W niektórych branżach specjalistyczne ubrania ochronne nie pozostawiają pracownikom zbyt wielkiego pola do popisu pod względem doboru modnych dodatków. Kombinezony, gogle czy różnego rodzaju osłony często sprawiają, że trudno ubrać się modnie i w jakikolwiek sposób wyrazić w pracy własny styl. Dotyczy to na przykład różnego rodzaju laboratoriów czy prac fizycznych. Cierpią na tym przede wszystkim kobiety, które w wielu przypadkach są zmuszone do noszenia ubrań skrojonych głównie z myślą o męskich potrzebach, przez co paniom niezbyt wygodnie się w nich pracuje.
Mogłoby się wydawać, że ubrania odblaskowe rządzą się tymi samymi prawami. W końcu takie artykuły odzieżowe jak kurtka czy bluza odblaskowa kojarzą się przede wszystkim z roboczym strojem budowlańców i drogowców. A w tego typu branżach nie pracuje zbyt wiele kobiet. Rynek odzieży ostrzegawczej dynamicznie się jednak rozwija i coraz większa liczba producentów przygotowuje ubrania odblaskowe specjalnie z myślą o płci pięknej. Przy których elementach odzieży ostrzegawczej panie mają zatem największy wybór?
Wybór ubrań odblaskowych – o czym należy pamiętać?
Pierwszym ograniczeniem, jakie kobiety mogą napotkać przy wyborze ubrań odblaskowych, jest fakt, że za ich zamówienie odpowiada pracodawca. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi w Polsce wyspecjalizowane ubrania ostrzegawcze, takie jak spodnie odblaskowe męskie czy damskie, należą bowiem do kategorii ubrań ochronnych. Ich zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, ochrona zdrowia i życia ludzi, którzy wykonują swoje obowiązki w niebezpiecznych warunkach. A zaopatrzenie pracowników w odzież ochronną to właśnie obowiązek spoczywający na pracodawcy.
Jeżeli jednak w firmie pracują kobiety, które na co dzień muszą nosić ubrania odblaskowe, właściciele powinni rozważyć zamówienie damskich fasonów. Oczywiście wymaga to zebrania odpowiedniego wywiadu wśród pań, który będzie dotyczyć preferowanych przez nie krojów i rozmiarów, ale komfort pracy oraz zadowolenie pracowników z takich ubrań będą warte dodatkowych starań.
Kto musi pracować w ubraniach odblaskowych?
Sam wygląd ubrań odblaskowych także jest determinowany przez przepisy. Najważniejszą regulacją jest norma EN ISO 20471. Zgodnie z nią na każdym artykule odzieżowym, który można zaliczyć do odzieży ostrzegawczej, powinna się znajdować odpowiednia powierzchnia taśm odblaskowych oraz fluorescencyjnego tła w kolorze żółtym, pomarańczowo-czerwonym bądź czerwonym. Minimalna powierzchnia odblasków to 0,1 metra kwadratowego, a tła 0,14 m2. Ubrania charakteryzujące się takimi parametrami należą do klasy pierwszej, zapewniającej najniższy dopuszczalny poziom ochrony.
Najlepszą widzialnością cechują się ubrania klasy trzeciej. W tym przypadku materiał fluorescencyjnego tła to już 0,8 m2. Odblaski powinny zajmować 0,2 m2. Do tego przepisy precyzują, że w skład odzieży klasy trzeciej powinno wchodzić ubranie okrywające cały obwód tułowia z długimi rękawami. Alternatywa to część okrywająca tułów plus spodnie z długimi nogawkami.
Na tułowiu muszą znaleźć się też dwie poziome taśmy odblasków lub jedna pozioma i dwie pionowe, które łączą ją przez linię barków. W praktyce więc wymagania klasy trzeciej samodzielnie spełniają jedynie bluzy oraz kurtki ostrzegawcze.
Kodeks pracy określa wiele zagadnień związanych z ochroną pracowników. Przepisy BHP odnoszą się również do sytuacji, w których konieczne jest zakładanie opisywanej odzieży ostrzegawczej. Trzeba w nią zaopatrzyć wszystkich, którzy pracują w pobliżu dróg, pojazdów mechanicznych i niebezpiecznych maszyn. Odblaski koniecznie muszą się znajdować także na stroju pracowniczym osób, które mogą być narażone na uderzenie o wystające elementy konstrukcyjne. Place budowy, okolice dróg i autostrad, lotniska, a nawet stacje benzynowe – tam jaskrawy ubiór jest wymogiem.
