Aplikacje do słuchania muzyki – TOP 6 najlepszych

Aplikacje do słuchania muzyki to dziś dla większości z nas obowiązkowy element na smartfonie. Ciężko wyobrazić sobie codzienność bez ulubionych piosenek, szczególnie w czasach, gdy dostęp do milionów utworów i wykonawców można mieć za pomocą kilku kliknięć i to… za darmo! Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawiam warte uwagi aplikacje muzyczne. Czytaj dalej, aby poznać ich możliwości i znaleźć tę najlepszą dla siebie.

Aplikacje do słuchania muzyki – 6 apek, na które warto zwrócić uwagę!

Do rankingu wybrałam 6 aplikacji do słuchania muzyki, które cieszą się popularnością i są doceniane przez użytkowników. Przedstawiam możliwości i funkcje każdej z nich, a także dostępne plany subskrypcji i koszty.

Spotify

Spotify przez niejedną osobę jest uznawany za króla aplikacji do słuchania muzyki, a ja zdecydowanie się z tym zgadzam. Była to jedna z pierwszych aplikacji streamingowych, która zdobyła tak dużą popularność w Polsce, a wiele spośród osób, które zainstalowały ją lata temu, korzysta z niej do dziś. Co wyróżnia Spotify?

Ta apka do muzyki jest doskonałym wyborem dla każdego, kto chce mieć ulubione utwory zawsze pod ręką – w jej bibliotece czekają na Ciebie ponad 82 miliony utworów. Z jej funkcjonalności skorzystają także osoby, które chcą poznawać nową muzykę, jednak nie chcą sami jej szukać. W tym mogą pomóc gotowe playlisty, a także te tworzone przez system na podstawie lubianych i często słuchanych utworów. Nawet jeśli sam jeszcze nie wiesz, czego chcesz posłuchać – Spotify z pewnością Cię zaskoczy! W tej aplikacji posłuchasz także podcastów.

apka do muzyki spotify
Spotify to pierwsza aplikacja do słuchania muzyki, która zdobyła w Polsce tak dużą popularność i trwa ona nieprzerwanie do dziś!

Aplikacja do muzyki Spotify jest dostępna w dwóch wersjach – podstawowej, która dostępna jest za darmo, lub premium, za którą trzeba uiszczać miesięczną opłatę. W opcji płatnej dostępne są różne pakiety, dzięki którym można zaoszczędzić. To idealna opcja dla fanów muzyki, którzy trzymają się razem lub rodzin.

Jaką cenę ma apka do muzyki Spotify w wersji premium? Podstawowy pakiet dla jednej osoby kosztuje 19,99 zł miesięcznie – Spotify Individual – a studenci mogą skorzystać z jeszcze tańszej opcji za 9,99 zł miesięcznie. Dla dwóch osób mieszkających pod jednym dachem przygotowany został wariant Duo, którego całkowity koszt miesięczny wynosi 24,99 zł. Największym pakietem jest Spotify Family, dzięki któremu muzyki słuchać może nawet 6 osób mieszkających w jednym domu. Koszt tego pakietu to 29,99 zł za miesiąc.

Czym różni się wersja premium od darmowej? Korzystanie z bezpłatnego Spotify na urządzeniu mobilnym wymaga sporo cierpliwości, gdyż odtwarza on utwory z playlisty, albumu lub autorstwa wybranego wykonawcy na zasadzie radia. Oznacza to, że nie masz tak naprawdę wpływu na to, jaka piosenka będzie grana jako następna i nie możesz w danym momencie posłuchać dokładnie tego utworu, na który masz ochotę (chyba że uśmiechnie się do Ciebie szczęście i system wylosuje właśnie tę piosenkę). W wersji darmowej odtwarzanie konkretnego utworu jest możliwe tylko na tablecie. Aplikacja do słuchania muzyki Spotify za darmo wiąże się także z koniecznością słuchania reklam – niestety nie możesz mieć wpływu na to, kiedy one się pojawią.

Jeśli zależy Ci na większej wygodzie podczas słuchania muzyki, z pewnością przekona Cię wersja premium aplikacji Spotify. Daje ona zdecydowanie więcej możliwości, jeśli chodzi komfortowe odtwarzanie ulubionych utworów, gdyż w przeciwieństwie do darmowego pakietu, tutaj możesz włączyć dokładnie tę piosenkę, której chcesz posłuchać w danym momencie. Ta aplikacja do muzyki premium pozwoli Ci także słuchać muzyki w trybie offline, zawsze w wysokiej jakości. Oczywiście nie pojawiają się w niej reklamy. Możesz słuchać muzyki na kilku urządzeniach i mieć zawsze dostęp do swoich playlist, a także np. przełączyć piosenkę odtwarzaną na laptopie, korzystając w tym celu ze smartfona.

