Kompletujemy strój na zimową wyprawę w góry

Odpowiedni ubiór to jedna z najważniejszych rzeczy, o których musimy pamiętać przed wyjściem w góry. Jeśli planujemy wyprawę zimą, ta sprawa nabiera jeszcze większej wagi. Przy kompletowaniu stroju trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu, ale też dobrym zabezpieczeniu głowy, dłoni i stóp. Skoro wybierasz się w góry ważny jest także porządny plecak, jak na przykład plecaki Salomon. Podpowiadamy, jak prawidłowo skompletować strój na zimowy górski wypad.

Zimowe buty Salomon Toundra

Bez dobrych butów nie ma co się wybierać w góry. Odpowiednio dobrane obuwie powinno zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się oraz skręcenia stopy. Ta zasada dotyczy butów zakładanych o każdej porze roku, ale zimowe wycieczki stawiają przed nimi jeszcze większe wymagania. Muszą być nie tylko wygodne, ale też ciepłe i odporne na wilgoć. Przy zakupie butów warto też pomyśleć o tym, w jaki sposób będzie można przypiąć do nich raki, bez których górskie wędrówki zimą w wielu przypadkach nie będą możliwe.

Odpowiedni komfort termiczny i przyczepność na oblodzonych szlakach powinny zapewnić buty Salomon Toundra. Są wyposażone w cienką i lekką izolację sprawdzoną w trudnych warunkach – według producenta gwarantują odpowiednią temperaturę stopom w czasie marszu nawet wtedy, gdy na zewnątrz będzie minus 40 stopni Celsjusza.

Rękawiczki i czapki Salomon

Marznące dłonie i głowa to problem, z którym nieraz zmagamy się na co dzień, gdy przed wyjściem z domu zapominamy o zabraniu ze sobą rękawiczek lub czapki. A przecież dłonie są szczególnie podatne na odmrożenia. Jak je zabezpieczyć? Można wybierać między rękawiczkami polarowymi czy streczowymi. Dobrym pomysłem będzie zresztą zabranie na wyprawę dwóch par. Na pierwsze, nieco cieńsze, w razie potrzeby można założyć drugie, jednopalczaste. O to, by zbyt dużo ciepła nie ulatywało przez głowę, powinna zadbać solidna i ciepła czapka.

Kurtka plus dwie warstwy

Jak odpowiednio zabezpieczyć korpus? Nie obejdzie się oczywiście bez ciepłej kurtki. To przede wszystkim ona ma chronić ciało przed przemoczeniem i poradzić sobie ze śniegiem, deszczem i wiatrem. Dlatego jej zewnętrzna część powinna być wykonana z nieprzemakalnych materiałów. Kurtka musi też posiadać odpowiednie ocieplenie – niektóre zawierają naturalny puch, inne syntetyczne wypełnienia. Nie obejdzie się także bez kaptura, bo nawet najlepsza czapka nie zapewni naszej głowie i szyi kompleksowej ochrony.

W czasie zimowej wyprawy w góry warto jednak postawić na trzy warstwy odzieży i pod kurtkę założyć bluzę oraz bieliznę termoaktywną. Ta ostatnia bezpośrednio przylega do ciała i pomaga w utrzymaniu temperatury. Jest wykonana z syntetycznych materiałów, a nie z pochłaniającej wilgoć bawełny. Warstwa pośrednia, czyli bluza, ma pomagać w izolowaniu ciała od zimnego powietrza z otoczenia.

Spodnie

Na trekkingowe wyprawy zimą idealne będą spodnie typu softshell (które znajdziesz na https://megaoutdoor.pl/spodnie_salomon). Są wytrzymałe, ale przy tym wykonane z elastycznego materiału, umożliwią więc swobodę ruchów. W połączeniu z termoaktywnymi getrami zapewnią też odpowiednią ochronę przed zimnem. Komfort poruszania się w śniegu mogą poprawić tak zwane fartuchy śnieżne, w które są wyposażone niektóre spodnie. Naciąga się je na buty, w ten sposób zapobiegając wsypywaniu się do środka śniegu.