Ile gram ma łyżka? Przelicznik miar kuchennych.

Przeglądając przepisy kuchenne z różnych źródeł możemy spotkać się z odmiennymi wartościami oraz sposobami przeliczania proporcji. Znajdując przepisy, w których wartości za każdym razem są podane w innych przelicznikach może wprowadzać w lekkie zakłopotanie. Sprawa wydaje się prosta, gdy po prostu przeliczymy je na gramy i odważymy na wadze kuchennej. Co jednak w przypadku, gdy jej nie posiadamy? Jak poprawnie odmierzyć odpowiednie proporcje? W tym artykule podpowiemy ile gram ma łyżeczka, ile ml ma szklanka i przybliżymy inne popularne miary kuchenne. 

Podstawowe przeliczniki kuchenne

Gramatura kuchenna często sprowadza się do podziału na łyżki i łyżeczki. Niestety zazwyczaj nie ma łatwych rozwiązań i tak samo jest w tym przypadku. Nie jest możliwe podanie dokładnej gramatury i odpowiedzi na pytanie ile gramów ma łyżeczka czy też łyżka stołowa. Ile gram posiadają? Ilość gramów zależy od gęstości substancji. Z tego względu nie ma bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie, a każdą substancję należy sprawdzać indywidualnie. W dalszej części artykułu podamy gramaturę najczęściej używanych w kuchni produktów. Teraz przyjrzyjmy się podstawowym przelicznikom i odpowiemy na pytanie ile miligramów ma gram.

Podstawy fizyki, czyli jakie znaczenie ma gęstość substancji w kuchni

Tak jak wspominaliśmy substancje będą posiadały inną gramaturę ze względu na to, że posiadają inną gęstość. Jest to podstawowa cecha substancji, która swoje odzwierciedlenie ma w kuchni. Główną regułą, którą warto tu przytoczyć jest to, że gęstość jest stosunkiem masy do zajmowanej przez nią objętości

Za przykład można podać cukier biały i sól. Nabieramy je łyżeczką o objętości 5 ml. 

Substancje te mają różną gęstość, stąd przy takiej samej objętości łyżeczki masa nabranej substancji będzie się różnić. 

Ciekawostka: Jedyną substancją o identycznej objętości i gramaturze jest woda, której 1 ml waży ok 1 gram.

Infografika z przelicznikiem miar kuchennych.

Ile gram ma łyżeczka, a ile mililitrów ma łyżka stołowa? 

Podstawowa łyżeczka kuchenna ma objętość 5 ml, natomiast łyżka stołowa 15 ml. Tak jak wspominaliśmy wcześniej ilość gramów, które pomieszczą zależy od konkretnej substancji. Jedne produkty przy takiej samej objętości będą lżejsze, a drugie cięższe od poprzedników. Z tego względu nie ma bezpośredniej odpowiedzi na pytanie ile łyżeczka ma gram.

ile g ma łyżeczka

Ile mililitrów ma szklanka?

Standardowa szklanka używana w kuchni ma 250 ml. Oczywiście są większe i mniejsze pojemności, jednak warto mieć podstawową szklankę w domu, ponieważ przyda się ona do odmierzania większych ilości składników. Ile szklanka ma gram? Warto ponownie podkreślić, że standardowa szklanka zawsze będzie mieć 250 ml, jednak jej masa będzie się zmieniać w zależności od gęstości odmierzanej substancji. 

Uncja ile to gramów?

Uncja to jednostka kolonialna, którą można spotkać na elektronicznych wagach kuchennych. Jej skrót to Oz. Waga uncji nie jest stała. Jest ona zależna od różnych systemów wagowych. Najczęściej przyjmuje się przelicznik międzynarodowy, gdzie 1 uncja = 28,35 gram. Warto znać ten przelicznik, gdyż zdarzają się przepisy, w których możemy znaleźć uncje. 

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy podstawowe miary, które każdy powinien znać zaczynając swoją przygodę z kuchennymi przepisami. Ich znajomość w dużej mierze ułatwi i przyśpieszy czynności wykonywane w kuchni. Do tego niejednokrotnie potrzebujemy wiedzieć, czy będzie nam potrzebna łyżka czy też łyżeczka cukru. Ile gram ma? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Ile gram ma łyżeczka cukru? 

Cukier biały jest bardzo łatwą w przeliczaniu substancją, gdyż jego 1 ml odpowiada 1 g. Z tego względu jego przeliczenie będzie bardzo intuicyjne.

Zastanawiacie się, ile kalorii ma łyżka cukru? Jedna 15 g łyżka ma ok. 49 kalorii. Natomiast łyżeczka cukru (5g) ma 20 kalorii. Cukier biały, trzcinowy, kokosowy, cukier puder nie są sobie równe. Zajrzyj na https://nowoczesny.pl/ile-lyzka-ma-gram/ i zobacz, jaka jest ich waga w gramach na łyżeczce i łyżce.

ile gramów ma łyżeczka

Szklanka mąki – ile to gram?

