> Lifestyle > Zegarki mechaniczne, automatyczne i kwarcowe – na co warto zwrócić uwagę, decydując się na dany model?

Zegarki mechaniczne, automatyczne i kwarcowe – na co warto zwrócić uwagę, decydując się na dany model?

Zarówno zegarki męskie, jak i damskie występują w kilku wersjach, w zależności od posiadanego mechanizmu. Największą popularnością cieszą się trzy rodzaje mechanizmów – automatyczne, kwarcowe i mechaniczne. Mają one jednak kilka istotnych różnic, na które warto zwrócić uwagę jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup zegarka – nieważne czy chodzi o skromny, codzienny czasomierz czy robiący wrażenie zegarek męski diesel. Co warto wiedzieć o tych typach czasomierzy? Jak dbać o nie w odpowiedni sposób, aby cieszyć się nimi przez wiele lat? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule – poznaj mechanizmy zegarków!

Mechanizmy zegarków – zegarki mechaniczne jako arcydzieła inżynierii

Zegarki mechaniczne to czasomierze, które wymagają regularnego nakręcania co 24-48 godzin. Dlatego często nazywane są zegarkami z duszą – te mechanizmy zegarków wymagają zaangażowania ze strony człowieka, pracują we współpracy z nim. Jak pracuje czasomierz mechaniczny? Jego działanie opiera się na znajdującej się z mechanizmie sprężynie napędowej, które umożliwia mu pracę. Nakręcanie sprzętu wyposażonego w taki mechanizm zegarka na rękę następuje za pomocą koronki. Dla wszystkich bojących się pierwszego nakręcania zegarka polecamy zapoznać się z instrukcją od producenta – tam znajdują się wszystkie informacje, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie czasomierza. Aby zegarek nie ,,rozpadł się w rękach” zwróć uwagę nie tylko na producenta, ale i sklep – kupuj tylko z pewnych źródeł, jak na przykład Happy Time! Męskie zegarki z ich oferty przejrzyj tutaj:  https://happytime.com.pl/zegarki_meskie.

Zegarek do działania potrzebuje regularnego nakręcenia, ale co w sytuacji, gdy zapomnimy o tej czynności? Czasomierz posiada tzw. rezerwę chodu, która sprawia, że będzie pracował przez kolejne kilkadziesiąt godzin bez nakręcania. Po upływie tego czasu zegarek zatrzyma się, bez względu na to, czy nosimy go na nadgarstku czy został odłożony do opakowania – takie mechanizmy w zegarkach potrzebują naszej uwagi!.

Zegarki automatyczne

Zegarki automatyczne to tak naprawdę czasomierze mechaniczne, ale działające w sposób automatyczny. Na czym polega różnica gdy chodzi o te mechanizmy zegarków? Jak już wspomnieliśmy, zegarki mechaniczne wymagają ręcznego nakręcania. Natomiast te automatyczne działają dzięki ruchom nadgarstka, dlatego zegarek powinien być stale noszony na ręce, aby pracował prawidłowo. Podobnie jednak jak w mechanizmie mechanicznym, mechanizmy w zegarkach automatycznych także posiadają rezerwę chodu, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdejmować go np. na noc, a nosić go tylko w ciągu dnia. 

Jaki mechanizm zegarka na rękę jeśli nie planujemy regularnego noszenia zegarka automatycznego? Wciąż możemy postawić na automat, ale konieczny jest zakup rotomatu, czyli urządzenia, które imituje ruchy ręki, przez co czasomierz nie przestanie działać. Jest to szczególnie ważne w przypadku tego typu zegarków, gdyż jeśli mechanizm nie pracuje, zaschnięciu może ulec znajdujący się w nim smar. Może to doprowadzić do uszkodzenia czasomierza, a każdy właściciel zegarka chyba wolałby tego uniknąć. Rotomat pozwala zapobiec temu problemowi, dlatego warto się w niego zaopatrzyć.

Zegarki kwarcowe – współczesne mechanizmy zegarków

Zegarki kwarcowe cieszą się popularnością ze względu na bardzo wysoką dokładność pomiaru czasu, jaką oferują. Ta precyzja zjednała im wielu fanów, którzy nie wyobrażają sobie posiadania innego rodzaju zegarka. Co jeszcze jest istotne w przypadku czasomierzy kwarcowych? Te mechanizmy zegarków w zasadzie nie wymagają one dodatkowego działania poza regularną wymianą baterii i dbania o to, aby nie wystawiać ich na zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury. Można więc określić czasomierze kwarcowe jako mało “wymagające” w porównaniu do tych mechanicznych, nie jest konieczne ich nakręcanie, a o zmianie baterii z pewnością przypomni nam to, że zegarek zaczyna pokazywać niepoprawną godzinę.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając mechanizmy zegarków?

Znając sposób działania każdego z mechanizmów, łatwiej dopasować odpowiedni zegarek dla siebie. Niektórzy wybiorą precyzję działania oferowaną przez mechanizm kwarcowy. Inni zdecydują się na zegarki z duszą, które przy odpowiedniej konserwacji mogą służyć przez naprawdę długi czas. Warto jednak wziąć pod uwagę to, czy będziemy w stanie zadbać o mechanizmy w zegarkach w odpowiedni sposób, tak aby cieszyć się nimi przez lata. Czasomierze kwarcowe są dobrym wyborem, jeśli chcemy w zasadzie zapomnieć o tym, że nosimy zegarek – w ich przypadku wystarczy wymiana baterii co kilka lat. Z kolei zegarki mechaniczne i automatyczne wymagają już nieco większego zaangażowania z naszej strony, a odłożenie ich na tydzień w przypadkowym miejscu może skończyć się pilną wizytą u zegarmistrza – taki mechanizm zegarka na rękę jest jednak świetnym wyborem dla pasjonatów czasomierzy.

Jakość jest zawsze najważniejsza – zwykle idzie ona w parze ze sprawdzonym logo. Jeżeli masz wątpliwości, czy kupując damski zegarek warto stawiać na markowe modele, rozwieje je nasz inny artykuł – sprawdź tutaj: https://lubie.com.pl/dlaczego-warto-wybrac-markowy-zegarek-damski/.