Minimalizm i prostota w życiu mogą dać szczęście, wolność i uniezależnienie się od rzeczy. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie jest to ciągłe odbieranie sobie czegoś i rezygnowanie, aby żyć w całkowitej ascezie. Poznając bliżej pojęcie minimalizmu, można szybko zauważyć, że ten styl życia opiera się na czymś całkowicie innym.
Jeśli zastanawiasz się, co to jest minimalizm, czy minimalizm jest dobry nie tylko dla ludzi, ale także dla środowiska, jakie korzyści może Ci dać i jak go wprowadzić – czytaj dalej. W tym poradniku odpowiadamy na te i inne pytania związane z minimalizmem. Zapraszamy do lektury!
Minimalizm – co to jest?
Co oznacza pojęcie minimalizm? Określić je można jako styl życia, w którym dąży się do posiadania mniejszej ilości rzeczy. Ta filozofia skupia się na pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów, a przez to osiągnięcie większej wolności – zarówno psychicznej, fizycznej, jak i ekonomicznej. Pozwala skupić się na sobie, własnym wnętrzu i budowaniu swojej wartości i relacji z innymi nie za pomocą przedmiotów.
Nie oznacza to oczywiście jednak, że ciągle musisz z czegoś rezygnować. Minimalizm opiera się na zmianie sposobu myślenia o przedmiotach. Szczęście można czerpać z rzeczy niematerialnych oraz materialnych, ale z pewnością nie w takiej ilości, jaką aktualnie posiada przeciętny człowiek. Z biegiem czasu takie podejście wchodzi w krew i nie stanowi żadnego ograniczenia.
Życie zgodnie z filozofią minimalizmu może być niezwykle bogate. Nie w rzeczy, ale emocje, uczucia i codzienne docenianie tego, co się ma. Pozwala oddalić się od szybkiego świata i konsumpcjonizmu, a skupić na tym, co jest ważniejsze.
Co daje minimalizm?
Życie w minimalistyczny sposób posiada wiele korzyści. Nie boimy się stwierdzić, że to filozofia, która może całkowicie odmienić Twoje życie. W jaki sposób?
Zmiana systemu wartości
Dzięki zrozumieniu filozofii minimalizmu, zdasz sobie sprawę, że przedmioty nie mają tak naprawdę żadnego wpływu na Twoją wartość. Całkowicie przeciwne podejście jest bardzo mocno widoczne w dzisiejszym świecie, kiedy nowszy model telefonu, większe mieszkanie czy noszenie wyłącznie ubrania od znanych projektantów jest uznawane za swego rodzaju prestiż. Od tych elementów można się szybko uzależnić i przestać dostrzegać swoje prawdziwe ja bez nich.
Decydując się na minimalizm będziesz posiadał to, czego tak naprawdę potrzebujesz. Przestaniesz być więźniem rzeczy i zrozumiesz, co tak naprawdę jest dla ciebie ważne. Często ukrywamy się za kolejnymi zakupami i stanowią one kamuflaż dla naszych problemów. Dzięki minimalizmowi będziesz mógł docenić to, co już masz i skupić się na prawdziwych wartościach, których być może Ci brakuje, takich jak: powodzenie w życiu prywatnym i zawodowym czy rozwój. Jest to także idealna okazja do codziennej praktyki wdzięczności.
Poczucie spokoju i harmonii
Minimalizm może dać także poczucie spokoju i stabilności w życiu. Szczególnie jeśli masz świadomość, że posiadasz zbyt wiele zbędnych przedmiotów, ubrań czy dodatków do domu, a nic z tym nie robisz. Uporządkowanie swojej przestrzeni, zadbanie o to, aby w szafie znalazły się tylko te rzeczy, które nosisz, pozwoli Ci poczuć prawdziwą harmonię. W efekcie może wpłynąć pozytywnie na Twoje samopoczucie i umożliwić Ci skupienie się na swoim wnętrzu.
Możliwość zaoszczędzenia
Bardzo często minimalizm pozwala także zaoszczędzić. Chociaż będziesz kupowała rzeczy wyższej jakości, które mogą być droższe, posłużą Ci one dłużej. A ponieważ nie będziesz musiała wymieniać ich tak często, Twoje oszczędności się powiększą.