Odzież ostrzegawcza przygotowywana do pracy w takich okolicznościach powinna ponadto łatwo się zdejmować, w miarę możliwości pozwalać na wentylację ciała, a także przenoszenie osobistego wyposażenia. Stąd wszelkie spodnie czy kurtki odblaskowe są wyposażone w liczne kieszenie, w których mieszczą się narzędzia i inne przedmioty niezbędne w czasie codziennych zadań w pracy.
Odzież ostrzegawcza dla kobiet. Jakie ubrania mają damskie wersje?
Jako że wiele ze stanowisk, na których wymagane są ubrania odblaskowe, długo było uważanych za typowo męskie, jeszcze kilkanaście lat temu zatrudnione na nich kobiety miały bardzo ograniczony wybór odzieży. Wiele z nich było więc skazanych na noszenie trochę zbyt obszernych ubrań, które projektowano jedynie z myślą o mężczyznach. Na szczęście, obecnie sytuacja jest dla pań zdecydowanie bardziej łaskawa. Na rynku odzieżowym bez problemu można znaleźć ubrania w wydaniu dla pań.
Spodnie odblaskowe
Różnice w damskiej i męskiej figurze sprawiają, że spodnie przeznaczone dla obu płci powinny nieco różnić się fasonem. W ofercie większości sklepów ze sprzętem BHP można obecnie znaleźć klasyczne spodnie do pasa zaprojektowane specjalnie dla pań. Damskie spodnie ostrzegawcze są w odpowiedni sposób wyprofilowane.
Dzięki temu panie będą czuć się komfortowo i przy okazji zyskają pewność, że dobrze wyglądają. Takie spodnie odblaskowe posiadają też wszystkie udogodnienia znane z tradycyjnych spodni roboczych i ostrzegawczych. Są nimi liczne i obszerne kieszenie, elastyczne wykończenie w pasie i możliwość instalacji nakolanników w specjalnych otworach na kolanach. Materiał? Najlepiej sprawdzają się spodnie z przewagą tkanin poliestrowych i sporą domieszką bawełny. Takie połączenie gwarantuje, że spodnie będą wytrzymałe, ale także elastyczne.
Kurtki ostrzegawcze
W 100 procentach z poliestru wykonuje się natomiast znaczną część damskich kurtek ostrzegawczych. Dodatkowo często bywają powleczone powłoką z poliuretanu, która zapewnia pełną wodoodporność. Kurtki dla pań charakteryzują się jednak przede wszystkim nieco węższym profilem, zwłaszcza w górnej części, w okolicach ramion. Odpowiednie, dostosowane do damskiej sylwetki rozmiary, pozwalają lepiej je dopasować. W sklepach ze sprzętem BHP można znaleźć fasony z przedłużonym tyłem, który jeszcze podnosi komfort użytkowania.
W damskich kurtkach warto zwrócić też uwagę na rozkład kieszeni. Przydadzą się nie tylko te klasyczne, zewnętrzne, ale również ukryta kieszeń na telefon. Niektóre kurtki mają też odpinane kieszenie na ID oraz zaczepy na radio.
Kurtki ostrzegawcze dla pań są dostępne w wielu wersjach. To zarówno klasyczne, ocieplane kurtki na zimę, jak i nieco lżejsze ubrania odblaskowe. Szczególnie popularne są aktualnie damskie softshelle. To lekkie kurtki wykonywane z oddychających materiałów, które jednocześnie dobrze chronią przed wiatrem. A do tego są oczywiście utrzymane w jaskrawych kolorach.
Kurtka jest jednym z elementów, który warto wybierać szczególnie precyzyjnie. Zbyt obszerna będzie bowiem poważnie utrudniać pracę, a przecież zakłada się ją przy niskich temperaturach, gdy same warunki atmosferyczne nie pomagają w prawidłowym wykonywaniu swoich obowiązków.
Koszulki ostrzegawcze
T-shirty oraz koszulki polo wydają się częściami garderoby, których nie trzeba specjalnie dostosowywać do kobiecych wymagań. Tymczasem w sklepach BHP znajdują się również koszulki wyprofilowane specjalnie dla pań.
Wyróżnikiem takich ubrań jest nieco węższa talia, dzięki czemu lepiej leżą na kobiecym tułowiu. Ważne jest również to, że w takich koszulkach zastosowano system wgrzewania taśm odblaskowych. Dzięki temu nie krępują one ruchów, a cały strój jest znacznie bardziej elastyczny. Dużym udogodnieniem są także koszulki wykonane z materiałów blokujących promienie UV. Aż 97 procent takich promieni gwarantuje na przykład standard UPF35+.
