Pasek, żarówka, olej do maszyny do szycia – elementy, które zapewnią prawidłowe jej funkcjonowanie

Coraz większą popularnością cieszy się takie zajęcie jak szycie odzieży czy wykonywanie niewielkich przeróbek np. zasłon oraz firan w zaciszu własnego mieszkania. Oczywiście mnóstwo osób woli udać się do centrum handlowego i wybrać jedną z kilku sukienek znajdujących się na wieszakach, zamiast męczyć się nad uszyciem własnej kreacji. Są jednak także osoby, które zdecydowanie wolą udać się do sklepu z odzieżą używaną, kupić tanio koszulę czy skrawek materiału i wykonać samodzielnie ciekawą i oryginalną odzież. Krawcy amatorzy zapewne zastanawiają się dlaczego maszyna do szycia po pewnym czasie przestaje działać prawidłowo. Wówczas owerlok może się nie udać, a co za tym idzie uszyte ubranie nie będzie tak ładnie i solidnie wykończone. Powinniśmy sobie uświadomić, że maszyny do szycia to sprzęty, o które należy starannie dbać, by mogły przez długi czas poprawnie funkcjonować. Jakie elementy sprawią, że to urządzenie będzie mogło być wykorzystywane przez dłuższy czas? Podpowiadamy!

Jak konserwować maszynę do szycia, by zapewnić jej dłuższe życie?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej żadna maszyna do szycia nie będzie prawidłowo funkcjonowała, jeśli nie zadbamy o jej regularną konserwację. Jest to o tyle istotne, że znacznie łatwiejsze i tańsze będzie cykliczne czyszczenie i oliwienie maszyny niż późniejsze oddanie jej do naprawy. Zanim odpowiemy na pytanie dotyczące tego jak konserwować maszynę do szycia, zwrócimy uwagę na to, że sposoby mogą się od siebie nieznacznie różnić ze względu na rodzaj maszyny. Wyróżniamy maszyny do szycia z chwytaczem rotacyjnym i wahadłowym. Jak więc zadbać o świetny stan posiadanego modelu?

Maszyna do szycia z chwytaczem rotacyjnym – czyszczenie i konserwacja

Na początku warto zaznaczyć, że z uwagi na różne rodzaje i marki maszyn do szycia, może okazać się, że pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, będzie wybranie odpowiedniego ściegu. Aby dowiedzieć się czy takie działanie jest niezbędne do przeprowadzenia konserwacji maszyny do szycia, najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi. Następnie konieczne będzie bezwzględne odłączenie urządzenia od prądu! Kiedy już wykonamy tę czynność możemy przystąpić do zdejmowania stopki wraz z igłą oraz zdemontowania płytki ściegowej. Najczęściej wystarczy jedynie zdemontować śrubki mocujące i delikatnie podważyć płytkę przy pomocy płaskiego narzędzia, np. śrubokrętu (oczywiście nie gwiazdkowego). Następnie warto mieć pod ręką miękki pędzelek lub suchą ściereczkę, przy pomocy której oczyścimy bębenek. Istotne jest to, aby oczyścić powierzchnię bębenka z każdej strony, także od spodu! Później możemy przystąpić do oczyszczenia z pyłu i nitek ząbków transportera wraz z chwytaczem. W tym momencie powinniśmy także mieć w pobliżu olej do maszyny do szycia. Należy wlać go tylko odrobinę (najczęściej wystarczy już jedna kropla bądź maksymalnie dwie), w przeciwnym wypadku, jeśli oleju będzie za dużo, nici, którymi będziemy szyć, mogą stać się zabrudzone. W zasadzie po wprowadzeniu oleju do wnętrza chwytacza, kończymy konserwowanie i czyszczenie maszyny. Po wykonaniu tej czynności możemy przystąpić do skręcania urządzenia, analogicznie do sposobu, w jaki je rozmontowywaliśmy.

Maszyna do szycia z chwytaczem wahadłowym – jak o nią zadbać?

