Ile gram ma łyżeczka?

Przeglądając przepisy kuchenne z różnych źródeł możemy spotkać się z odmiennymi wartościami oraz sposobami przeliczania proporcji. Znajdując przepisy, w których wartości za każdym razem są podane w innych przelicznikach może wprowadzać w lekkie zakłopotanie. Sprawa wydaje się prosta, gdy po prostu przeliczymy je na gramy i odważymy na wadze kuchennej. Co jednak w przypadku, gdy jej nie posiadamy? Jak poprawnie odmierzyć odpowiednie proporcje? W tym artykule podpowiemy ile gram ma łyżeczka.

Ile g ma łyżeczka w uśrednieniu?

Najbardziej powszechnym przelicznikiem gramatury jest uznanie, że łyżeczka ma 5 gramów. To dokładnie 1/3 objętości łyżki stołowej. Równocześnie, łyżeczka ma 5 mililitrów pojemności.

Łyżeczka produktu ma być płaska, z odciętą górką, tylko wtedy przeliczanie będzie możliwie miarodajne. Nie sposób określić, ile gram ma łyżeczka wypełniona z nawiązką, gdyż to, ile fizycznie da się na nią nabrać zależy wyłącznie od konsystencji produktu.

Podstawowe przeliczniki kuchenne

Gramatura kuchenna często sprowadza się do podziału na łyżki i łyżeczki. Niestety zazwyczaj nie ma łatwych rozwiązań i tak samo jest w tym przypadku. Nie jest możliwe podanie idealnie dokładnej gramatury i uniwersalnej odpowiedzi na pytanie ile g ma łyżeczka.

Przeciętna łyżeczka ma pojemność 5 mililitrów. W tej pojemności mieści się jednak różna gramatura produktów.

Ilość gramów zależy od gęstości substancji. Z tego względu nie ma bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie, a każdą substancję należy sprawdzać indywidualnie. W dalszej części artykułu podamy gramaturę najczęściej używanych w kuchni produktów.

Podstawy fizyki, czyli jakie znaczenie ma gęstość substancji w kuchni

Tak jak wspominaliśmy substancje będą posiadały inną gramaturę ze względu na to, że posiadają inną gęstość. Jest to podstawowa cecha substancji, która swoje odzwierciedlenie ma w kuchni. Główną regułą, którą warto tu przytoczyć jest to, że gęstość jest stosunkiem masy do zajmowanej przez nią objętości

Za przykład można podać cukier biały i sól. Nabieramy je łyżeczką o objętości 5 ml. 

  • Łyżeczka cukru białego w tym przypadku będzie mieć 5 g. 
  • Łyżeczka soli będzie ważyła już 6 g.
  • Łyżeczka zmieści wodę o gramaturze 5 g.
  • Ta sama łyżeczka pomieści jednak aż 12 g miodu.

Substancje te mają różną gęstość, stąd przy takiej samej objętości łyżeczki masa nabranej substancji będzie się różnić. 

Infografika z przelicznikiem łyżeczek

Ile gram ma łyżeczka cukru? 

Cukier biały jest bardzo łatwą w przeliczaniu substancją, gdyż jego 1 ml odpowiada 1 g. Z tego względu jego przeliczenie będzie bardzo intuicyjne.

  • Przeciętna łyżeczka ma pojemność 5 ml, co w przypadku cukru daje nam 5 g.
  • Jeżeli jednak będzie to cukier puder, na łyżeczce zmieści się go nieco mniej – 4,4,5 grama, gdyż powietrze między drobinkami zwiększy objętość.

Przeliczanie cukru na łyżeczki sprawdza się na co dzień, jednak do pieczenia, gdy używamy go więcej, wygodniej będzie posłużyć się większymi gramaturami. Złap za łyżkę! Zajrzyj na https://nowoczesny.pl/ile-lyzka-ma-gram/ i zobacz, jaka jest waga cukru odmierzanego łyżkami stołowymi.

ile gramów ma łyżeczka cukru w kryształkach

Ile gram ma łyżeczka różnych produktów? Standardowe przeliczanie popularnych produktów

Gdy widzisz w przepisie „dodaj łyżeczkę produktu X”, osobie tworzącej instrukcje najprawdopodobniej chodzi o taką gramaturę:

1 łyżeczka masła10 g
1 łyżeczka masła light5 g
1 łyżeczka płatków owsianych3 g
1 łyżeczka oleju4 g
1 łyżeczka miodu12 g
1 łyżeczka masła orzechowego10 g
1 łyżeczka cukru trzcinowego5 g
1 łyżeczka mąki pszennej3 g
1 łyżeczka mleka5 g
1 łyżeczka soli6 g
1 łyżeczka proszku do pieczenia4 g
1 łyżeczka drożdży3 g

Pamiętaj – jeżeli przepis jest niejasno rozpisany, a wymaga precyzji (np. ciasto musi wyrosnąć) warto poszukać innego. Szkoda byłoby zmarnować czas, wysiłek i składniki, prawda?

Czy przelicznik rozwiązuje problem?

W artykule można zauważyć, że często używaliśmy słowa “przeciętna”, czy “standardowa”. Wyposażenie kuchenne może się bardzo różnić. Nie wszystkie sprzęty mają taką samą wielkość – otwórz szufladę ze sztućcami, a z pewnością znajdziesz w niej kilka łyżeczek o różnej pojemności. To największa pułapka odmierzania – ile gram ma łyżeczka, którą akurat trzymasz w ręce?

Nie da się rozwiązać tego dylematu bez dodatkowego sprzętu. Na szczęście, dostaniesz go dzisiaj w każdym sklepie z kulinarnym sprzętem.

Miarki kuchenne precyzyjniejsze niż łyżeczka

Niezastąpionym sprzętem kuchennym jest precyzyjna waga elektryczna. Najlepiej po prostu odmierzać gramaturę składników w ten sposób. Dlaczego elektryczna? Ponieważ jest najprecyzyjniejsza. Precyzja musi być jak najwyższa, zwłaszcza jeśli liczysz kalorie produktu bądź przepis wymaga chirurgicznej dokładności.

Wskazówka – odmierzając produkt do smarowania, połóż na wadze słoik. Nabierz i zobacz, ile na minusie pokazuje wyświetlacz.

Zamiast tradycyjnej wagi kuchennej oraz jej elektronicznej wersji, można również zakupić łyżkę z wbudowaną wagą. Posiada ona elektroniczny przelicznik, który waży substancję przy jej nabieraniu z pojemnika. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi przeliczanie proporcji, a gotowanie oraz pieczenie stanie się proste i przyjemne. 


W tym artykule staraliśmy się przybliżyć odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w kuchni pytania dotyczące tego, ile g ma łyżeczka. Wiesz już, że przelicznik nie jest uniwersalny, a nawet przy konkretnym produkcie gramatura może się różnić w zależności od pojemności konkretnego sztućca. Na szczęście, niedostateczną dokładność odmierzania łyżeczką można łatwo ominąć, korzystając z kuchennej wagi bądź łyżki z wagą. Odmierzanie łyżeczką stosuj tylko tam, gdzie całkowita precyzja nie jest konieczna.