Praca na budowie drogowej – co powinien ubrać pracownik?

Praca na budowie drogowej jest zawsze ciężka i wymaga wiele wysiłku. Pracownik często swoje obowiązki wykonuje od wczesnych godzin porannych aż do późnych godzin wieczornych. Pracodawca ma z kolei obowiązek przygotowania mu odpowiedniej odzieży pracowniczej. Dzięki temu pracownicy na budowie drogowej będą wykonywać swoje zadania wygodniej i bezpieczniej. Z czego wynikają obowiązki pracodawcy? Jakie ubrania trzeba przedłożyć pracownikowi przed rozpoczęciem pracy? Odpowiadamy na te pytania!

Kiedy pracownik budowy drogowej sam kupi ubranie robocze?

To Kodeks pracy wskazuje, że obowiązkiem pracodawcy jest dostarczyć nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej, które chronią przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych substancji dla zdrowia. Musi on także zagwarantować odzież i obuwie robocze, które spełnia określone w Polskich Normach wymagania. Ma to miejsce w sytuacji, w której odzież pracownika w czasie wykonywania obowiązków może się zniszczyć lub ulec niemożliwemu do usunięcia zabrudzeniu.

Pracodawca może również zgodzić się na to, aby podwładni na własną rękę zapewnili sobie odzież, która spełnia wymagania higieny i bezpieczeństwa pracy, chyba że ich obowiązki związane są z bezpośrednią obsługą urządzeń maszyn i urządzeń technicznych. Z tej możliwości wyłączone są też wszelkie ubrania ochronne. Przepisy BHP na budowie wymagają, by kupowali je i zajmowali się nimi specjaliści.

Gdy pracownicy na budowę sami wybiorą dla siebie odzież roboczą, wówczas pracodawca ma obowiązek wypłacić im ekwiwalent pieniężny, uwzględniając aktualne ceny zakupu. Podobna rekompensata należy się pracownikowi za samodzielne pranie odzieży.

Bezpieczna praca na budowie drogowej – bluzy i spodnie odblaskowe

Praca na drodze oznacza wielokrotnie wykonywanie swoich obowiązków tuż obok przejeżdżających samochodów. W przypadku rozpoczynania pracy we wczesnych godzinach lub kończenia jej późno, odblaski na ubraniach sprawią, że będą oni znacznie bardziej widoczni. Warto zauważyć, że ubrania odblaskowe są obowiązkowym elementem odzieży robotnika drogowego.

To, jakie bluzy i spodnie powinien mieć na sobie pracownik budowy drogowej, dokładnie określają przepisy. A konkretnie norma EN ISO 20471. Zgodnie z nią odzież ostrzegawcza dzieli się na trzy kategorie. Największą ochronę zapewnia klasa trzecia. Wówczas w skład ubioru musi wchodzić przynajmniej jedna część z długimi rękawami okrywająca tułów. Alternatywa to okrycie tułowia bez długich rękawów, za to wzbogacone o długie nogawki. Odpowiednie spodnie i bluzy odblaskowe pomoże Ci znaleźć sklep BHP Kraków. Znajdziesz tam ubrania spełniające normy pracy na budowie drogowej.

Kamizelka odblaskowa

W bardzo ciepłe dni, gdy żar od drogi potęguje uczucie gorąca, robotnicy bardzo często zdejmują z siebie górną część ubrania i wykonują obowiązki z odsłoniętym torsem. Muszą mieć więc coś, co będzie poprawiało ich widoczność. Idealnym rozwiązaniem są przewiewne kamizelki z dużymi taśmami odblaskowymi. Mogą oni także założyć je na swoje ubrania robocze.

Istotny jest układ taśm odblaskowych na kamizelce. Powinny być to dwa poziome pasy, które opasują cały tułów, bądź jedna taśma pozioma połączona dwoma pionowymi przez linię barków. By spełniać wymagania BHP na budowie drogowej, kamizelki muszą mieć też określony kolor. Chodzi o tak zwane fluorescencyjne tło – czerwone, pomarańczowo-czerwone lub żółte.

Solidne obuwie

Wspomniany żar może być nie tylko niekomfortowy dla robotników, ale także niebezpieczny. Praca na budowie drogowej wymaga więc odpowiedniego obuwia. Buty muszą być solidne i chronić przed poparzeniami oraz odpryskami masy bitumicznej. W związku z tym trzeba wybierać modele z grubymi podeszwami. Bezpieczne są modele z oznaczeniem HRO. To buty odporne na ciepło kontaktowe do temperatury 300 stopni Celsjusza.

Warto, aby obuwie miało wzmocnienia na szpicu oraz śródstopiu. To będzie chronić stopę przed uderzeniami spadających przedmiotów. Pełne bezpieczeństwo pod tym względem zapewnia obuwie dostosowane do normy EN ISO 20345:2011.

Robocze kaski BHP

Pracownicy na budowę drogową najczęściej zabierają ze sobą także środki chroniące głowę. Obowiązkiem w większości sytuacji jest także noszenie dopasowanego kasku. Szczególnie przez osoby, które pracują w okolicy ruchliwej trasy oraz maszyn. Nikt nie może podważać sensu i konieczności ubrania zabezpieczenia najważniejszego elementu naszego ciała – głowy.

Akcesoria, które chronią przed spadającymi przedmiotami, muszą być zgodne z normą EN-397. Szeregowy pracownik budowy w czasie robót drogowych będzie nosić kask żółty. Sporo będzie też niebieskich, dla osób z bardziej specyficznymi zadaniam: elektryków, osób pracujących na wysokościach, a także operatorów maszyn budowlanych.

Praca na budowie drogowej – gdzie robić zakupy?

Pracodawcy, którzy gwarantują swoim pracownikom ubrania robocze, znają miejsca, gdzie mogą dokonać potrzebnych zakupów. Jeśli natomiast robotnik sam chce się zaopatrzyć, może poprosić właściciela firmy o stosowny kontakt. Artykuły, które spełniają normy BHP na budowie, można znaleźć w internetowych sklepach. Takie placówki często oferują niższe ceny niż stacjonarne sklepy. Prezesi firm budowlanych lub delegowani inspektorzy BHP szukający tańszych rozwiązań także mogą zdecydować się na ten sposób.