W sytuacji gdy nie jesteś pewien, czy apka do muzyki Spotify w wersji premium jest dla Ciebie, możesz skorzystać z 30-dniowego darmowego okresu próbnego, zanim rozpoczniesz swoją pierwszą subskrypcję.

TIDAL Music

Kolejna warta uwagi aplikacja do słuchania muzyki działająca na zasadzie miesięcznej subskrypcji to TIDAL Music. Jest ona doceniana przede wszystkim za wysoką jakość dźwięku, dlatego trafi w gust prawdziwych muzycznych koneserów. Znajdziesz w niej także dostęp do wielu materiałów – koncertów, teledysków czy ekskluzywnych wywiadów. TIDAL Music, podobnie jak Spotify, daje duże możliwości personalizacji, tworzenia własnych playlist i odkrywania zupełnie nowej muzyki. Aplikacje do słuchania muzyki tego typu trafią w gust najbardziej wymagających osób, które chcą mieć dostęp do swojej ulubionej muzyki i artystów w każdych warunkach.

Czy TIDAL Music ma więc jakieś minusy? Jeden i to całkiem spory – ta aplikacja do muzyki nie jest dostępna w darmowej wersji (z takiej opcji aktualnie mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy USA). Dobra wiadomość jest jednak taka, że zanim zdecydujesz się na jeden z dostępnych planów subskrypcji, możesz skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego, trwającego 30 dni.

Tidal to aplikacja do słuchania muzyki, która trafi w gust najbardziej wymagających. 

Jak już wspomniałam, w TIDAL Music czekają na Ciebie dwa pakiety. Jest to HiFi oraz HiFi Plus. Pierwszy z nich oferuje jakość dźwięku HiFi (nawet do 1411 kbit/s!), oraz bogatą bibliotekę w postaci 90 milionów utworów oraz 450 000 wideo. W tym pakiecie oczywiście nie ma reklam i możesz słuchać muzyki także offline. Czym różni się pakiet HiFi Plus? Znajdziesz w nim wszystkie wspomniane możliwości, jednak dodatkowo także innowacyjne formaty audio, np. Dolby Atmos, MQA czy Sony 360 Reality Audio (jakość nawet do do 9216 kbit/s). Ta opcja subskrypcji będzie idealnym wyborem dla każdego, kto chce wspierać swoich ulubionych artystów, gdyż nawet do 10% opłaty trafia do wykonawców!

Jako że TIDAL Music to stosunkowo nowa aplikacja do słuchania muzyki, możliwe jest zaimportowanie swoich ulubionych utworów i playlist z innych serwisów streamingowych, m.in. Spotify, Youtube czy Google Play Music. Dzięki temu możesz cieszyć się ulubioną muzyką w jeszcze lepszej jakości, nie tracąc dotychczasowych bibliotek utworów i playlist!

Z pewnością interesuje Cię także, ile kosztuje ta apka do muzyki. Dwa pakiety dostępne są w różnych opcjach subskrypcji. Podstawowa cena pakietu HiFi wynosi 19,99 zł za miesiąc, a w przypadku HiFi Plus jest to 39,99 zł miesięcznie. Możesz jednak skorzystać z wariantu TIDAL Family, do którego można podpiąc do 6 kont w cenie 29,99 zł miesięcznie HiFi lub 59,99 zł za miesiąc w HiFi Plus. Z kolei TIDAL Student daje możliwość skorzystania z 50% zniżki na wybraną subskrypcję.

YouTube Music

W kategorii aplikacje muzyczne obok TIDAL Music i Spotify dość dużą popularnością cieszy się także Youtube Music. Jeśli zastanawiasz się, czy w tym rankingu znajdzie się Google Play Music, od razu rozwieję Twoje wątpliwości. Teraz wszystkie możliwości tej aplikacji zostały włączone do YouTube Music, a ona sama nie jest już dłużej dostępna.

Zastanawiasz się, czy YouTube Music to w ogóle apka do muzyki? Przecież YouTube to serwis, w którym dużą rolę odgrywa nie tylko dźwięk, ale przede wszystkim wideo. Ta aplikacja została jednak przystosowana do tego, aby dawać Ci jak najlepsze muzyczne doznania, łącząc oba te elementy. Znajdziesz w niej ponad 70 milionów oficjalnych utworów, a także dodatkowe materiały w wielu przypadkach niedostępne nigdzie indziej: remixy, covery, występy na żywo.

Co jeszcze przyczyniło się do popularności tej aplikacji? Poza dostępnymi dla wszystkich playlistami dostępne są także te personalizowane, tworzone na podstawie aktywności. Serwis YouTube Music daje także możliwość współtworzenia idealnych playlist z innymi użytkownikami. Pozwala nie tylko być zawsze na bieżąco z nowymi wydaniami ulubionych artystów, ale również poznawać zupełnie nowych wykonawców i gatunki.

