Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Kuchnie na wymiar są rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością. Możliwości stworzenia funkcjonalnego i praktycznego pomieszczenia stają się coraz bardziej powszechne i ta opcja często pojawia się także w popularnych sklepach meblowych, a nie tylko u stolarza. Dlaczego więc z tego nie skorzystać, aby cieszyć się wnętrzem na miarę swoich potrzeb? Zanim jednak przejdziesz do zakupu, sprawdź, ile kosztuje kuchnia na wymiar od stolarza oraz z IKEA, a także co wpływa na jej cenę. W ten sposób z łatwością podejmiesz decyzję, które rozwiązania są dla Ciebie!

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Cennik kuchni od stolarza

Na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, wpływa wiele czynników. Możliwe jest jednak podanie średnich kosztów, które mogą się wahać w zależności od konkretnych rozwiązań, na które się zdecydujesz. W artykule w portalu www.oferteo.pl cennikiem dzieli się Paweł Fil z firmy AD-MEB. Koszt kuchni z montażem i przyłączeniem sprzętów wynosi od 1500 zł do 3000 zł za 1 mb. Obejmuje meble wykonane z płyt laminowanych czy drewnopodobnych. Za inne materiały zapłacisz więcej.

Na jakie inne koszty warto się przygotować?

Jak więc widzisz, koszt kuchni na wymiar wykonanej przez stolarza obejmuje sporą rozpiętość cenową. Co dokładnie wpływa na cenę, którą przyjdzie Ci zapłacić?

Co wpływa na cenę kuchni na wymiar od stolarza?

Na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, wpływa wiele różnych czynników. Oto najważniejsze z nich.

Projekt i wykorzystane materiały

Cena kuchni na wymiar u stolarza zależy przede wszystkim od tego, na jaki materiał mebli się zdecydujesz. Do najdroższych należą oczywiście te naturalne, czyli drewno oraz jego egzotyczne odmiany. Mniej zapłacisz za te wykonane z płyt drewnopodobnych. Jeśli chcesz zaoszczędzić, może to być opcja dla Ciebie.

Duże znaczenie dla kosztu kuchni na wymiar mają także wszelkie ekstrawaganckie elementy projektu. Jeśli masz całą listę nietypowych rozwiązań, które zebrałeś w formie inspiracji, mogą one podnieść cenę Twojej kuchni. Ich dopracowanie i montaż może wymagać więcej czasu, często konieczne jest sprowadzenie ich na indywidualne zamówienie.

Cena kuchni na wymiar zależy także od udogodnień, na które się zdecydujesz. Przykładowo zapłacisz więcej za zawiasy w szafkach, które spowolnią zamykanie drzwiczek. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku prowadnic w szufladach. Choć może wydawać się to mało znaczącym szczegółem, pomyśl tylko, ile średnio szafek i szuflad znajduje się w kuchni. Koszt kuchni wzrośnie, jednak razem z nim Twój komfort.

ile kosztuje kuchnia na wymiar - porady
Swoją wymarzoną kuchnię na wymiar możesz zlecić stolarzowi lub zaprojektować ją samodzielnie, m.in. w sklepie IKEA.

Wielkość kuchni na wymiar

Koszt kuchni na wymiar zależy od jej wielkości – to dość oczywiste. Im więcej mebli, tym więcej wykorzystanych materiałów i dłuższy czas montażu. Jednak wielkość ma duże znaczenie także w odniesieniu do projektu, szczególnie przy pomieszczeniu o niewielkich wymiarach. Małe wnętrze może wymagać zastosowania nietypowych rozwiązań, które często są niezbędne, aby stworzyć funkcjonalną kuchnię. Trudność projektu może więc podnieść jego cenę.

Firma, która wykonuje kuchnie na wymiar

To, ile kosztuje kuchnia na wymiar, zależy także od tego, na jaką firmę się zdecydujesz. A może zamiast sporego biznesu wolisz usługi stolarza, który pracuje samodzielnie? W przypadku tej drugiej opcji możesz zaoszczędzić – takie osoby zazwyczaj nie reklamują się w Internecie, a informacje o nich można uzyskać pocztą pantoflową. Jednak stolarz, który pracuje samodzielnie, często boryka się z brakiem terminów dla nowych klientów. Może być więc tak, że zaoszczędzisz, ale na wymarzoną kuchnię przyjdzie Ci poczekać dłużej.

Jeśli wybierzesz większą firmę, może pracować w niej kilku stolarzy, dzięki czemu termin realizacji będzie szybszy. W wielu przypadkach za taką kuchnię przyjdzie zapłacić Ci więcej – nie ze względu na zastosowane materiały, ale tylko biorąc pod uwagę to, kto wykona dla Ciebie projekt i go zrealizuje. W tej kategorii nie ma jednego dobrego wyboru. Musisz wziąć pod uwagę swoje oczekiwania i preferencje. Wiele pewnie będzie zależeć także od tego, czy masz polecenia osób wykonujących kuchnie na wymiar od rodziny czy znajomych.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar w IKEA?

Coraz większą popularnością cieszy się kuchnia na wymiar z IKEA. To zazwyczaj bardziej budżetowa opcja, która pozwoli Ci stworzyć kuchnię swoich marzeń, ale niższym kosztem. Oczywiście warto pamiętać, że kuchnia z IKEA nie jest dokładnie tym samym co kuchnia stworzona przez stolarza. Jednak projekty z tego popularnego skandynawskiego sklepu można tak mocno personalizować, że coraz częściej mówi się o nich właśnie jako o kuchniach na wymiar.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar IKEA? Cena kuchni o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych to około 20 000 zł. Pomiary i projekt możesz przygotować samodzielnie lub zlecić to zadanie pracownikowi IKEA. Według informacji na stronie sklepu koszt pomiarów i wykonania projektu na miejscu to 399 zł, a za samo wymiarowanie zapłacisz 199 zł. Możesz zdecydować się na darmowe spotkanie trwające 90 minut w sklepie lub online, podczas którego specjalista przygotuje dla Ciebie projekt.

Projekt możesz spersonalizować i dopasować do swoich potrzeb. Koszt zależy od zastosowanych rozwiązań, np. jej koszt może podnieść rodzaj zawiasów w szafkach czy prowadnic do szuflad. Im większa kuchnia, tym więcej przestrzeni na ciekawe rozwiązania – a za tym idzie wyższa cena. Jeśli koszt kuchni z IKEA wydaje Ci się duży, pamiętaj, że obejmuje on sprzęty elektroniczne. Koszt samych mebli do kuchni może zacząć się już od 10 000 zł.

Kuchnia na wymiar niejedno ma imię i zdecydowanie pokazuje to mnogość dostępnych na rynku rozwiązań. Poza sklepem IKEA podobne rozwiązania oferuje m.in. Agata Meble czy Leroy Merlin. Znajdziesz w nich szerokie możliwości personalizacji projektu. Jeśli jednak wolisz, aby Twoja kuchnia na wymiar była przygotowana specjalnie dla Ciebie od A do Z, lepszym wyborem mogą okazać się meble zaprojektowane i wykonane przez stolarza.

Źródła:

  1. Ile kosztuje kuchnia na wymiar w 2024 roku? Cena i najważniejsze porady, Paweł Fil, www.oferteo.pl/artykuly/ile-kosztuje-kuchnia-na-wymiar-cena-i-najwazniejsze-porady, [dostęp 28.03.2024].
  2. www.ikea.com/pl/pl/customer-service/services/planning-consultation/planowanie-kuchni-pub911e28f0, [dostęp 28.03.2024].