiały

Fundament to najważniejszy element każdego budynku. Mnogość dostępnych rozwiązań technologicznych sprawia, że ściany fundamentowe wykonywać można monolitycznie lub w sposób murowany z cegły, bloczków betonowych czy kamienia. Sprawdź, z jakich materiałów najczęściej wykonuje się ściany fundamentowe.

Monolityczne ściany betonowe

Betonowe ściany fundamentowe wykonywane są z betonu wysokiej klasy wytrzymałości, najczęściej: C12/15, C16/20 lub C20/25. Beton wykorzystywany do robienia fundamentów powinien pochodzić z certyfikowanej wytwórni betonu, co daje gwarancję najlepszej jakości oraz niezawodności. Beton przygotowany na miejscu budowy może nie odpowiadać wymaganiom co do jego wytrzymałości. Wykonując fundament monolityczny konieczne jest zastosowanie deskowania wielokrotnego użytku. Co więcej, przy budowie domów jednorodzinnych, obciążenia pochodzące z budynku nie są zbyt duże, dlatego nie zachodzi konieczność zbrojenia betonu.

Pustaki fundamentowe

Pustaki, wykorzystywane w budowie fundamentów, produkowane są zazwyczaj z betonu lub keramzytobetonu. Stanowią deskowanie tracone, ponieważ wolne przestrzenie pustaków zalewa się betonem klasy C12/15 oraz dodatkowo zazbraja. Pustaki fundamentowe występują również pod nazwą bloczki fundamentowe zalewowe. Budowę ściany rozpoczyna się od narożników, układając pustaki bez zaprawy. Podczas budowy ściany należy zachować przesunięcie o pół długości pustaka, aby wylewany co 2-3 warstwy beton mógł odpowiednio związać konstrukcję. Zbrojenie poziome należy zastosować nad pierwszą i ostatnią warstwą pustaków oraz pod otworem okiennym. Bloczki fundamentowe zalewowe są doskonałym sposobem na szybkie wykonanie bardzo wytrzymałych ścian fundamentowych.

Cegły silikatowe

Ściany fundamentowe wykonywane z cegły silikatowej tworzą bardzo wytrzymałe konstrukcje podziemne. Nie tylko doskonale przenoszą obciążenia z budynku, ale i dobrze radzą sobie z naporem gruntu oraz wody gruntowej. Podczas konstruowania ściany warto zazbroić podłużne spoiny pomiędzy cegłami, aby uzyskać większą wytrzymałość ściany i odporność na siły poziome pochodzące od naporu gruntu. Cegła silikatowa charakteryzuje się precyzją wykonania oraz równymi brzegami, co ułatwia proces poziomowania ścian oraz wymiarowania długości piwnicy. Ważne są również względy estetyczne oraz praktyczne, którymi charakteryzują się cegły silikatowe. Bloczki silikatowe są jasne, co ułatwia pracę w piwnicy, a także nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, nawet w stanie znacznego zawilgocenia.