Wiecznie zielone dodatki – zalety mchu Chrobotek reniferowy

Mech dekoracyjny we wnętrzu to wiecznie zielony element kojarzący się z latem w pełni i bujną zielenią. Może znajdować się na ścianach, dekoracyjnych stołach, być ozdobą w słojach (las w szkle). Doda ekologicznego i naturalnego wyrazu każdej przestrzeni. Jakie zalety ma mech chrobotek? Sprawdź!

Źródło: https://bit.ly/2ZlFnDr

Kolorystyka mchu

Mech chrobotek dostępny jest w różnych kolorach: kremowy, bordowy, żółty, niebieski, ale najbardziej zachwycają odcienie zieleni i najmocniej nawiązują do naturalności oraz przyrody za oknem. Jest to mech naturalny zbierany w lasach skandynawskich. Występuje w rejonach gór i lasów, a także w tundrze na terenach podbiegunowych.

Kolorystyka mech chrobotek

Źródło: https://kreatywnazielen.pl/chrobotek-reniferowy/

Należy pamiętać, że ten rodzaj mechu pozyskiwany jest od zagranicznych producentów, ponieważ w Polsce jest chroniony, a jego zbieranie jest zabronione i karalne. W dodatku polski mech ma odmienne cechy wizualne od mchu skandynawskiego – różni się strukturą i objętością.

Zanim porost zostanie użyty do tworzenia pięknych kompozycji jest odpowiednio przygotowany i zafarbowany, tak aby kolor utrzymywał się przez cały czas przez lata, pomimo że jest to produkt naturalny i mogłoby się wydawać, że podlega prawom natury i więdnięciu. Żywotność mchu po przetworzeniu waha się w granicach 6-10 lat, w zależności od warunków miejsca instalacji artystycznej. Obróbka mchu jest gwarantem jego długiej eksploatacji w niezmienionej strukturze i kolorze. Przed procesem konserwacji (stabilizacji), ręcznie zbierany mech w lasach jest oczyszczany z podłoża i zanieczyszczeń: igieł, szyszek, nasion i liści.

Mech Chrobotek w lesie

Źródło: http://www.mossdecor.pl/naturalne-mchy-i-porosty/


Mech w użyciu 

Artystyczna forma mchu znalazła zastosowanie we wnętrzach małych i dużych, prywatnych jak domy i oficjalnych jak biura oraz inne miejsca pracy. Jest to wygodna alternatywa zieleni o którą nie trzeba dbać.


Zastosowanie mchu:

  • element dekoracji w domach,
  • restauracjach,
  • barach,
  • przestrzeniach spa,
  • gabinetach kosmetycznych,
  • biurach,
  • centrach handlowych


Artystyczne formy to:

  • panele z mchu (fragmenty ścian)
  • obrazy z mchu w standardowych formach takich jak kwadrat, prostokąt lub mniej spotykanych  np. heksagon
  • logotypy z mchu
  • stroiki świąteczne, wieńce
  • florystyczne bieżniki na stoły uatrakcyjniające uroczystości np. wesela
  • drzewka bonsai (korona drzew)
  • makiety (plansze)
  • terraria
  • dekoracyjne podłoże w słojach tzw. las w szkle
infografika mech chrobotek

W dużych architektonicznych przestrzeniach oprócz wizualnych aspektów mech ma jeszcze jedną ważną zaletę – stanowi akustyczne wyciszenie, czyli ogranicza pogłos w połączeniu z aplikacją na odpowiednim podłożu. Nowoczesne wnętrza cechuje przestrzenność prostota i twarde, proste powierzchnie, z którymi świetnie współgrają elementy z mchu np. z betonem architektonicznym. Jednocześnie zielone elementy wnoszą świeżość i nawiązują do harmonii przyrody.

Panele z mchu

Żródło: https://www.stabilizowane.pl/produkt/sciana-z-mchu-poduszkowego/

Panele z mchu nie tylko pięknie wyglądają, ale również hamują niosący się pogłos. Tłumią dźwięk w zakresie 900-500 Hz, zastosowane na odpowiednim podłożu. Płyta ekspandowana oraz prawidłowo dobrany porost o szkielecie mocno rozgałęzionym, a także o prawidłowej grubości mchu umieszczonego na płycie, powodują wyciszenie akustyczne.

Czy mech wymaga pielęgnacji domowej?

Porost jest preparowany specjalną metodą i barwiony (stąd różnorodność kolorów do wyboru). Tak przygotowany mech może długo cieszyć oko w Twoim wnętrzu, bez dodatkowej pielęgnacji. Jest to całkowicie bezobsługowy produkt. Nie wymaga światła (słonecznego i sztucznego), przycinania, ani podlewania. Wymaga jedynie wilgotności powietrza 40%-60%, jaka zazwyczaj występuje w pomieszczeniach, w których mieszkamy. Dodatkowo porost ma właściwości antystatyczne i nie gromadzi kurzu, dzięki czemu zawsze wygląda jak nowy i nie ma potrzeby odkurzania, czy czyszczenia go. Ponieważ mech uległ procesowi stabilizacji i preparacji: nie pyli, nie rozrasta się, nie zawiera substancji toksycznych, nie gromadzi kurzu i pyłu.

Ponadto mech Chrobotek reniferowy jest naturalnym wskaźnikiem zdrowej wilgotności w pomieszczeniu. Przesusza się i twardnieje, kiedy wilgotność powietrza spada poniżej optymalnego dla naszego zdrowia poziomu 40%. Pogorszenie się wyglądu mchu jest odwracalne, poprzez zwiększenie wilgotności, rozpylenie atomizerem wody w okolicach mchu.

Aby mech zachował swój kolor, strukturę i pozostał miękki należy unikać aranżacji mchu, narażających na bezpośrednie działanie słońca i źródła ciepła (klimatyzacja, grzejniki) oraz pamiętać o standardowej dla większości pomieszczeń wilgotność powietrza około 40-60%.

Mech chrobotek

Źródło: https://mechchrobotek.pl/produkt/spring-green-500g/

Kuchnia i łazienka  – oryginalne miejsce dla Chrobotka

Dlatego ciekawym miejscem aranżacji mchu może być kuchnia lub łazienka, w których częściej panuje zwiększona wilgotność powietrza. Kompozycje z mchu redukują powstawanie grzybów, szybciej neutralizują nieprzyjemne zapachy, poprzez właściwości higroskopijne, które absorbują nadmiar wilgoci z powietrza. Panele ścienne i inne dodatki stworzone z mchu to niecodzienna ozdoba o wyjątkowej trwałości.