Dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach medycznych – jakie urządzenia zapewnią biologicznie czyste powietrze?

Placówki medyczne to miejsca, w których każdego dnia przebywa mnóstwo osób z różnych domostw i środowisk. Oprócz licznego personelu, który każdego dnia przemierza korytarze i odwiedza gabinety klinik, przychodni oraz szpitali, przybywają tam także pacjenci, którzy mają rozmaite schorzenia i problemy zdrowotne. Z uwagi na tak dużą ilość osób znajdujących się w placówkach medycznych niezwykle ważna jest dezynfekcja powietrza, sprzętów oraz dezynfekcja powierzchni w szpitalu, z którymi ma styczność zarówno personel, jak i pacjenci. Zadbanie o nienaganną czystość pomieszczeń w tak dużych obiektach to niełatwe zadanie. Dlatego też warto zainwestować w sprzęty, dzięki którym dezynfekcja pomieszczenia nie będzie wymagającym zadaniem. Jakie urządzenia do dezynfekcji powietrza i pomieszczeń powinny znajdować się w takich miejscach? Więcej na ten temat dowiesz się z kolejnych akapitów naszego tekstu.

Dezynfekcja w szpitalu – co powinno być poddawane oczyszczaniu w takim miejscu?

Każdy pacjent, który udaje się do szpitala, pragnie czuć się w tym miejscu bezpiecznie. Przecież to właśnie wykwalifikowani specjaliści mają zająć się leczeniem pacjenta. Dlatego też niezwykle ważna jest dezynfekcja w takich placówkach. Zwłaszcza w dobie pandemii, niezwykle istotna jest dezynfekcja podłogi w szpitalu czy też ławek, na których siadają pacjenci oczekujący na ich przyjęcie. Dezynfekcja w gabinecie powinna dotyczyć nie tylko przyrządów i akcesoriów, które lekarz wykorzystuje podczas diagnostyki. Równie istotna jest dekontaminacja powietrza. Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń oraz powietrza są niezbędne do utrzymania nienagannej higieny wnętrz medycznych. Dezynfekcja powietrza w szpitalu jest o tyle istotna, że nie zawsze pacjent może mieć na twarzy maseczkę ochronną. Czasem podczas diagnostyki lekarz pragnie zajrzeć, czy w gardle nie powstaje stan zapalny. W tym celu pacjent zobowiązany jest do zdjęcia maseczki zasłaniającej usta i nos. Podczas badania nie powinien więc odczuwać obawy przed zakażeniem SARS-Cov-2.

Dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach zamkniętych – dlaczego jest tak ważna?

Wśród zaleceń związanych ze zwalczaniem koronawirusa możemy zauważyć konieczność częstego wietrzenia pomieszczeń, w których przebywamy. Także lekarze powinni dostosowywać się do tego zalecenia. W końcu to w ich gabinetach codziennie przyjmowani są liczni pacjenci, którzy przybywają do szpitala, przychodni lub kliniki medycznej z różnych miast, a czasami nawet i innych województw. Dlatego też pracownicy placówek medycznych powinni regularnie wietrzyć pomieszczenia, by możliwa była wymiana powietrza. Warto także umieścić w takich wnętrzach urządzenia do dezynfekcji powietrza. Takie sprzęty mogą pracować bez przerwy, czyniąc powietrze biologicznie czystym w około 300 minut. Oczywiście konieczne jest także dopasowanie odpowiedniego modelu do wielkości pomieszczenia, w jakim ma zostać umieszczony dekontaminator. W niewielkich gabinetach lekarskich, których powierzchnia nie przekracza 40 m3, warto umieścić urządzenie NOVAERUS Protect 200, które jest przeznaczone właśnie do wnętrz o takiej wielkości.

W jakich medycznych pomieszczeniach należy zadbać o biologicznie czyste powietrze?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, bardzo ważne jest zadbanie o biologicznie czyste powietrze w szpitalach, przychodniach oraz klinikach medycznych. Warto jednak pamiętać, że wyżej wymienione miejsca są dzielone na mniejsze pomieszczenia. Dlatego też bardzo ważne jest umieszczenie dekontaminatorów oczyszczających powietrze z wirusów i bakterii np. w salach operacyjnych. Innymi pomieszczeniami, gdzie nie powinno zabraknąć urządzenia do oczyszczania powietrza są gabinety lekarskie, w których każdego dnia przyjmowanych jest bardzo wielu pacjentów. Bardzo ważne jest także umieszczenie dekontaminatora w gabinecie dentystycznym. Tam każdy pacjent bez wyjątku zobowiązany jest do zdjęcia z ust i nosa maseczki, którą należy nosić w czasie pandemii.