Warto zwrócić uwagę także na to, że ta aplikacja do muzyki jest bardzo wygodna w korzystaniu. Twoja biblioteka będzie doskonale zorganizowana, a Ty uzyskasz łatwy dostęp do polubionych i samodzielnie dodanych utworów, swoich playlist, a także contentu artystów, których subskrybujesz.

Aplikacja do słuchania muzyki YouTube Music dostępna jest na różnych urządzeniach.

Tak jak opisane inne popularne aplikacje do słuchania muzyki, także i YouTube Music dostępna jest w dwóch wersjach: bezpłatnej oraz premium z dodatkowymi funkcjonalnościami. Bezpłatna opcja daje dostęp do utworów, ale nie można słuchać ich w tle, co jest sporym utrudnieniem. Dodatkowo pojawiają się w niej reklamy. Z kolei YouTube Music Premium pozwala na streamingowanie ulubionej muzyki bez reklam. Możesz korzystać w tym czasie z innych aplikacji. Co więcej, ta subskrypcja daje opcję szybkiego przełączania pomiędzy audio a wideo.

Koszty korzystania z wariantu płatnego YouTube Music wyglądają podobnie jak przy Spotify Premium. Jedno konto w subskrypcji miesięcznej kosztuje 19,99 zł. Dostępna jest także subskrypcja rodzinna – możesz dodać do niej 5 kont osób, które mieszkają z Tobą. Jej koszt do 29,99 zł za miesiąc. Jeśli wykupujesz dostęp po raz pierwszy, otrzymasz możliwość skorzystania z 1-miesięcznego darmowego okresu próbnego, a dopiero po jego upływie zostanie pobrana pierwsza płatność.

Jeśli często korzystasz z YouTube, mogłeś spotkać się także z subskrypcją YouTube Premium. Jest to coś innego niż YouTube Music, gdyż znajdziesz w nim dużo więcej materiałów. Zawiera on cały ogólnodostępny w serwisie Youtube content, ale także dodatkowe ekskluzywne seriale czy filmy, których nie mogą obejrzeć użytkownicy korzystający z darmowej wersji. Dlatego zwróć uwagę na to, którą subskrypcję wykupujesz.

SoundCloud

Kolejna aplikacja do słuchania muzyki, która zasługuje na uwagę, to SoundCloud. Nieco różni się ona od przedstawionych wcześniej serwisów ilością dostępnych utworów, gdyż w SoundCloud znajdziesz ich więcej niż 300 milionów! Aplikacja zrzesza ponad 30 milionów artystów ze 193 krajów. To miejsce, w którym posłuchasz muzyki niedostępnej nigdzie indziej. Jeśli lubisz poznawać nowych wykonawców, SoundCloud może okazać się idealny dla Ciebie. Pozwala na miksowanie muzyki znanych na całym świecie wykonawców oraz tych debiutujących. Zaistnieć w SoundCloud może każdy! Dlatego w tym serwisie znajdziesz nie tylko muzykę, ale także podcasty czy kabarety.

SoundCloud to idealna aplikacja do muzyki dla każdego, kto chce poszerzyć swoje muzyczne horyzonty.

Jakie opcje subskrypcji czekają na Ciebie w SoundCloud? Podstawowa bezpłatna wersja pozwala na słuchanie muzyki, jednak… z reklamami. Dopiero płatne subskrypcje SoundCloud Go oraz SoundCloud Go+ umożliwiają dostęp do ulubionych utworów bez reklam. W obu opcjach posłuchasz piosenek offline, zabierając ulubioną muzykę zawsze ze sobą. Dodatkowo będziesz wspierał ulubionych niezależnych artystów. Najwyższa subskrypcja, czyli SoundCloud Go+, daje dostęp do utworów premium, dostępnych tylko w tej opcji, oraz dodatkowych integracji dla osób z branży muzycznej. To również najwyższa jakość dźwięku.

Za słuchanie muzyki w SoundCloud Go trzeba zapłacić 5,99$ miesięcznie, natomiast SoundCloud Go+ kosztuje 9,99$ na miesiąc. Aktualnie w Polsce dostępna jest jednak tylko wersja bezpłatna lub opcja dla artystów, którzy chcą dzielić się swoją twórczością z innymi. Niektórzy korzystają jednak z VPN, aby mieć dostęp do utworów normalnie niedostępnych w ich kraju.

