Z plecakiem na wycieczkę. Jaki model wybrać i co do niego zapakować?

Torby, walizki, torebki – lata mijają, a na rynku pojawiają się coraz to nowe produkty. Wciąż jednak nie wymyślono sprzętu, który pozwoliłby na bardziej komfortowy transport podręcznego bagażu w czasie wycieczki niż plecaki. Widzimy je więc zarówno na plecach dzieci w czasie szkolnych wycieczek, jak i na barkach himalaistów w czasie wielodniowych wypraw na najwyższe górskie szczyty. Nie wszystkie modele nadają się jednak na wycieczki równie dobrze. Wszystko zależy od tego, co chcemy do plecaka zapakować. Jak podjąć właściwą decyzję? Podpowiadamy!

Plecak na wycieczkę – na jaki się zdecydować?

Wybierając plecak na wycieczkę, trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest wielkość plecaka, która bezpośrednio wiąże się z rodzajem podróży i jej celem. Pojemność bagażu trzeba bowiem dopasować do czasu, jaki spędzimy z nim na plecach. Kiedy więc wysyłamy dziecko na szkolną wycieczkę, malutkie plecaki dla dziewczynki, z którymi na co dzień maszeruje do szkoły, mogą okazać się zbyt małe. Z drugiej strony, wypełniane codziennie po brzegi obszerne plecaki Coolpack będą w czasie pieszej wycieczki w góry zbyt dużym obciążeniem. Podobnie będzie w przypadku innych wypraw terenowych: na jednodniową wycieczkę najlepiej wybrać plecak średniej wielkości, na kilkudniową wyprawę potrzebny będzie znacznie większy plecak turystyczny.

plecaki
Źródło zdjęcia: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-mlodziezowy-CoolPack-UNIT-DIAMOND-BLUE-fioletowy%2C-szkolny%2C-Mlodziezowy%2C-Miejski-B32078/5131

W przypadku dorosłych najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie zwykle plecak o pojemności 20-30 litrów, dla dzieci nieco mniejszy, dostosowany do ich wzrostu i sił. W takim bagażu bez problemu zmieścimy wszystkie najbardziej potrzebne rzeczy, zachowując komfort podróży.

Kieszenie i szelki

Kolejnym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze plecaka na wycieczkę, jest jego funkcjonalność. W takich sytuacjach najlepiej spisują się bowiem pakowne plecaki, wyposażone w liczne kieszenie boczne, a najlepiej również paski i zatrzaski. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji więcej miejsca, ale jest również w stanie lepiej posegregować zapakowane przedmioty. Nie trzeba będzie zatem przekopywać całego plecaka w poszukiwaniu powerbanka, chusteczek czy innych drobiazgów. Taka funkcjonalność jest także szczególnie istotna w przypadku plecaków dziecięcych, bo najmłodszym takie poszukiwania mogą zabierać najwięcej czasu.

W czasie każdej wycieczki chcemy jednak przede wszystkim czuć się wygodnie i skupiać na pięknym krajobrazie czy odwiedzanych atrakcjach. Dlatego jedną z najistotniejszych spraw jest komfort, z jakim nosimy plecak. Bez względu na to, czy wybieramy się w Tatry Wysokie, czy naszym celem jest spacer po warszawskiej starówce, powinniśmy zwrócić uwagę na system nośny plecaka. Pod tym terminem kryje się konstrukcja jego pleców oraz szelek, a także obecność ewentualnych pasów stabilizujących.

To właśnie wymienione elementy mogą sprawić, że z plecakiem będzie się nam spacerować przyjemnie i wręcz zapomnimy o jego obecności. Z drugiej strony, niewygodne plecy i uwierające szelki mogą skutecznie obrzydzić nawet najlepiej zaplanowaną wyprawę. Ważne, by plecak nie przylegał dokładnie do całej powierzchni pleców. Turystyczne modele często posiadają specjalne poduszki w górnej i dolnej części, co ułatwia wentylację. Z takim plecakiem będziemy wolniej się pocić, a wilgoć szybciej odparuje. Szelki powinny być z kolei dość szerokie, by nie wbijały się w ciało. Przydatny może okazać się pas biodrowy. Wiele osób traktuje go jako niepotrzebny dodatek i nie zapina. To błąd: dzięki niemu cała sylwetka będzie bardziej stabilna.

plecaki
Źródło zdjęcia: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-BackUP-dla-chlopaka-imitujacy-skore-slonia-PLB2H38/5925

Zajrzyj także na http://dzieciswiat.pl/, gdzie znajdziesz mnóstwo porad odnośnie plecaków!

Waga i jakość

Nawet jeśli plecak spełnia wszystkie wymienione warunki, pozostają jeszcze dwie cechy, które mogą zupełnie go zdyskwalifikować. Pierwsza to zbyt duża waga. Oczywiście obecność bocznych kieszeni czy pasa biodrowego wiąże się ze zwiększeniem masy, ale nie można z tym przesadzić. W końcu nawet najbardziej wymyślne udogodnienia nie będą za nas dźwigać ważącego kilka kilogramów kolosa. Zwróćmy też uwagę na jakość wykończenia wszystkich elementów. W najtańszych plecakach może ona pozostawiać wiele do życzenia – paski szybko mogą się odpruć, a materiał będzie się przecierać. Do tego warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego fasonu i zastanowić się np. nad tym, jaki plecak najlepiej pasuje do młodzieżowego stylu lub poszukać odpowiedniego koloru.

Plecak do przedszkola, podstawówki, szkoły średniej. Jak zmieniają się oczekiwania dzieci? – Dowiedz się, by celnie trafić w gust dziecka!

Co zapakować na wycieczkę?

Kiedy już znaleźliśmy wymarzony model, trzeba jeszcze odpowiednio go zapakować. Ponownie wszystko zależy od rodzaju wycieczki, ale kilka przedmiotów powinno nam towarzyszyć właściwie w przypadku każdej wyprawy. Podstawa to oczywiście woda i jedzenie. Ich ilość trzeba dostosować do długości i rodzaju wyprawy, ale nawet na jednodniową wyprawę warto wziąć ze sobą kilka kanapek i litr wody.

W przypadku pieszych wypraw terenowych w plecaku powinna znaleźć się także peleryna przeciwdeszczowa. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż parasol czy kurtka – można szybko ją zarzucić i ukryć pod nią również plecak. Jako że wycieczki planujemy zwykle wtedy, gdy pogoda dopisuje, niezbędna okaże się także czapka z daszkiem oraz krem z filtrem UV. Taki zestaw pozwoli nam ochronić głowę i skórę przed mocno świecącym słońcem.

W plecaku powinno się też znaleźć miejsce na bluzę czy sweter na wypadek pogorszenia się pogody. Wypad w teren wiąże się także z koniecznością zabrania ze sobą mapy. W dzisiejszych czasach ważnym elementem ekwipunku jest także telefon komórkowy z naładowaną baterią i – na wszelki wypadek – powerbank. Wszystkie przedmioty trzeba jeszcze odpowiednio ułożyć w plecaku, by nic nie gniotło nas w plecy.