Polenta – co to jest i jak ją przygotować?

Polenta to bardzo popularne danie we Włoszech, ale już niekoniecznie w Polsce. Chociaż mnóstwo włoskich potraw zadomowiło się w naszych codziennych jadłospisach na dobre, polenta jest jedną z tych zdecydowanie rzadziej przyrządzanych. Jeśli nigdy nie interesowałeś się kuchnią włoską, nie oglądałeś programów kulinarnych, a Twoja la famiglia zawsze przedkłada kotlety schabowe nad Carbonarę, mogłeś nawet nigdy nie słyszeć słowa “polenta”. A szkoda! Jej smak jest tak uniwersalny, jak smak naszych naleśników czy gofrów – można jeść ją zarówno na słono, jak i na słodko. Czym jest polenta, jak ją przygotować i z czym podawać? Podpowiadamy!

Polenta – co to jest?

Polenta z kaszy kukurydzianej to bardzo prosta w przygotowaniu potrawa. Pochodzi z północnych Włoch, gdzie przyrządzano ją głównie w rodzinach chłopskich i robotniczych – proste danie wykonane z niewielu składników, którym można zaspokoić nawet największy głód. W XVI wieku przygotowywano ją nie tylko z kukurydzy, ale także z fasoli i roślin strączkowych. Wylewano ją na środek dużej drewnianej deski, gdzie stygła i twardniała (w podobny sposób jak kasza manna, którą znamy), a później cięto ją na kawałki. 

Klasyczne przygotowanie polenty wymaga posiadania zaledwie kilku podstawowych składników – wody lub bulionu, masła, soli i pieprzu. Jeśli chcesz, aby danie miało więcej smaku, dodaj do niego odrobinę parmezanu. 

Polenta, kiedy jest miękka, ma mocny smak kukurydzy. Dopiero później nabiera smaku dodanych do niej składników – tradycyjnie są to masło i ser. Polentę w miękkiej wersji często podaje się ze smażonymi sezonowymi warzywami, owocami morza lub mięsem.

Koniecznie sprawdź artykuł o polsko-włoskich biesiadachhttps://lubie.com.pl/polsko-wloska-biesiada-zachwycajace-jedzenie-dwoch-kultur/

Polenta – przepis podstawowy 

Polenta kukurydziana, którą przyrządzają włoskie mammy i nonny, powstaje ze specjalnej odmiany kaszy kukurydzianej. Ziarna używane do produkcji polenty pochodzą z kukurydzy rogowatej, której odmiana pierwotnie występowała we Włoszech. W Polsce możemy znaleźć taką kaszę we włoskich delikatesach – zarówno sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz się w nią zaopatrzyć, jej substytut to zwykła kasza kukurydziana. Ale uwaga – kukurydza w niej zawarta jest drobniej zmielona niż kukurydza używana do tradycyjnej polenty, przez co jej struktura może się odrobinę różnić.

Przepis na oryginalną polentę (4 porcje) 

Składniki 

4 szklanki wody

1 łyżeczka drobnej soli

1 szklanka polenty lub kaszy kukurydzianej

3 łyżki masła 

½ szklanki świeżo startego parmezanu i szczypta do dekoracji

Przygotowanie 

Wlej 4 szklanki wody do dużego rondla i zamieszaj całość z łyżeczką soli. Doprowadź do wrzenia, a następnie powoli wsyp kaszę do wrzącej wody i mieszaj, aż pozbędziesz się grudek. Ponownie doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj około 5 minut, aż polenta zacznie gęstnieć – mieszanka powinna być nadal lekko luźna. Przykryj ją i gotuj przez 30 minut, co 5 minut mieszając. Gdy polenta jest już zbyt gęsta, aby ją mieszać, możesz zdjąć ją z ognia. Dodaj do polenty 2 łyżki masła, ½ szklanki parmezanu i zamieszaj. Przykryj całość i odstaw na 5 minut do zgęstnienia. Przed wyłożeniem do miski wymieszaj i posól polentę, a do dekoracji dodaj pozostałą 1 łyżkę masła i około 1 łyżkę świeżo startego parmezanu.

polenta przepis
Źródło: https://www.bonappetit.com/recipe/creamy-cheesy-polenta

Polenta z warzywami, na słodko czy z grzybami – z czym ją podawać?

Polenta w zastygniętej wersji jest uniwersalnym dodatkiem. Jej kawałki można grillować, smażyć czy piec w piekarniku – wszystko zależy od naszej wyobraźni! Polenta z warzywami i polenta z grzybami to dwa najbardziej klasyczne połączenia. Polentę można także podawać z aromatycznym sosem pomidorowym jako zamiennik makaronu lub przekładać ją mięsem i serem i piec jak lasagne. Możliwości na przyrządzenie polenty są nieograniczone, ponieważ polenta na słodko smakuje tak dobrze jak na słono. Je się ją także w formie płatków śniadaniowych, naleśników, babeczek lub ciast. 

Bardzo prosty sposób na polentę, który uwielbiają wszyscy Włosi, to smarowanie jej przy pomocy oliwy extra vergine z oliwek, nacieranie czosnkiem i grillowanie z cebulą. Jak powszechnie wiadomo, oliwa DOP z oliwek jest nie tylko bardzo smaczna, ale także niezwykle zdrowa. Będąca częścią diety śródziemnomorskiej, stanowi podstawę żywienia najzdrowszych społeczności na świecie. Według badań, kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze zawarte w oliwie z oliwek mogą zmniejszać ryzyko chorób serca, są bogate w witaminę E, wapń i żelazo. Oliwa truflowa także zasługuje na uwagę. Wykorzystując ją do dań, możemy otrzymać ciekawy smak przygotowywanej potrawy.

Polenta – z jakiej kaszy?

Jak już ustaliliśmy, polentę tradycyjnie przygotowuje się z kaszy kukurydzianej lub jej specjalnej odmiany, zwanej po prostu polentą. Czy można jednak przygotować ją z innego rodzaju kaszy? Czy polenta z kaszy manny bądź polenta z kaszy jaglanej będzie smakować równie dobrze jak ta z kaszy kukurydzianej? Przekonajmy się!

Polenta z kaszy manny

Polenta z kaszy manny będzie mieć inną konsystencję niż ta z kaszy kukurydzianej. Kasza manna zastyga w ten sam sposób, jest jednak dużo drobniej zmielona i gotuje się ją znacznie krócej. Nie wspominając już o tym, że nie posiada charakterystycznego dla kaszy kukurydzianej żółtego koloru. Jeśli jednak zależy nam na przygotowaniu szybkiego dania, możemy spróbować przyrządzić polentę z kaszy manny – gotować ją krócej, dla koloru dodać szczyptę kurkumy, a dodatki (ser i masło) pozostawić bez zmian. Być może taka polenta po polsku stanie się Twoją ulubioną!

Polenta z kaszy jaglanej 

Kasza jaglana jest bardzo zdrową odmianą kaszy – nic więc dziwnego, że w ostatnich latach zrobiła zawrotną karierę wśród zwolenników odżywczych i lekkostrawnych posiłków. Można przygotować ją podobnie jak polentę kukurydzianą, ale ze zdrowszymi dodatkami. Kaszę jaglaną gotuje się około 20 minut, a następnie rozdrabnia blenderem. Zamiast masła, można dodać do niej jogurt i podać z ulubionymi warzywami lub owocami.