Dlaczego dekontaminacja powietrza w gabinecie stomatologicznym jest konieczna?

Każdy dentysta oraz asystentka stomatologiczna powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest powietrze czyste od wirusów, bakterii oraz innych patogenów w miejscu, w którym pracują. Dezynfekcja w gabinecie stomatologicznym powinna dotyczyć nie tylko narzędzi i akcesoriów dentystycznych, ale także i powietrza. W końcu to w nim unoszą się liczne pyłki, powstające podczas wiercenia szkliwa w celu otworzenia zęba. Podczas przepłukiwania lub przedmuchiwania pyłków zalegających w zębie lub najbliższej jego okolicy, do powietrza mogą przedostawać się także liczne drobnoustroje, jakie znajdują się w jamie ustnej pacjenta. Jak więc widać, naprawdę warto zainwestować w dekontaminator. Dezynfekcja powietrza w gabinecie stomatologicznym może odbywać się przy pomocy urządzeń marki NOVAERUS. Sprzęt powinien być dostosowany do wielkości gabinetu. Dlatego też najlepszym dekontaminatorem do małych pomieszczeń będzie NV Protect 200. W większych wnętrzach natomiast znacznie lepiej sprawdzi się NOVAERUS Protect 800.

Dezynfekcja powietrza w gabinetach lekarskich – kiedy należy ją przeprowadzać?

Lekarze nie są ludźmi niezniszczalnymi. Ich zadaniem jest pomaganie pacjentom i leczenie ich z rozmaitych chorób. Jednakże mając styczność każdego dnia z wieloma pacjentami, którzy kaszlą, kichają i mają trudności z oddychaniem przez nos, medycy narażają się na przeziębienie. Nie każdy człowiek ma wysoką odporność. Choroba może dotknąć także i medyka. Dlatego też w każdym gabinecie lekarskim, powinien znajdować się sprzęt do oczyszczania powietrza z unoszących się w nim mikroorganizmów, patogenów i innych szkodzących zdrowiu bakterii czy wirusów. Najlepiej więc umieścić w gabinetach lekarskich sprawdzone urządzenie, które pomaga szybko i skutecznie oczyścić powietrze z licznych patogenów. Dlatego też coraz więcej medyków wybiera urządzenia marki NOVAERUS.

Dekontaminacja powietrza na salach operacyjnych – czy wolno ją przeprowadzać?

Kolejnym miejscem, w którym powinien pojawić się dekontaminator, jest sala operacyjna. To właśnie w tym pomieszczeniu odbywają się różna operacje i zabiegi przeprowadzane na najczęściej otwartym wnętrzu pacjenta. Sale operacyjne powinny być zatem sterylne i pozbawione wszelkich możliwych patogenów oraz mikroorganizmów unoszących się w powietrzu. Takie pomieszczenia powinny zatem zostać wyposażone w urządzenia oczyszczające powietrze z licznych związków biologicznych. Do dużych wnętrz zaleca się wybieranie dekontaminatora NOVAERUS Defend 1050, który usuwa liczne wirusy i bakterie w czasie wynoszącym około 15 min. Jeśli jednak pomieszczenie operacyjne ma mniejszą powierzchnię, w zupełności wystarczy umieścić w nim sprzęt NV Protect 800.

Na czym polega fenomen urządzeń do dezynfekcji powietrza NOVAERUS?

Urządzenia do dezynfekcji powietrza marki NOVAERUS wykorzystują opatentowaną technologię NanoStrike do zwalczania wirusów, bakterii i innych mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu. Technologia ta oparta jest na plazmie wysokoenergetycznej, która skutecznie niszczy wszelkie drobnoustroje, unoszące się w powietrzu poprzez bezpośredni kontakt z nimi. Warto wiedzieć, że zastosowane w technologii NanoStrike wyładowanie plazmy atmosferycznej to dokładnie takie samo zjawisko, jakie możemy obserwować podczas burzy i piorunów, które podczas niej występują. Właśnie takie wyładowania wpływają na zniszczenie patogenów, powodując ich rozpad na małe, zupełnie nieszkodliwe cząsteczki. Procesy te uderzają w błonę komórkową, DNA oraz białko mikroorganizmów. Takie działanie powoduje skuteczne zniszczenie patogenów unoszących się w powietrzu bez możliwości późniejszej ich regeneracji. Jak więc widać, procesy zastosowane w technologii NanoStrike pomogą w oczyszczeniu powietrza ze znajdujących się w nim związków biologicznych w szybki i skuteczny sposób oraz zagwarantują, że patogeny nie będą mogły się zregenerować i rozmnażać.

Autor:

Izabela Niechwiej
Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.