Praca na budowie drogowej – co powinien ubrać pracownik?

Praca robotników na budowie drogowej jest zawsze ciężka i wymaga wiele wysiłku. Pracownik często swoje obowiązki wykonuje od wczesnych godzin porannych, aż do późnych godzin wieczornych. Pracodawca ma z kolei obowiązek przygotowania mu odpowiedniej odzieży pracowniczej. Skąd ten obowiązek wynika? Jakie ubrania trzeba przedłożyć pracownikowi przed rozpoczęciem pracy? Odpowiadamy na te pytania!

Kiedy pracownik sam kupi ubranie robocze?

To Kodeks pracy wskazuje, że obowiązkiem pracodawcy jest dostarczyć nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej, które chronią przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych substancji dla zdrowia. Musi on także zagwarantować odzież i obuwie robocze, które spełnia określone w Polskich Normach wymagania w przypadku, gdy odzież pracownika może się zniszczyć lub ulec niemożliwemu do usunięcia zabrudzeniu. Pracodawca może zgodzić się na to, aby podwładni na własną rękę zapewnili sobie odzież, która spełnia wymagania higieny i bezpieczeństwa pracy, chyba że ich obowiązki związane są z bezpośrednią obsługą urządzeń maszyn i urządzeń technicznych. Gdy pracownik sam wybierze odzież dla siebie, wówczas ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent pieniężny, uwzględniając aktualne ceny zakupu.

Bluzy i spodnie odblaskowe

Praca na drodze oznacza wielokrotnie wykonywanie swoich obowiązków tuż obok przejeżdżających samochodów. W przypadku rozpoczynania pracy we wczesnych godzinach lub kończenia jej późno, odblaski na ubraniach sprawią, że będą oni znacznie bardziej widoczni. Warto zauważyć, że ubrania odblaskowe są obowiązkowym elementem odzieży robotnika drogowego.

Kamizelka odblaskowa

W bardzo ciepłe dni, gdy żar od drogi potęguje uczucie gorąca, robotnicy bardzo często zdejmują z siebie górną część ubrania i wykonują obowiązki z odsłoniętym torsem. Muszą mieć więc coś, co będzie poprawiało ich widoczność. Idealnym rozwiązaniem są przewiewne kamizelki o jaskrawym kolorze z dużymi paskami odblaskowymi. Mogą oni także ubrać je na swoje ubrania robocze.

Solidne obuwie

Wspomniany żar może być nie tylko nie komfortowy dla robotników, ale także niebezpieczny. Buty muszą być solidne i chronić przed poparzeniami i odpryskami masy bitumicznej. Warto, aby miały wzmocnienia na szpicu oraz śródstopiu, aby chronić stopę przed uderzeniami spadających przedmiotów.

Robocze kaski BHP

Obowiązkiem jest także noszenie dopasowanego kasku, szczególnie przez osoby, które pracują w okolicy ruchliwej trasy oraz maszyn. Podsumowując – wszystkich na budowie drogowej. Nikt nie może podważać sensu i konieczności ubrania zabezpieczenia najważniejszego elementu naszego ciała – głowy.

Gdzie robić zakupy?

Pracodawcy, którzy gwarantują swoim pracownikom ubrania robocze znają miejsca, gdzie mogą dokonać potrzebnych zakupów. Jeśli natomiast robotnik sam chce się zaopatrzyć, może poprosić właściciela firmy o stosowny kontakt lub wspomóc się wyszukiwarką Google i wpisać takie hasło jak na przykład “sklep BHP Kraków”. Prezesi firm budowlanych lub delegowani inspektorzy BHP szukający tańszych rozwiązań także mogą zdecydować się na ten sposób.