Deezer

Inna warta uwagi apka do muzyki to Deezer. Znajdziesz w niej nie tylko ponad 90 milionów piosenek, ale i podcasty oraz personalizowane rekomendacje materiałów. Możesz tworzyć playlisty samodzielnie lub z innymi użytkownikami. Aplikacja umożliwia także na wyświetlanie tekstów utworów oraz ich tłumaczeń (w niektórych krajach). Ciekawą opcją jest SongCatcher, który pozwala na rozpoznawanie słyszanych utworów – dzięki niech zrezygnujesz z innych aplikacji dedykowanych wyłącznie tej funkcji, jak np. Shazam.

Deezer, jak inne aplikacje do słuchania muzyki, dostępny jest w kilku wariantach. Podstawowa darmowa opcja oferuje najmniejsze możliwości – pojawiają się w niej reklamy, a do tego utworów można słuchać wyłącznie losowo (z opcją pominięcia maksymalnie 6 piosenek w ciągu godziny). Możesz zdecydować się także na Deezer Premium z dźwiękiem Hi-Fi (w bezstratnej jakości 1411 kbps), bez reklam i nielimitowanym pomijaniem utworów – także offline.

Lubisz dźwięk wysokiej jakości? Aplikacja muzyczna Deezer może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Wszystkie przedstawione dotychczas aplikacje muzyczne dostępne są jedynie w opcji subskrypcji miesięcznej, jednak Deezer Premium daje możliwość zaoszczędzenia na subskrypcji rocznej. Przy płatności co miesiąc kosztuje ona 21,99 zł, natomiast opcja na rok objęta jest zniżką w wysokości 25%, co daje cenę 16,49 zł za każdy miesiąc (jednak płatne z góry). Możesz zdecydować się także na Deezer Family dla 6 użytkowników za 35,99 zł miesięcznie, zniżki 50% dla studentów, co daje subskrypcję w cenie 10,99 zł za miesiąc. Każdy z pakietów może zostać poprzedzony 30-dniowym okresem próbnym, za który nie zapłacisz nic.

Apple Music

Dotarliśmy do końca. Ostatnia aplikacja do muzyki w moim rankingu to Apple Music. Jeśli do tej pory żyłeś w przekonaniu, że jest ona dostępna wyłącznie na urządzenia z systemem iOS, mocno się myliłeś! Wiele osób jest takiego zdania, a tak naprawdę to ogólnodostępny system streamingowy, działający także na sprzętach z systemem Windows oraz Android, telewizorach Samsung Smart i wielu innych urządzeniach.

Czym wyróżnia się Apple Music? To ponad 90 milionów utworów, dostęp do stacji radiowych, podcastów, koncertów i programów, a także wideoklipów i tekstów piosenek. W Apple Music czeka na Ciebie 30 000 playlist (a także te personalizowane!), dzięki czemu zawsze znajdziesz dokładnie taką muzykę, na jaką aktualnie masz ochotę, lub odkryjesz zupełnie nowe gatunki. Utwory dostępne są także offline, co jest wygodnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce mieć ulubione piosenki zawsze pod ręką. Wiele osób chwali także funkcję widocznego tekstu, który przewija się wraz z biegiem utworu (dostępny dla milionów piosenek).

Chcesz korzystać z Apple Music, ale masz urządzenie z innym oprogramowaniem niż iOS? Jest to możliwe!

Podobnie jak TIDAL Music także i Apple Music jest dostępna jedynie w subskrypcji płatnej. Możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego, który trwa 1 miesiąc. Pakiet indywidualny kosztuje 19,99 zł miesięcznie, studenci zapłacą zaś jedynie 11,99 zł za miesiąc. Opcja dla rodzin pozwala dzielić się muzyką na z pięcioma osobami, które będą miały własny profil – jej koszt to 29,99 zł miesięcznie. Korzystną opcją dla posiadaczy innych usług Apple jest subskrypcja Apple One, która łączy je w jeden pakiet. Jego cena zaczyna się od 24,99 zł.

Które aplikacje do słuchania muzyki są najlepsze?

Czy można wybrać jedną uniwersalną aplikację, która będzie najlepsza dla wszystkich? Niestety, nie jest to takie proste! Każdy z nas ma inne preferencje i możliwości finansowe. Kwestia kosztu ma spore znaczenie, ponieważ ceny pakietów w niektórych przypadkach dość mocno się między sobą różnią.

Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku, weź pod uwagę przede wszystkim TIDAL Music oraz Deezer. Opcję spersonalizowanych playlist posiada praktycznie każda z opisanych aplikacji. Dlatego dobrym pomysłem może być skorzystanie z bezpłatnych okresów próbnych, które pozwolą Ci przetestować interesujące Cię opcje i znalezienie tej najlepiej dopasowanej do Twoich preferencji.

Wszystkie ceny pakietów zostały podane zgodnie z cennikami obowiązującymi we wrześniu 2022 r.