Internista, a lekarz rodzinny

W wielu codziennych rozmowach słowo „internista” bywa traktowane jako synonim lekarza rodzinnego. Czy te pojęcia naprawdę oznaczają to samo? Okazuje się, że nie. Do kogo więc lepiej się udać – do internisty czy do lekarza rodzinnego? Jakie są różnice pomiędzy nimi i skąd wzięło się mylne postrzeganie ich specjalności? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Lekarz internista w praktyce – kto to jest i czym się zajmuje?

Interna stanowiąca specjalność lekarza internisty to nic innego jak tylko dziedzina związana z ogółem wewnętrznych, na które mogą chorować osoby dorosłe. Lekarz internista zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i kontrolowaniem stanu zdrowia pacjentów, którzy cierpią na takie dolegliwości. Dodatkowo do zadań internisty należy również profilaktyka, a więc działania polegające na zapobieganiu chorobom – głównie poprzez zachęcanie do badań i wczesne wykrywanie zmian chorobowych.

Lekarz rodzinny: więcej niż sama interna

Internista jest specjalistą w zakresie chorób wewnętrznych dorosłych, a lekarz rodzinny ma znacznie szerszy, ale jednocześnie i bardziej ogólny obszar działania.  Pacjentami lekarza rodzinnego są nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Do jego zadań należy diagnozowanie chorób, kontrolowanie stanu zdrowia, udzielanie porad zdrowotnych oraz wstawianie skierowań do różnego rodzaju specjalistów – o ile okaże się, że konieczne będzie tego rodzaju leczenie. Lekarz rodzinny w wielu przypadkach kieruje swojego pacjenta do internisty, którego specjalizacja skupiona jest na chorobach wewnętrznych.

Internista: kiedy warto umówić się na wizytę?

Wizyta u internisty może okazać się koniecznością w przypadku wystąpienia różnego rodzaju objawów jak np. kołatanie serca, wysoka temperatura ciała, nudności oraz wymioty, ból w brzuchu, duszności, częste migreny, kaszel czy szybki spadek albo wzrost wagi. Internista nie skupia się na wyleczeniu poszczególnych objawów, ale podchodzi do zdrowia człowieka całościowo. U internisty wsparcie oraz cenne porady mogą uzyskać również osoby dorosłe zmagające się z cukrzycą, celiakią, WZJG, bielactwem, Hashimoto czy łuszczycą. Pomoc tego specjalisty może być przydatna również w przypadku częstych infekcji, problemów skórnych, alergii czy niepłodności. Dodatkowo internista opiekuje się często również osobami po radio- lub chemioterapii.

Dane kontaktowe – lekarz internista w Warszawie

Z uwagi na tak szeroką specjalizację, lekarz internista niejednokrotnie jest pierwszym lekarzem – specjalistą, do którego trafia wielu dorosłych pacjentów. Jego całościowe spojrzenie na choroby wewnętrzne oraz posiadana wiedza sprawiają, że nawet przy bardzo ogólnych dolegliwościach zapisanie się na wizytę ma sens. Pełna lista chorób, jakich leczenie wspiera internista jest bardzo długa i dotyczy wielu różnych układów w ciele człowieka – począwszy od układu moczowego, przez kostno-stawowy, pokarmowy, krążenia, a skończywszy na oddechowym i dokrewnym. Szczegóły można poznać pod linkiem:  https://innova-med.pl/interna-choroby-wewnetrzne/#choroby-ukladu-oddechowego. Za pośrednictwem Internetu jest również możliwość zapisania się do lekarza internisty na dogodny termin.