Zarówno zegarki męskie, jak i damskie występują w kilku wersjach, w zależności od posiadanego mechanizmu. Największą popularnością cieszą się trzy rodzaje mechanizmów – automatyczne, kwarcowe i mechaniczne. Mają one jednak kilka istotnych różnic, na które warto zwrócić uwagę jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup zegarka – nieważne czy chodzi o skromny, codzienny czasomierz czy robiący wrażenie zegarek męski diesel. Co warto wiedzieć o tych typach czasomierzy? Jak dbać o nie w odpowiedni sposób, aby cieszyć się nimi przez wiele lat? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule – poznaj mechanizmy zegarków!
Mechanizmy zegarków – zegarki mechaniczne jako arcydzieła inżynierii
Zegarki mechaniczne to czasomierze, które wymagają regularnego nakręcania co 24-48 godzin, zazwyczaj posiadają co najmniej 30 godzin rezerwy chodu. Czasomierze mechaniczne często nazywane są zegarkami z duszą – te mechanizmy zegarków wymagają zaangażowania ze strony człowieka, pracują we współpracy z nim. Jak pracuje czasomierz mechaniczny? Jego działanie opiera się na znajdującej się w mechanizmie sprężynie napędowej, które umożliwia mu pracę. Nakręcanie sprzętu wyposażonego w taki mechanizm zegarka na rękę następuje za pomocą koronki.
Dla wszystkich bojących się pierwszego nakręcania zegarka polecamy zapoznać się z instrukcją od producenta – tam znajdują się wszystkie informacje, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie czasomierza. Aby zegarek nie ,,rozpadł się w rękach” zwróć uwagę nie tylko na producenta, ale i sklep – kupuj tylko z pewnych źródeł, jak na przykład Happy Time!
Zegarek mechaniczny a rezerwa chodu
Zegarek wyposażony w mechanizm mechaniczny do działania potrzebuje regularnego nakręcenia. Ale co w sytuacji, gdy zapomnimy o tej czynności? Właśnie wtedy wykorzystywana jest wspomniana już rezerwa chodu. Sprawia ona, że zegarek będzie pracował przez kolejne kilkadziesiąt godzin bez nakręcania. Po upływie tego czasu zegarek zatrzyma się, bez względu na to, czy nosimy go na nadgarstku czy został odłożony do opakowania – takie mechanizmy w zegarkach potrzebują naszej uwagi!
Warto wiedzieć, że pozostawiony na długi czas zegarek mechaniczny po nakręceniu może ulec uszkodzeniu. Niektórzy nie polecają zostawiać czasomierza bez nakręcania nawet na kilkanaście dni, inni polecają nakręcanie go co najmniej raz w miesiącu, jeśli nie jest przez jakiś czas używany. Nie ma jednak reguły i najlepiej trzymać się wytycznych od producenta, a w razie wątpliwości udać się do sprawdzonego zegarmistrza. Podobnie w sytuacji, gdy nowy zegarek nie jest noszony od razu po zakupie, a przez jakiś czas znajduje się w opakowaniu. Wtedy może się „zastać” i zegarmistrz poradzi sobie z tym poprzez nasmarowanie mechanizmu.
W przypadku większości modeli rezerwa chodu wynosi 30 godzin, jednak wielu miłośników zegarków wykonuje tę czynność raz dziennie o podobnej porze, a nie czeka aż upłynie dokładny wskazany przez producenta czas. Pozwala to wyrobić sobie nawyk i nie ma negatywnego wpływu na pracę zegarka. Pamiętaj tylko, żeby nie przedobrzyć w drugą stronę i nie nakręcać czasomierza zbyt często, bo po prostu nie ma takiej potrzeby.
Zegarki automatyczne
Zegarki automatyczne to tak naprawdę czasomierze mechaniczne, ale działające w sposób automatyczny. Na czym polega różnica gdy chodzi o te mechanizmy zegarków? Jak już wspomnieliśmy, zegarki mechaniczne wymagają ręcznego nakręcania. Natomiast te automatyczne działają dzięki ruchom nadgarstka, dlatego zegarek powinien być stale noszony na ręce, aby pracował prawidłowo. Podobnie jednak jak w mechanizmie mechanicznym, mechanizmy w zegarkach automatycznych także posiadają rezerwę chodu. Oznacza to, że nie musisz obawiać się, że zdjęty na noc zegarek nagle się popsuje. Producenci mają to na uwadze i bezpiecznie możesz odkładać taki czasomierz do pudełka na czas snu czy treningu.