Ubrania odblaskowe dla obu płci
Spodnie, kurtki, a od niedawna także koszulki to przykłady najważniejszych ubrań odblaskowych zaprojektowanych specjalnie dla kobiet. Nie dla wszystkich elementów garderoby uda się jednak znaleźć damskie odpowiedniki. Czasami także szefostwo nie zada sobie trudu, by je zamówić. Wtedy kobiety zatrudnione w danej firmie muszą radzić sobie z tak zwanymi ubraniami uniwersalnymi.
Kamizelki ostrzegawcze
Żadnego problemu nie sprawi wybór kamizelek odblaskowych. To element stroju ochronnego, który jest dość luźny, a zarazem lekki. Nawet noszenie dużych rozmiarów nie powinno więc nadzwyczajnie ograniczać sprawności pań. A większe kamizelki mogą nawet okazać się przydatne zimą – zwłaszcza wówczas, gdy zakładanie odblasków będzie konieczne tylko przez skromny wycinek dnia pracy.
Alternatywą dla pań o szczególnie drobnej budowie mogą być też kamizelki ostrzegawcze dla dzieci, których nie brakuje na rynku. Rozmiar mniejszy, a jakość wykonania taka sama, jak w przypadku okryć dla dorosłych. Przy wyborze kamizelki warto zwrócić uwagę na liczbę kieszeni, a także dodatkowe udogodnienia – jak zaczep na klucze czy miejsce na identyfikator.
Czapki odblaskowe
Czapki odblaskowe są zazwyczaj uważane tylko za niezbyt ważny dodatek do stroju ochronnego. Niesłusznie. W końcu to one odpowiadają za widoczność głowy, a ewentualne uderzenia w tę część ciała mogą skończyć się tragicznie. Zarówno wśród czapek z daszkiem, jak i zimowych nakryć głowy raczej nie uda się jednak znaleźć modeli przeznaczonych dla kobiet. Mimo to uniwersalne czapki powinny z powodzeniem spełnić swoje zadanie.
Większe bezpieczeństwo niż klasyczna czapka z daszkiem gwarantują modele antyskalpowe. Wyróżniają się skorupą ABS, która chroni przed uderzeniem. Nosi się je jednak wygodnie, od wewnątrz posiadają bowiem miękką podkładkę.
Ocieplacze odblaskowe
Ocieplacze odblaskowe, zwane także bezrękawnikami ostrzegawczymi, to historia podobna do kamizelek. Tutaj także nie ma co szukać modeli dedykowanych kobietom, ponieważ tego typu ubrania z powodzeniem nadają się dla obu płci. Kluczową rolę odgrywa w nich ocieplenie – bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza materiał Insulatex.
Szczególnie funkcjonalne są ocieplacze dwustronne. Z jednej strony mają taśmy odblaskowe i powłokę w jaskrawym kolorze, które poprawiają widzialność w czasie pracy. Po niej można jednak odwrócić ocieplacz na drugą stronę i cieszyć się klasycznym, stonowanym kolorem, który dobrze pasuje do jesiennych czy zimowych stylizacji.
Polary ostrzegawcze
Co ciekawe, na rynku trudno znaleźć również damskie polary. Przy zamawianiu ich dla kobiet zatrudnionych w firmie należy zatem uważać, by nie wybrać zbyt dużych i szerokich modeli. Paniom będzie łatwiej dopasować polary ze ściągaczem na dole, które można nieco lepiej ułożyć w talii. Przydatnym udogodnieniem będą też elastyczne mankiety.
Podsumowanie: jak wybrać ubrania odblaskowe dla kobiet?
Przy zakupie odzieży ostrzegawczej kluczowe będzie dobranie modeli, które spełnią wymagania dla ubrań ochronnych. Dzielą się na trzy klasy, w zależności od gwarantowanego poziomu widoczności.
Odzież odblaskową w damskich wersjach bez trudu można znaleźć w przypadku spodni ostrzegawczych, kurtek odblaskowych oraz T-shirtów i koszulek polo z odblaskami. Trudniej będzie z kamizelkami, czapkami z daszkiem, ocieplaczami oraz polarami ostrzegawczymi. Przy tych ubraniach najpewniej trzeba będzie wybrać odzież w uniwersalnych rozmiarach.
Autor:
Piotr Gołąb
Copywriter Agencji Interaktywnej Intle. Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.