Na co zwrócić uwagę przy wyborze biustonosza sportowego?

Aktywność fizyczna stała się ostatnio jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Kobiety chętnie odwiedzają siłownię, biegają na łonie natury czy biorą udział w różnego typu zajęciach sportowych. Niezależnie od tego, w jaki sposób ćwiczymy, należy pamiętać o odpowiedniej odzieży i bieliźnie. Idealnie dobrane stroje sportowe zapewnią komfort i wygodę, biustonosz natomiast podtrzyma piersi, dzięki czemu niektóre aktywności staną się o wiele łatwiejsze. Jak dobrać idealny stanik sportowy i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy!

Wybór idealnego rozmiaru

Odpowiednio dobrany rozmiar biustonosza sportowego to klucz do sukcesu. Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć swoją klatkę piersiową. W tym celu, najlepiej za pomocą metra krawieckiego, należy zdjąć miarę z obwodu pod biustem. Metr musi być bardzo mocno „dociśnięty” do skóry, tak aby pomiar był jak najbardziej wiarygodny. Uzyskany wynik należy zaniżyć o 3-4 cm. Jeśli więc Twój obwód wynosi 78 cm, pamiętaj o tym, że powinnaś mierzyć biustonosze w rozmiarze 75. Kolejnym etapem jest zmierzenie biustu. Pomiar najlepiej wykonać nago lub mając założony miękki top. Aby wynik był prawdziwy, należy przyłożyć metr tak, by objął klatkę piersiową w jej najszerszym punkcie. Warto zwrócić uwagę na to, by miarka, zarówno z przodu i z tyłu, znajdowała się na takim samym poziomie.

Mając te dwa ważne wyniki, można udać się do sklepu. Każda profesjonalna marka udostępnia do wglądu specjalną tabelę, z której można odczytać rozmiar miseczki, bazując na tych dwóch obwodach. Korzystając z niej, zaoszczędzimy wiele czasu, a wybór idealnego rozmiaru będzie o wiele szybszy.

Czy model ma znaczenie?

Kobiety często wybierają biustonosz sportowy, który zachwyci je pięknym wzorem czy modnym kolorem. Kupując stanik, warto jednak najpierw dobrać odpowiedni do swojej sylwetki model. Osoby posiadające mały biust mogą zdecydować się na top bez fiszbin, który sprawdzi się do lekkich aktywności fizycznych lub biustonosz sportowy z wkładkami – idealny na siłownię czy jogging. Panie, które na co dzień noszą miseczkę D lub większą, powinny wybrać biustonosz sportowy mocno podtrzymujący biust. Bielizna ta będzie najlepsza, bez względu na rodzaj i intensywność wykonywanych ćwiczeń.

Na co zwrócić uwagę, mierząc stanik sportowy?

Będąc w przymierzalni, należy dokładnie sprawdzić czy dany rozmiar jest odpowiedni. Oto kilka przydatnych trików.

  1. Jeśli stanik dobrze przylega, a pod jego obwodem mieszczą się dwa palce – oznacza to, że rozmiar biustonosza jest odpowiedni. Za duży będzie się unosił do góry, za mały natomiast – uciskał i wbijał się w skórę.
  2. Jeśli biust nie wystaje poza miseczki, a materiał nie marszczy się – rozmiar jest dobrany idealnie. Aby jednak mieć pewność, należy pochylić się w przód, wykonać skłon i zobaczyć, czy wszystko zostało na swoim miejscu. Warto również wykonać skrętoskłon oraz podskoczyć. Jeśli po takim teście, piersi nie przemieściły się poza miseczki, można być pewnym, że biustonosz sportowy ma odpowiedni rozmiar.
  3. Jeśli biustonosz nie ma regulowanych ramiączek, warto sprawdzić, czy są one odpowiedniej długości. W tym celu, na wysokości barków, należy włożyć jeden palec pod materiał. Jeśli da się tego dokonać i nie ma zbyt dużej ilości wolnego miejsca, oznacza to, że ramiączka są prawidłowo dobrane. Porada: W wielu sklepach biustonosze sportowe są oznaczone graficznie, często za pomocą symboli, w zależności od wielkości biustu, do którego są przeznaczone. Dzięki temu idealny stanik dla kobiet z większym biustem, czyli biustonosz sportowy mocno podtrzymujący, będzie łatwy do znalezienia. Co zrobić jeśli biustonosze nie mają oznaczeń? Warto zwrócić uwagę właśnie na ramiączka. Kobiety posiadające duży biust, powinny wybierać bardzo grube i szerokie ramiączka. Podtrzymają one dodatkowo piersi i zapobiegną przesuwaniu czy opadaniu stanika.
  4. Na biustonosz sportowy warto założyć koszulkę. W ten sposób można lepiej sprawdzić, czy bielizna nie zniekształca piersi oraz czy są one na odpowiedniej wysokości. Dodatkowo upewnimy się w ten sposób czy biust nie „wylewa” się z miseczek.

Znając wszystkie te triki i porady można być pewnym, że wybór biustonosza sportowego będzie o wiele łatwiejszy oraz przyjemniejszy.