Jaki mechanizm zegarka na rękę jeśli nie planujemy regularnego noszenia zegarka automatycznego? Wciąż możemy postawić na automat, ale konieczny jest zakup rotomatu, czyli urządzenia, które imituje ruchy ręki, przez co czasomierz nie przestanie działać. Jest to szczególnie ważne w przypadku tego typu zegarków, gdyż jeśli mechanizm nie pracuje, zaschnięciu może ulec znajdujący się w nim smar (tak samo jak przy zegarku mechanicznym). Może to doprowadzić do uszkodzenia czasomierza, a każdy właściciel zegarka chyba wolałby tego uniknąć. Rotomat pozwala zapobiec temu problemowi, dlatego warto się w niego zaopatrzyć.
Dodatkowo rotomat jest nie tylko świetnie prezentującym się dodatkiem, który pozwala na wyeksponowanie zegarka, ale jednocześnie w pełni bezpiecznym sposobem na jego przechowywanie. Ponieważ czasomierze mechaniczne z naciągiem ręcznym i manualnym są zegarkami z wyższej półki i kosztują więcej, warto zadbać o nie nie tylko podczas noszenia, ale i w momencie, gdy są zdejmowane z nadgarstka.
Zegarki kwarcowe – współczesne mechanizmy zegarków
Zegarki kwarcowe cieszą się popularnością ze względu na bardzo wysoką dokładność pomiaru czasu, jaką oferują. Ta precyzja zjednała im wielu fanów, którzy nie wyobrażają sobie posiadania innego rodzaju zegarka. Co jeszcze jest istotne w przypadku czasomierzy kwarcowych? Te mechanizmy zegarków w zasadzie nie wymagają one dodatkowego działania poza regularną wymianą baterii i dbania o to, aby nie wystawiać ich na zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury. Można więc określić czasomierze kwarcowe jako mało “wymagające” w porównaniu do tych mechanicznych, nie jest konieczne ich nakręcanie, a o zmianie baterii z pewnością przypomni nam to, że zegarek zaczyna pokazywać niepoprawną godzinę.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając mechanizmy zegarków?
Znając sposób działania każdego z mechanizmów, łatwiej dopasować odpowiedni zegarek dla siebie. Niektórzy wybiorą precyzję działania oferowaną przez mechanizm kwarcowy. Inni zdecydują się na zegarki z duszą, które przy odpowiedniej konserwacji mogą służyć przez naprawdę długi czas. Warto jednak wziąć pod uwagę to, czy będziemy w stanie zadbać o mechanizmy w zegarkach w odpowiedni sposób, tak aby cieszyć się nimi przez lata.
Czasomierze kwarcowe są dobrym wyborem, jeśli chcemy w zasadzie zapomnieć o tym, że nosimy zegarek – w ich przypadku wystarczy wymiana baterii co kilka lat. Z kolei zegarki mechaniczne i automatyczne wymagają już nieco większego zaangażowania z naszej strony, a odłożenie ich na tygodnie czy miesiące w przypadkowym miejscu może skończyć się pilną wizytą u zegarmistrza – taki mechanizm zegarka na rękę jest jednak świetnym wyborem dla pasjonatów czasomierzy.
Bardzo ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając mechanizmy zegarków, jest ich cena. Warto zastanowić się nad swoim budżetem. Czy lepiej zdecydować się na tani model kwarcowy, który jednak może okazać się bardziej awaryjny, czy postawić na czasomierz sprawdzonej marki, ale w wyższej cenie?
Dodatkowo zegarki mechaniczne i automatyczne kosztują więcej niż modele kwarcowe. Wynika to z tego, że należą do wyższej półki – ich mechanizmy są dużo bardziej skomplikowane niż te wykorzystywane w zegarkach kwarcowych. Jednak warto pamiętać także, że taki zegarek z duszą będzie służył przez długi czas, a przy odpowiednim dbaniu może zostać nawet następnemu pokoleniu. Dlatego traktowanie takiego modelu jak inwestycji jest jak najbardziej wskazane.