Każdy rodzaj mąki ma inną gramaturę. W przepisach najczęściej spotykamy większe proporcje mąki, stąd często w przepisach miarą będzie szklanka mąki. Ile to gramów? – odpowiadamy.

Przykład: w przepisie jest zapisane 250 g mąki. Ile to szklanek? Odpowiedź zależy od typu mąki. W sytuacji gdy jest to mąka ziemniaczana będzie to 1,3 szklanki. Natomiast mąki pszennej w zależności od typu przy tej gramaturze będzie ok. 1,5 szklanki. 

Kostka masła  – ile ma gram?

Kolejnym z często wykorzystywanych produktów jest kostka masła. Ile ma gram? Z reguły utarło się, że jedna kostka masła ma 250 g. Zalecamy jednak sprawdzać jaką gramaturę oferują poszczególni producenci, gdyż coraz częściej kostki na sklepowych półkach można spotkać mniejsze. Kostki masła są idealnym materiałem do odmierzania proporcji. Za pomocą noża w łatwy sposób możemy podzielić kostkę na mniejsze części “na oko”. Nie jest to dokładna miara, jednak przy takim podziale proporcje powinny zostać zachowane. 

ile łyżeczka ma gram

Przelicznik kuchenny – najczęściej potrzebne w kuchni przeliczniki:

Ile waży szklanka cukru? 

1 szklanka cukru białego220 g
1 szklanka cukru pudru120 g
1 szklanka cukru kokosowego160 g
1 szklanka cukru brzozowego150 g
1 szklanka cukru palmowego150 g

Ile g ma łyżeczka?

1 łyżeczka masła10 g
1 łyżeczka masła light5 g
1 łyżeczka cukru białego5 g
1 łyżeczka mąki pszennej3 g
1 łyżeczka mleka5 g
1 łyżeczka soli6 g

Ile g ma łyżka?

1 łyżka masła30 g
1 łyżka masła light15 g
1 łyżka cukru białego15 g
1 łyżka mąki pszennej10 g
1 łyżka mleka15 g
1 łyżka soli18 g

Ile gram ma szklanka (o pojemności 250 ml)?

1 szklanka wody250 g
1 szklanka mleka250 g
1 szklanka miodu350 g
1 szklanka oleju225 g
1 szklanka grochu190 g
1 szklanka jogurtu naturalnego250 g
1 szklanka śmietany 18%220 g 

W artykule można zauważyć, że często używaliśmy słowa “przeciętna”, “ok” czy “standardowa”. Wyposażenie kuchenne może się różnić. Nie wszystkie sprzęty mają taką samą wielkość, a także nabierane miarki nie zawsze są takie same. Na pewno każdy znajdzie w swojej kuchni łyżki czy łyżeczki w różnych rozmiarach. Z tego względu warto zwracać uwagę na proporcje, których używamy do wykonania różnych dań. To one są kluczem do udanej potrawy. Dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji poszczególnych składników, nie musimy się obawiać o efekt końcowy, a finalnie możemy cieszyć się pyszną potrawą.  

Miary zagraniczne 

Na wadze kuchennej obok uncji znajdują się również funty. Jest to miara angielska o skrócie lb. 1 funt = 453.59 g. Znajomość funtów może być przydatna przy korzystaniu z angielskich przepisów. 

W zagranicznych przepisach często można natchnąć się na dwie niespotykane w Polsce miary wagi. Są to tbsp oraz cups. Są to miary, które najczęściej używają amerykanie. Ich  forma miary zdecydowanie ułatwia pomiar substancji. Dzięki temu rozwiązaniu nie ma potrzeby przeliczania konkretnych składników z łyżki na gramy i odwrotnie. 

łyżka stołowa ile gram

Miarki kuchenne

Tak jak wspominaliśmy, przelicznik na miarki, inne niż tradycyjne łyżki czy szklanki, bardzo często można spotkać korzystając z przepisów kuchni amerykańskiej. Są one świetnym rozwiązaniem i pomocą, dzięki której nie trzeba za każdym razem przeliczać miar poszczególnych produktów. Na polskim rynku można bez problemu zakupić miarki, które będą odpowiadać zarówno mililitrom, jak i gramom. Są również miarki odpowiadające mierze tbsp i  amerykańskim cups, czyli odpowiednikowi 250 ml. 

Zamiast tradycyjnej wagi kuchennej oraz jej elektronicznej wersji, można również zakupić łyżkę z wbudowaną wagą. Posiada ona elektroniczny przelicznik, który waży substancję przy jej nabieraniu z pojemnika. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi przeliczanie proporcji, a gotowanie oraz pieczenie stanie się proste i przyjemne. 

W tym artykule staraliśmy się przybliżyć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w kuchni pytania dot. miar kuchennych. Wskazaliśmy najczęściej potrzebne przeliczniki kuchenne. Dzięki nim nie będziesz musieć się zastanawiać ile ml ma szklanka, ile gramów cukru, mleka czy masła potrzebujesz oraz znasz odpowiedzi na pytania tj. szklanka mąki ile to gramów.