W przypadku maszyny do szycia z chwytaczem wahadłowym, proces konserwacji rozpoczynamy w podobny sposób. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest odłączenie urządzenia od prądu. Następnie zamiast demontować igłę (jak to było w przypadku maszyny z chwytaczem rotacyjnym) powinniśmy podnieść ją na najwyższy możliwy poziom. Po wykonaniu tej czynności możemy zdemontować płytkę ściegową, odkręcając oczywiście śrubki, które utrzymują ją stabilnie w jednym miejscu. Kolejna czynność wygląda podobnie jak w przypadku poprzedniego typu maszyny. Powinniśmy zaopatrzyć się w pędzelek oraz suchą ściereczkę i przystąpić do oczyszczenia ząbków transportera ze znajdujących się tam strzępek nitek oraz drobinek pyłu. Jeśli już każde miejsce pod płytką jest czyste, możemy z powrotem zamontować płytkę na swoim miejscu. Nie zapomnijmy o dokręceniu śrubek, bez których płytka nie utrzyma się na swoim miejscu. Następnie otwieramy miejsce, w którym znajduje się bębenek ze szpulką (najczęściej umieszczony jest w pobliżu płytki ściegowej, jednakże dostęp do niego mamy dzięki zamontowanej na boku maszyny klapce), wyjmujemy go delikatnie oraz otwieramy uchwyty znajdujące się przy bębenku, aby móc wyjąć pierścień wraz z chwytaczem. W tym momencie przystępujemy do czyszczenia wyżej wymienionych elementów przy pomocy pędzelka lub suchej ściereczki tak jak to uczyniliśmy w stosunku do poprzednich części. Następnie do wnętrza chwytacza (tak jak w przypadku maszyny z chwytaczem rotacyjnym) wprowadzamy niewielką ilość oleju, dosłownie 1 lub 2 krople, tak by podczas szycia, nadmiar oleju nie zabrudził nici, które wykorzystujemy do szycia. Na koniec wystarczy jedynie zmontować całość postępując analogicznie do czynności, jakie wykonywaliśmy podczas demontażu poszczególnych elementów.

Jaki olej do maszyny do szycia będzie odpowiedni?

Chcąc naoliwić maszynę do szycia, powinniśmy zakupić odpowiedni olej. Tak jak do oliwienia części samochodowych mamy dedykowane specjalne oleje, tak również maszyny do szycia powinny być oliwione specjalnymi produktami tego typu. Jeśli chcemy zapewnić doskonałą pracę naszej maszynie do szycia, zakupmy olej wazelinowy. Ten środek świetnie sprawdzi się do konserwowania, smarowania a także czyszczenia różnych części znajdujących się w maszynach do szycia. Dzięki niemu możemy zabezpieczać powierzchnie wykonane z różnych tworzyw, takich jak guma, metal czy też plastik, których nie brakuje w każdej maszynie do szycia. Warto zaznaczyć, że olej wazelinowy jest produktem bezwonnym oraz bezbarwnym. Nie powinien więc pozostawiać zabrudzeń na tkaninach, które będziemy szyć po naoliwieniu maszyny. Warto jednak stosować się do zaleceń producentów i wykorzystywać zaledwie maksymalnie 2 krople tego specyfiku podczas konserwacji maszyny. Gdzie można kupić olej do maszyny do szycia? Praktycznie w każdym sklepie oferującym maszyny do szycia. Nawet takie sieci jak Media Markt czy Media Express powinny posiadać te produkty w swoim zaopatrzeniu.

Chcesz wiedzieć jaką maszynę do amatorskiego szycia zakupić? Zajrzyj na www.puffa.pl i poznaj wskazówki jakie przygotowaliśmy dla Ciebie!

Pasek klinowy do maszyny do szycia – dlaczego jest to tak ważny element?

Pasek do maszyny do szycia jest to element, bez którego żaden sprzęt tego typu nie będzie funkcjonował poprawnie. Jest on zwany także paskiem napędowym. Jak sama nazwa wskazuje to właśnie dzięki niemu możemy uruchomić maszynę do szycia i stworzyć piękne oraz nietuzinkowe kreacje. Dlatego też bardzo ważne jest, aby pasek napędowy znajdujący się w maszynie do szycia charakteryzował się wysoką wytrzymałością. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przez większość czasu pracy maszyny do szycia ten element jest poddawany naprężaniu. Dlatego też jeśli pasek nie będzie wykonany z wysokiej jakości tworzywa, zwyczajnie ulegnie pęknięciu, a wówczas nasza maszyna do szycia przestanie poprawnie funkcjonować. Oczywiście po pewnym czasie każdy pasek ulegnie zużyciu lub też uszkodzeniu i konieczne będzie wymienienie go na nowy. W momencie, gdy pasek zostanie zerwany, nasza praca będzie musiała poczekać na wymianę tego elementu.

Żarówka do maszyny do szycia, czyli o tym jak widzieć więcej

Kolejnym niezwykle istotnym elementem znajdującym się w maszynie do szycia, bez którego dość ciężko byłoby nam cokolwiek uszyć jest zwyczajna żarówka. Każdy z nas zna ten przedmiot, ale nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważna jest dla krawca zawodowego czy też tego, który zajmuje się szyciem amatorsko. Oczywiście każdemu najlepiej pracuje się przy świetle dziennym, jednakże nie zawsze mamy do niego dostęp. W pochmurne dni nawet w godzinach popołudniowych może być niezwykle ciemno. A jak szyć na maszynie bez odpowiedniego oświetlenia? Każda maszyna do szycia posiada więc żarówkę, której strumień światła pada na stopkę i tym samym obszywany obszar tkaniny. Warto więc mieć kilka zapasowych żarówek, żeby w razie spalenia się tej zamontowanej w maszynie do szycia móc szybko wymienić ją na nową i nie odkładać rozpoczętej pracy w czasie.

Szycie sukienek dla dziewczynek – jak się do tego zabrać? – Sprawdź nasz poradnik!

Autor:

Izabela Niechwiej

Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.