Minimalistyczne podejście do zakupów często jest także wyjściem do lepszego dbania o swoje finanse. Zdarza się, że dopiero w momencie, kiedy przestajemy tak wiele kupować, zauważamy, jak dużo pieniędzy dotychczas włożyliśmy w przedmioty, które często leżały nieużywany i nie pełniły żadnej konkretnej roli.
W momencie ograniczenia zakupów, możesz nagle zauważyć, że na koncie masz dużo więcej pieniędzy niż w standardowym miesiącu jeszcze jakiś czas temu. Dzięki temu będziesz mogła te pieniądze zaoszczędzić lub zainwestować np. w swój rozwój.
Dbanie o środowisko
Minimalizm to filozofia bliska podejściu less waste, która skupia się na tym, aby ograniczyć produkowane odpady. A co może pomóc w tym lepiej niż kupowanie mniejszej ilości rzeczy? Wybierając przedmioty wysokiej jakości, a także kupując sprawdzone rzeczy z drugiej ręki, wpłyniesz pozytywnie na środowisko.
Nie będziesz musiała ich tak często wymieniać, dodatkowo raz a porządnie wykonany przegląd i pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów będzie wystarczające. Kolejny raz będziesz musiała wyrzucić coś dopiero, kiedy się zużyje, a nie w momencie, kiedy okaże się, że jest niepotrzebne.
Minimalizm – jak zacząć?
Już wiesz, że chcesz wprowadzić minimalizm. Od czego zacząć? Twoje początki z minimalizmem będą zależały od tego, jak dużo posiadasz i jakie są Twoje nawyki zakupowe. Jeśli na co dzień nie kupujesz zbyt dużo, a obniżki i wyprzedaże w sklepach nie brzmią dla Ciebie szczególnie kusząco, wprowadzenie minimalizmu będzie dla Ciebie łatwiejsze i szybsze. Jednak, gdy uwielbiasz kolekcjonować przedmioty i regularnie kupujesz nowe, nie pozbywając się starych, ten proces może być nieco dłuższy.
Dlatego tworząc swój plan, dzięki któremu wprowadzisz minimalizm do swojego życia, powinnaś wziąć pod uwagę te czynniki. Lepiej, aby był on dłuższym procesem, posiadającym wiele etapów odpowiednio rozłożonych w czasie, niż rzuceniem się od razu na głęboką wodę.
Możesz także wybrać te zasady minimalizmu, które najmocniej do Ciebie przemawiają i na wprowadzeniu których Twoje życie może zyskać najbardziej. I to właśnie od nich warto zacząć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić, jak czujesz się z tymi zmianami, dać sobie czas i stopniowo wprowadzać kolejne modyfikacje.
Pamiętaj, że nie ma jednego konkretnego planu na minimalistyczne życie. Oczywiście istnieją zasady, które przedstawiamy poniżej, jednak to Ty decydujesz, co jest dla ciebie najbardziej istotne i co wymaga zmiany w pierwszej kolejności. Nikt nie może narzucić Ci, w jaki sposób powinnaś żyć i musisz zawsze o tym pamiętać. Dzięki temu istnieje większa szansa, że minimalistyczna metamorfoza Twojego życia będzie na stałe, a nie jedynie na krótki okres czasu.
Minimalizm – zasady, które pomogą Ci go osiągnąć
Jeśli jesteś zdecydowana, aby wprowadzić do swojego życia minimalizm, porady, które znajdziesz poniżej, pomogą Ci przejść przez ten proces.
Cel
Jak osiągnąć minimalizm? Przede wszystkim zastanów się, jaka jest twoja motywacja. Pomocne mogą tutaj okazać się korzyści, jakie daje minimalizm. Określ, która z nich jest dla Ciebie najważniejsza lub sama stwórz swój powód, dla którego chcesz wprowadzić do swojego życia tę filozofię.
Dzięki temu będzie Ci łatwiej w niej wytrwać i jednocześnie będziesz wiedziała, które elementy tego stylu życia są dla Ciebie najważniejsze. To właśnie na nich będziesz mogła się skupić przede wszystkim. Poczucie że osiągasz ten cel, który jest dla ciebie istotny, da Ci silną motywację do tego, aby nie rezygnować i kontynuować swoje działania.
