Coraz większa ilość osób chce odżywiać się zdrowo i sięgać jedynie po produkty spożywcze wysokiej jakości. Panuje jednak powszechne przekonanie, że zdrowa i dietetyczna żywność musi być droga. Wszystko za sprawą licznych wyrobów EKO, BIO czy bez GMO. W sklepach ich ceny znacznie przewyższają kwoty, jakie musimy wydać na klasyczne artykuły. W tym artykule postaramy się jednak udowodnić, że zdrowe produkty wcale nie muszą nadszarpnąć naszego portfela.
Wybieraj mądrze
Udając się do sklepu, czy też robiąc zakupy spożywcze przez Internet, należy przede wszystkim zachować rozwagę. Najczęstszym błędem, jaki popełniamy, jest sięganie po różne produkty pod wpływem impulsu. Niestety przez takie zachowanie w naszym koszyku lądują produkty, których wcale nie potrzebujemy, bądź takie, dla których jesteśmy w stanie znaleźć tańszy i zdrowszy zamiennik. Wspaniałym przykładem jest cukier kokosowy. Cena takiego wyrobu to ok. 20 złotych za kilogram. Większość z nas nie wie niestety, że ma on bardzo korzystny wpływ na nasz organizm i sięga np. po bardziej popularną stewię, za którą nieraz musimy zapłacić nawet czterokrotnie więcej. Dobrze jest więc szukać alternatyw i wybierać mądrze.
Zwracaj uwagę na pojemność
Podczas zakupów często wybieramy produkty w mniejszych opakowaniach. Są one przede wszystkim nieco tańsze. Warto jednak pamiętać, że przeważnie bardziej opłaca się kupować żywność o większej pojemności. Po przeliczeniu okazuje się, że znacznie lepiej wybrać np. kilogramowy, a nie półkilogramowy amarantus. Cena dużego opakowania jest co prawda wyższa, jednak jest to bardziej opłacalny zakup niż wybór dwóch mniejszych paczek. Będąc na zakupach, warto więc sprawdzać cenę za kilogram danego produktu. W większości przypadków możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić.
Porównuj składy
Aby kupować mądrze, a także przy okazji nieco zaoszczędzić, najlepiej porównywać składy danych produktów. Nieraz zdarza się, że dwóch różnych producentów sprzedaje ten sam wyrób w odmiennych cenach. Dobrze jest więc zerknąć na etykietę i sprawdzić, jakie substancje w nich znajdziemy. Jeśli lista jest taka sama, z pewnością lepiej wybrać tańszy produkt. Czasem okazuje się jednak, że wyrób z niższej półki cenowej posiada długi skład i sporą ilość niepotrzebnych składników. W takiej sytuacji należy zrezygnować z artykułu i sięgnąć po droższą opcję. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyrób jakim jest melasa buraczana. Cena takiego produktu to ok. 15 złotych za 500 g. W jego składzie powinniśmy znaleźć jedynie buraki cukrowe oraz wodę. Niektórzy producenci dodają jednak również inne substancje, dzięki czemu mogą zaoszczędzić na kosztach produkcji i sprzedać gotowy artykuł znacznie taniej. Dla naszego organizmu lepsze będą jednak całkowicie naturalne wyroby bez zbędnych dodatków – szczególnie w okresie ciąży, kiedy to należy przyjmować np. odpowiednie suplementy witaminowe. Jakie? O tym pisaliśmy w artykule https://lubie.com.pl/jakie-witaminy-w-ciazy-nalezy-przyjmowac-a-z-ktorymi-lepiej-uwazac/!
Wybieraj odpowiednich dostawców
Kluczem do sukcesu są także wyroby od odpowiednich dostawców. Znane i duże koncerny podwyższają nieraz ceny swoich produktów. Decydując się na mniej popularnego producenta możemy więc sporo zaoszczędzić. Warto jednak pamiętać, by dokładnie przeanalizować składy kilku takich samych wyrobów produkowanych przez różne firmy. Jeśli mamy możliwość, najlepiej decydować się na artykuły pochodzące z Polski. Zagraniczne wyroby są najczęściej droższe, ponieważ sprzedawcy muszą doliczyć do ceny np. koszty transportu.