Pytanie dotyczące tego, jak często ćwiczyć jogę, pojawia się zazwyczaj wśród osób, które dopiero planują rozpoczęcie praktyki, jak i tych, które już ćwiczą jogę, ale nie wiedzą czy w odpowiedniej częstotliwości. W tym artykule podpowiem Ci, jak dopasować odpowiednią ilość i długość praktyk do siebie i co wziąć pod uwagę podczas tworzenia własnego jogowego planu. Zapraszam do lektury!
Jak często ćwiczyć jogę? Podstawowe informacje
Pewnie nie zdziwi Cię, gdy napiszę, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Tak samo jak z matą do jogi (https://lubie.com.pl/jaka-mata-do-jogi-sprawdz-na-co-zwrocic-uwage-podczas-wyboru/) czy strojem (https://lubie.com.pl/odpowiedni-stroj-na-joge-sprawdz-jak-sie-ubrac-na-joge/), wiele zależy od Twoich preferencji. Jednak jest kilka informacji, które powinnaś poznać.
Poznaj swoje możliwości
Ilość i długość praktyk powinna być dopasowana do Twoich możliwości. Jeśli jesteś początkująca nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę i zaczynać od ćwiczenia codziennie po godzinie. Możesz zacząć inaczej – zastanów się, ile czasu tygodniowo chcesz poświęcić na jogę i podziel ten czas na kilka praktyk, nawet jeśli miałyby być one dość krótkie, po 10-15 minut.
Pozwoli Ci to za każdym razem dokładać kolejną cegiełkę do regularności, zwiększania swoich możliwości i budowania zdrowego nawyku. Praktykowanie częściej a w krótszych odcinkach sprawi, że Twoje ciało będzie stopniowo przyzwyczajać się do ruchu, a i tak nie oznacza to, że nie powinnaś spodziewać się zakwasów. A wręcz przeciwnie! Jednak dzięki lżejszemu, spokojniejszemu podejściu nie przeforsujesz się i ograniczysz bolesność po praktyce, dasz swojemu ciału czas na przyzwyczajenie się do nowej formy aktywności.
A więc – ile razy w tygodniu ćwiczyć jogę? Możesz zacząć od 3-4 praktyk po 10-15 minut i stopniowo zwiększać ich ilość i długość. Jeśli interesuje Cię joga w domu, na Youtube znajdziesz mnóstwo filmów o właśnie takiej długości, które możesz wykonać rano przed pracą lub wieczorem na rozluźnienie. Pamiętaj, że nie każda praktyka ma ten sam cel, dlatego również i to powinnaś wziąć pod uwagę podczas układania swojego planu. Przeplataj i testuj różne rodzaje i sprawdzaj, jak reaguje na nie Twoje ciało. Z pewnością szybko znajdziesz swoich ulubieńców, do których będziesz chętnie wracać.
Postaw na regularność
Regularność jest bardzo istotna, gdyż ona pozwoli Ci nie tylko uzyskać wspomniane wyżej efekty, ale także przygotować swoje ciało na nowe, bardziej wymagające asany i poprawi Twoją rozciągliwość. Praktykowanie „z doskoku”, kiedy Ci się o tym przypomni i stawianie wtedy na jedną długą praktykę nie da Ci aż takich efektów, jak trzymanie się konkretnego planu, obejmującego częstsze treningi.
Pamiętaj, że, jeśli tylko masz taką możliwość, lepiej wejść na matę chociaż na 5 minut niż zrezygnować z tego całkowicie, gdyż buduje to nawyk. Jednak są pewne sytuacje, w których nawet tak krótki czas lepiej poświęcić na coś innego. Warto jednak rozróżnić, czy to kwestia tego, że po prostu Ci się nie chce i nie masz motywacji, czy chodzi o coś więcej.
Weź pod uwagę, co mówi Ci ciało
W kwestii tego jak często praktykować jogę, zwracaj też uwagę na swoje samopoczucie po praktyce. Twoje ciało jest naprawdę inteligentne i da Ci znać, czy potrzebuje przerwy – wystarczy, że się w nie wsłuchasz i uszanujesz jego potrzeby, zamiast niepotrzebnie forsować się w takiej sytuacji. Jeśli jesteś osobą, która trudno odpuszcza coś, co sobie postanowiła, to może być dla Ciebie doskonała lekcja i możliwość pracy nad sobą.
Jeśli po zakończeniu praktyki, masz ochotę na więcej, czujesz dużo energii, to znak, że kolejna praktyka może być nieco dłuższa lub posiadać podobne tempo. A gdy z kolei odczuwasz zmęczenie i na myśl o powtórzeniu tych sekwencji także jutro, nie wywołuje u Ciebie entuzjazmu, to może być znak, że czas na przerwę.
Plan planem, ale czasami Twoje ciało może potrzebować dodatkowego odpoczynku. Weź pod uwagę, że to jak często uprawiać jogę, nie zależy tylko wyłącznie od Twojej sprawności fizycznej i możliwości czasowych. Na Twoje samopoczucie i poziom zmęczenie wpływ ma także wiele czynników zewnętrznych, np. praca, dieta czy ilość snu. Postaraj się więc dbać także o te elementy, a gdy ciało mówi „nie”, uszanować to.
Może być też tak, że przetrenowałaś się, coś Cię boli i czujesz, że nie masz siły na praktykę – jest to jak najbardziej w porządku. To także lekcja, że być może taka intensywność jogi to jednak dla Ciebie w tym momencie zbyt dużo.
Nie bój się modyfikować planu
Już wiesz, co wziąć pod uwagę podczas ustalania, ile razy w tygodniu ćwiczyć jogę. Pamiętaj jednak, że nawet gotowy już plan możesz modyfikować. Potraktuj to bardziej jako ramy i cel niż sztywne wytyczne. Są różne sytuacje losowe, możesz mieć po prostu złe samopoczucie. W takiej sytuacji lepiej odpuścić, niż ćwiczyć na siłę!
Jak często można ćwiczyć jogę? Czy istnieje górna granica?
Zastanawiasz się, jak często można ćwiczyć jogę. Tutaj musimy wrócić do kwestii Twoich możliwości. Wiele będzie zależeć także od Twojego stopnia zaawansowania. Dość naturalne jest wydłużanie czasu trwania ćwiczeń i zwiększanie ich częstotliwości. Osoby o dużym doświadczeniu w praktykowaniu mogą poświęcać na tę czynność nawet po kilkadziesiąt minut codziennie. Niektórzy ćwiczą rano i wieczorem. Nie ma reguły. Podstawą jest jednak słuchanie swojego ciała.