Oczyszczanie przestrzeni
Z pewnością nie zaskoczymy Cię, że jedną z pierwszych czynności, które warto wykonać na samym początku minimalistycznej drogi, jest oczyszczenie swojej przestrzeni. Jeśli znasz już swój cel, warto, abyś zastanowiła się także nad tym, które przestrzenie Twojego życia są najbardziej „zanieczyszczone”. Dzięki temu będziesz wiedziała, w jaki sposób podejść do konkretnych przedmiotów – których możesz pozbyć się od razu, a nad którymi chcesz się dłużej zastanowić.
Jeśli nie masz pojęcia, jak zabrać się za to oczyszczanie przestrzeni, którego wymaga minimalizm, jak wprowadzać go do domu i jak zaplanować działania, mamy dla Ciebie kilka porad. Przede wszystkim rozpisz plan porządkowania, najlepiej z podziałem na pomieszczenia. Weź pod uwagę ich wielkość oraz to jak wiele rzeczy się w nich znajduje. Mamy tutaj na myśli oczywiście same meble, to co jest na nich, a także to co jest w ich wnętrzu, a także wszystkie inne przedmioty.
Postaraj się mniej więcej określić czasowo, ile zajmie Ci każde z pomieszczeń i zaplanuj je na konkretne dni, uwzględniając dość spory zapas czasu. Weź jednak pod uwagę to, jak preferujesz działać. Jeśli krótsze terminy będą wpływać na Ciebie bardziej motywująco, w taki sposób przygotuj swój plan. Ważne, abyś nie zniechęcała się po drodze, a regularnie porządkowała swój dom.
Pamiętaj także, że minimalizm nie polega na tym, aby wyrzucić jak najwięcej rzeczy i posiadać jak najmniej. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Dlatego daj sobie czas, aby zastanowić się czy faktycznie tej rzeczy nie będziesz już potrzebować. Lepiej, aby ten proces trwał dłużej, niż abyś miała coś wrzucić i jednak stwierdzić, że tego potrzebujesz.
Wnioski i zasady
Po oczyszczeniu przestrzeni pora na wnioski. Być może zauważysz, że w niektórych strefach i tak jest zbyt wiele rzeczy, jednak nie jesteś jeszcze gotowa na określenie, z których jesteś w stanie zrezygnować. Jest jak najbardziej w porządku. W takim przypadku możesz przetestować te rzeczy w kolejnych dniach czy tygodniach, aby sprawdzić, które są Ci bardziej przydatne.
Bardzo możliwe także, że będzie miała miejsce całkowicie przeciwna sytuacja. A mianowicie zauważysz od razu, że niektóre rzeczy nadają się tylko i wyłącznie do wyrzucenia i muszą być zastąpione nowymi. To doskonały moment na stworzenie listy. Umieść na niej rzeczy które są Ci niezbędne i zaznacz, czy już je posiadasz, czy dopiero musisz je nabyć. Dzięki temu będziesz miała tylko to, co jest najpotrzebniejsze, a dodatkowe zakupy nie będą Cię kusiły. Jest to szczególnie istotne, jeżeli wcześniej kupowałaś bardzo dużo – będzie to swego rodzaju blokada.
Możesz tworzyć także wyzwania, w których będziesz określać, jakich rzeczy nie kupujesz przez dany okres czasu. Mając jasno określone zasady, będziesz wiedziała, na co możesz sobie pozwolić, a co nie jest pożądane. Jeśli wcześniej kupowałaś dużo ubrań czy zastawy kuchennej, zastanów się czy dobrym pomysłem nie byłoby zrezygnowanie z nowych zakupów np. przez kolejny rok.
Twój minimalizm w Twoim własnym tempie
Jesteśmy pewni, że jeśli zdecydujesz się wprowadzić minimalizm do swojego życia, szybko zauważysz jego pozytywny wpływ. Nie zapominaj jednak o tym, że to Ty określasz zasady i to od Ciebie zależy, na czym w filozofii minimalistycznej będziesz się skupiać. Daj sobie czas i wprowadzaj zmiany w swoim własnym tempie. Trzymamy za Ciebie kciuki!