Wybór odpowiedniej wagi łazienkowej jest dla nas często nie lada wyzwaniem. Duża ilość modeli dostępnych w sklepach sprawia, że zaczynamy zastanawiać się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Przed zakupem warto dokładnie przemyśleć, jakie funkcje będą dla nas pomocne oraz sprawdzić, czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia. Jakie parametry powinna więc mieć dobra waga łazienkowa i jak wybrać najlepszy model?
Rodzaje wag łazienkowych
Wagi łazienkowe można podzielić na trzy podstawowe grupy. Pierwszą z nich jest urządzenie mechaniczne, czyli takie, które posiada analogowy wyświetlacz ze wskazówką. Dokładność pomiaru tego typu modelu jest bardzo mała. Nie posiada on także żadnych dodatkowych funkcji, dlatego polecany jest szczególnie osobom starszym oraz wszystkim tym, którzy cenią sobie klasyczne rozwiązania. Drugim rodzajem jest waga elektroniczna, która posiada wyświetlacz LED oraz dokonuje pomiaru z dokładnością do 10-100 gramów. Jest to najpopularniejszy model, który gości w większości domów. Niektóre z nich posiadają wbudowaną pamięć, dzięki której można np. regularnie sprawdzać swoje postępy w odchudzaniu. Trzecim, najnowszym rodzajem jest inteligentna waga łazienkowa. Dzięki wysyłanym przez urządzenie impulsom elektrycznym, jesteśmy w stanie dokładnie przeanalizować jaki procent poszczególnych substancji znajduje się w naszym organizmie.
Najważniejsze parametry dobrej wagi łazienkowej
Wybierając wagę, w pierwszej kolejności należy sprawdzić jej zakres pomiaru, czyli najmniejsze i największe obciążenie. Najczęściej urządzenia te posiadają zakres w przedziale 5-120 kg i dla większości osób będą to wystarczające wartości. Jeśli jednak wiemy, że z wagi będą korzystać osoby z nadwagą lub silnie umięśnione, najlepiej wybrać taką, której górna granica pomiaru to 150-200 kg. Następnie warto sprawdzić zasilanie urządzenia. Większość z nich działa na baterie. Wybierając model, należy zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj tzw. „paluszków” jest odpowiedni oraz jak wiele ich potrzeba. Zbyt duża ilość baterii sprawi, że ich wymiana będzie bardzo kosztowna.
Materiał i platforma
Materiał, z którego została wykonana waga jest bardzo ważny. Drewniane urządzenia muszą być wodoodporne, szklane natomiast powinny być wzmocnione na brzegach, tak aby zminimalizować ryzyko zniszczenia. Plastikowe wagi są bardzo lekkie, lecz tworzywo to jest podatne na uszkodzenia, dlatego warto wybrać trwalsze modele. Platforma urządzenia powinna być odpowiednio wzmocniona i wyposażona w matę antypoślizgową, która zapobiegnie ślizganiu się. Dobierając wagę do wystroju łazienki, można zdecydować się na konkretny kolor lub wzór, a także kształt. Wybierając go, należy jednak dokładnie sprawdzić, czy urządzenie nie jest zbyt wąskie oraz czy zmieszczą się na nim całe stopy.
Inteligentna waga analityczna – czy warto?
Wagę analityczną warto wybrać wtedy, gdy zależy nam na dokładnym kontrolowaniu pomiarów naszego ciała. Osoby będące na diecie lub intensywnie ćwiczące na pewno będą korzystać z wszystkich jej funkcji. Specjalne wbudowane czujniki wysyłają impuls elektryczny, który jest w stanie prześledzić wszystkie substancje znajdujące się w organizmie. Pomiary zapisywane są w pamięci urządzenia lub specjalnej aplikacji na telefon czy komputer, dzięki czemu możemy na bieżąco śledzić postępy. Dokładność analizy to 0.1%. Najpopularniejsze funkcje wagi analitycznej to:
- analiza poziomu wody w organizmie,
- analiza tkanki tłuszczowej,
- analiza masy kostnej,
- analiza masy mięśniowej,
- zapotrzebowanie kaloryczne,
- BMI,
- szacunkowy wiek ciała.
Decydując się na taki model, należy pamiętać o tym, że waga ta pokazuje szacunkowe pomiary, dlatego wyniki mogą nieco różnić się od tych, które zostaną zanotowane na profesjonalnym urządzeniu znajdującym się na siłowni czy u dietetyka. Warto jednak korzystać z funkcji domowej wagi analitycznej, ponieważ wskazuje bardzo przydatne dane, dzięki którym można na bieżąco kontrolować zmiany zachodzące w ciele.