Higiena jamy ustnej – jak prawidłowo szczotkować zęby?

Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle istotne. Dzięki temu pozbywamy się resztek jedzenia, które utknęły między szkliwem, oraz usuwamy bakterie, mogące mieć niekorzystny wpływ na stan zarówno naszych zębów, jak i dziąseł. Dlatego też lekarze uczulają, by dbać o prawidłową higienę jamy ustnej rano, wieczorem, ale także w ciągu dnia. Wiele osób nie wie, że szczotkowanie zębów zaraz po przebudzeniu i tuż przed snem może być niewystarczające. Jak zatem zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej?

Kiedy szczotkować zęby?

Niezwykle istotne jest dokładne czyszczenie zębów rano i wieczorem. Najlepiej szczotkować szkliwo ruchami wymiatającymi zalegające między dziąsłami a płytką nazębną resztki pokarmu. W tym celu warto mieć pod ręką miękkie, bądź średniej twardości szczoteczki Curaprox. Warto wiedzieć, że nie wolno czyścić zębów tuż po zjedzeniu posiłku. Kwasy znajdujące się wówczas w jamie gębowej mogą wejść w interakcję ze składnikami pasty i destrukcyjnie oddziaływać na szkliwo oraz dziąsła. Tuż po spożyciu posiłku zaleca się, aby przepłukać usta wodą, a dopiero po odczekaniu około 15 min od jedzenia, można bezpiecznie wyszczotkować zęby. Oczywiście szkliwo powinno się oczyszczać znacznie częściej niż dwa razy dziennie. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku, tylko wtedy nasz uśmiech będzie piękny i zdrowy.

Jak jeszcze dbać o higienę jamy ustnej?

Szczotkowanie zębów jest bardzo istotną czynnością, którą powinniśmy wykonywać po każdym posiłku, aby na szkliwie nie osadzał się kamień. Stosując taką praktykę każdego dnia zminimalizujemy również ryzyko powstawania próchnicy na zębach. Jednakże, aby zęby były zdrowe i mocne, warto również stosować inne metody dbania o ich kondycję. Dobrym pomysłem będzie zakupienie płynu do płukania jamy ustnej, który oferuje niejedna hurtownia stomatologiczna, drogeria, a nawet niektóre sklepy z różnorodnym asortymentem. Warto także przynajmniej dwa razy dziennie nitkować zęby, usuwając tym samym powstający na płytce kamień. Czynność ta jest czasochłonna, ale także niezbędna w momencie, gdy chcemy, aby nasz uśmiech był zdrowy. Zaleca się również regularne przeprowadzanie zabiegu higienizacji jamy ustnej. Polega on na usunięciu przez higienistkę zalegającego kamienia, wypiaskowania szkliwa, wypolerowania go oraz nałożenia fluoru opóźniającego proces ponownego odkładania się kamienia.

Dlaczego kamień nazębny jest niebezpieczny?

Pojawienie się kamienia nazębnego na szkliwie, nawet podczas prawidłowego szczotkowania oraz nitkowania zębów, to tylko kwestia czasu. Mogłoby się wydawać, że osad ten jest nieszkodliwy, jednak nic bardziej mylnego. Zazwyczaj powoduje on powstawanie próchnicy, która może prowadzić do poważnego zepsucia zęba. Wówczas pozostaje jedynie udać się do dentysty, który zaaplikuje miejscowe znieczulenie Lignocainum i przystąpi do ratowania zęba. Innymi negatywnymi skutkami, jakie niesie ze sobą osadzanie się kamienia, jest zapalenie dziąseł, którego najczęstszym objawem jest opuchlizna oraz krwawienie podczas szczotkowania. Dlatego też, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem każdego dnia, warto dbać o prawidłową higienę jamy ustnej.