Cyberprzemoc – jak sobie z nią radzić?

Cyberprzemoc to bardzo powszechne zjawisko internetowe. Agresja w sieci dotyka nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Często zmagają się z nią również znane osoby. Walka z oprawcami bywa bardzo ciężka, jednak szybka reakcja może sprawić, że zaoszczędzimy sobie wiele nerwów. W tym artykule podpowiemy więc, czym jest cyberprzemoc oraz jak sobie z nią radzić.

Czym tak naprawdę jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc to zachowania i działania, które mają psychicznie skrzywdzić daną osobę. Oprawcy najczęściej atakują za pośrednictwem Internetu bądź telefonów komórkowych. Jej skutki na ogół nie są widoczne gołym okiem, dlatego bardzo ciężko dostrzec, gdy problem ten dotyka naszych bliskich. Do cyberprzemocy możemy zaliczyć działania takie jak:

Agresywnych zachowań w sieci może być jednak znacznie więcej. Należy więc pamiętać, że wszelkiego rodzaju negatywne działania w Internecie na szkodę drugiej osoby można zaliczyć do zjawiska cyberprzemocy.

Jak zachowują się osoby dotknięte cyberprzemocą?

Osoby, które są nękane w sieci, najczęściej drastycznie zmieniają swoje zachowanie. Stają się bardzo wycofane, przygnębione oraz smutne. Żyją w ciągłym strachu, że agresor po raz kolejny podejmie jakieś działania. Boją się także, że znajomi czy bliscy zobaczą negatywne treści na ich temat i z tego powodu się od nich odwrócą. W głowie osoby pokrzywdzonej często krążą negatywne myśli, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić np. do próby samookaleczenia się czy nawet samobójstwa. Należy więc reagować najszybciej jak to możliwe, by uniknąć poważnych skutków cyberprzemocy.

Jak radzić sobie z cyberprzemocą?

Jeśli ktoś z naszego otoczenia lub my sami doświadczyliśmy cyberprzemocy, powinniśmy reagować najszybciej jak to możliwe. Gdy problem dotyka kogoś bliskiego, warto z nim porozmawiać i wspierać go. Należy też pamiętać, by nie odpowiadać na zaczepki oprawcy. Osoby te często starają się o atencję, a brak jakiegokolwiek odzewu sprawia, że nie widzą sensu dalszego znęcania się nad kimś w sieci. Dodatkowo warto zachować wszystkie dowody, takie jak np. smsy, czy screeny publikowanych przez agresora treści. Jeśli natomiast jest się świadkiem cyberprzemocy, pod żadnym pozorem nie można przekazywać dalej obraźliwych treści. W ten sposób tylko pogorszymy sprawę.

Gdzie zgłosić się o pomoc?

Pomocy można szukać u psychologa, który podpowie, jak radzić sobie z daną sytuacją. Dodatkowo warto zadzwonić również na bezpłatną infolinię i telefon zaufania dedykowany osobom, które doświadczyły cyberprzemocy. Nie należy jednak działać wyłącznie na własną rękę. Sprawę warto zgłosić na policję i przedstawić służbom zebrane dowody.