Od marzenia o swojej własnej małej domowej dżungli do jego realizacji droga nie jest długa. Jednak w jej trakcie mogą zdarzyć się potknięcia – szczególnie jeśli zaczniesz od bardzo wymagających gatunków roślin. A jednocześnie znajdziesz wiele takich, które niejedno wybaczą i często są określane mianem niezniszczalnych. Gdy natomiast nadal wahasz się, czy rośliny są dla Ciebie, poznaj 5 powodów, dlaczego warto hodować rośliny doniczkowe.
Jakie rośliny dla początkujących warto wziąć pod uwagę przy swoich pierwszych roślinnych zakupach? Które gatunki nie są wymagające? Na bazie własnego doświadczenia zebrałam dla Ciebie rośliny doniczkowe dla początkujących, od których możesz zacząć. Jestem pewna, że z tymi podpowiedziami Twoja rodzinka roślin będzie rosła długo i szczęśliwie!
Grubosz
Grubosz często określany jest także jako drzewko szczęścia. Zdecydowanie ma swoje miejsce w kategorii rośliny do domu łatwe w hodowli! Posiada (zgodnie z nazwą) grube, mięsiste liście. Rozrasta się dość szybko i łatwo można uformować z niego drzewko poprzez przycinanie gałązek.
Grubosz to doskonała roślina dla początkujących. Wystarczy dbać o to, aby nie wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, szczególnie w latem, gdy panują upały. Najlepiej postawić go w lekkim półcieniu. Nie potrzebuje wilgotnej ziemi przez cały czas, dlatego warto podlewać go rzadziej, ale bardziej obficie.
Zamiokulkas
Zamiokulkasa możesz kojarzyć z biur czy galerii handlowych. Jest jeden powód, dlaczego jest tak chętnie wybierany właśnie do tych miejsc – nie wymaga praktycznie wcale uwagi i świetnie radzi sobie w różnych warunkach. Wystarczy podlewać go raz na 2-3 tygodnie. Lepiej go przesuszyć, gdyż nie potrzebuje dużo wody, a z pewnością nie powinien mieć nieustannie wilgotnej ziemi.
Zamiokulkas wyrasta ze spłaszczonych kłączy, w związku z tym warto obserwować donicę i na jej podstawie ocenić, czy roślina już wymaga przesadzenia, czy można się z nim jeszcze wstrzymać. Gdy kłącza będą się rozrastać, mogą nawet wyginać doniczkę i zmieniać jej kształt. To znak, że pora na przesadzić zamiokulkasa, lepiej nie robić tego wcześniej, aby roślina nadal ładnie rosła.
Wężownica
Opisując rośliny łatwe w uprawie do domu, nie mogę nie wspomnieć o wężownicy, znanej także pod nazwą sanseweria. Posiada płaskie liście, które tworzą sadzonki w postaci „rożków”. Świetnie prezentuje się zarówno w postaci 1-2 sadzonek w jednej doniczce, jak i wtedy, gdy jest ich bardzo dużo, przez co roślina staje się gęsta. Wszystko zależy od Twoich preferencji.
Wężownica jest odporna nawet na niekorzystne warunki. Rośnie powoli i spokojnie, a do tego nie wymaga częstego podlewania. Możesz się zdziwić, gdy z ziemi wyrośnie nagle zupełnie nowa sadzonka, gdyż roślina rozrasta się w taki sposób.
Na wężownicy możesz ćwiczyć rozmnażanie roślin! Wystarczy uciąć jeden z liści, podzielić go na kilkucentymetrowe części i umieścić je w wodzie. Sadzonka wypuści korzonki i nową małą roślinkę, którą po podrośnięciu możesz umieścić w ziemi.
Epipremnum złociste
Niezwykle wytrzymała i szybko rosnąca roślina, która może zarówno zwisać, jak i piąć się do góry? To oczywiście epipremnum! Dobrym wyborem dla początkujących jest odmiana epipremnum złociste, która posiada liście z delikatnymi jasnymi wybarwieniami. Jeśli chcesz je utrzymać, nie ustawiaj rośliny w zbyt ciemnym miejscu. Dobrze, aby docierało to niej naturalne słoneczne, dzięki czemu nowe liście zachowają pierwotny kolor.
Roślina wymaga regularnego podlewania, jednak jest dość wytrzymała. Nawet gdy przesuszysz ją delikatnie, przetrwa i w takich warunkach. Bardziej trzeba uważać na jej przelewanie, gdyż tutaj liście mogą żółknąć lub brązowieć i odpadać.
Syngonium
Syngonium jest doskonałą rośliną, jeśli chcesz zacząć swoją przygodę od ciekawszego okazu. Występuje ona w kilkudziesięciu różnych odmianach. Liście mogą mieć nawet delikatnie różowe zabarwienie!
Roślina może piąć się na podporze lub zwisać – w obu wersjach prezentuje się świetnie. Jeśli będziesz ją regularnie podlewać i dbać o to, aby nie stała w całkowitym cieniu, odwdzięczy się szybkim wzrostem. W dobrych warunkach roślina wypuszcza jeden liść za drugim.
Kaktusy i sukulenty
W moim zestawieniu wymieniłam już kilka sukulentów – grubosza, zamiokulkasa oraz wężownicę. One, podobnie jak kaktusy, gromadzą wodę w swoich liściach. Dzięki temu nie wymagają częstego podlewania. W końcu w naturze rosną w tropikalnych i bardzo ekstremalnych warunkach, gdzie deszcz nie jest częstym zjawiskiem.
Kaktusy i sukulenty to więc idealne rośliny dla początkujących! Pamiętaj jednak, żeby nie podlewać ich zbyt często. Lepiej ich nie podlać niż zrobić to za szybko – mogą wtedy zgnić i będą nie do odratowania. Dlatego dobrze jest profilaktycznie ograniczyć podlewanie i koniecznie ustawić je w dość mocno nasłonecznionym miejscu. Z pewnością odwdzięczą się pięknym wyglądem!
Dodatkowo jeśli zdecydujesz się na małe okazy, nie zapłacisz za nie wiele. Zazwyczaj ich cena wynosi jedynie kilka złotych. Nie zajmą dużo miejsca, a będą idealnym materiałem do nauki uprawy roślin w domu! Nie muszę chyba wspominać o ich uroczym wyglądzie, który możesz podkreślić za pomocą designerskich doniczek?
To co, gotowa na swoje pierwsze roślinne zakupy? A może tak bardzo pochłonął Cię ten temat, że chciałabyś pracować jako kwiaciarka? Z pewnością zakup roślin z tej listy pozwoli Ci pokochać to hobby i stopniowo coraz bardziej rozbudowywać swoją domową dżunglę!