Ile kosztuje kanałowe leczenie zęba?

Leczenie kanałowe to najczęściej ostatni ratunek dla zębów zniszczonych przez próchnicę. Nie da się jednak ukryć, że cały zabieg jest dość skomplikowany, a do tego wymaga fachowej wiedzy oraz profesjonalnego sprzętu. Przez to niestety jest dość drogi. Mimo to zdecydowanie warto się na niego zdecydować i odratować w ten sposób stan swojego uzębienia. Jednak ile kosztuje kanałowe leczenie zęba? Jakich kosztów należy się spodziewać? Sprawdź artykuł, w którym odpowiemy na te pytania! 

Ile kosztuje kanałowe leczenie zęba? Orientacyjne ceny zabiegu

Pacjenci, których czeka w najbliższym czasie zabieg endodoncyjny, zastanawiają się najczęściej, ile kosztuje kanałowe leczenie zęba. Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy bowiem od stanu uzębienia, ilości kanałów, które należy wyleczyć, używanych podczas zabiegu sprzętów oraz narzędzi czy nawet doświadczenia stomatologia. Niejednokrotnie także duże znaczenie ma miasto, w którym wykonywane będzie kanałowe leczenie zęba. 

Najlepiej więc udać się do swojego specjalisty, który przygotuje plan leczenia oraz jego planowany koszt. Trzeba jednak przy tym liczyć się, że orientacyjne ceny mogą wyglądać następująco:

  • leczenie zęba jednokanałowego – od 400 do 600 zł,
  • leczenie zęba dwukanałowego – od 600 do 800 zł,
  • leczenie zęba trzy– i czterokanałowego – od 800 do 1200 zł,
  • powtórne leczenie kanałowe – od 500 zł.

Warto jednak wiedzieć, że najczęściej gabinety nie mają sztywnego cennika, jeśli chodzi o leczenie kanałowe. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, dlatego najlepiej po prostu udać się na wizytę, podczas której stomatolog opracuje plan oraz poda konkretne kwoty. 

Dodatkowe koszty, z którymi trzeba się liczyć

Sam zabieg kanałowego leczenia zęba to oczywiście niejedyne koszty, które trzeba będzie ponieść. Warto pamiętać, że koszt wizyty kontrolnej, na której stomatolog określi, czy leczenie jest konieczne, to najczęściej ok. 150-200 zł. Do tego należy doliczyć cenę prześwietlenia RTG, dzięki któremu specjalista dokładnie pozna specyfikę kanałów i ich stan. Zdjęcie to koszt ok. 50 zł. Następnie warto pamiętać jeszcze o ewentualnym znieczuleniu, którego kwota wynosi od 20 zł wzwyż. 

Niekiedy konieczne będzie także dodatkowe wzmocnienie korony zęba, które oczywiście generuje kolejne koszty ustalane indywidualnie. Mimo sporych wydatków warto jednak pamiętać, że leczenie kanałowe to jedyna szansa na uratowanie zęba. A jak wiadomo, jego odbudowa z pewnością okażę się droższa niż taki zabieg.

Dlaczego kanałowe leczenie zębów jest takie drogie?

Wiedząc już, ile kosztuje leczenie kanałowe zębów, od razu pacjenci zadają sobie w głowie pytanie, dlaczego to wszystko jest takie drogie. Tak, jak już wspominaliśmy na samym początku, jest to bardzo pracochłonny zabieg, który wymaga użycia wielu specjalistycznych oraz profesjonalnych narzędzi (np. mikroskopu). 

Stomatolog musi mieć także odpowiednie doświadczenie, by móc zapewnić pacjentowi najwyższą skuteczność. Cały proces trwa też znacznie dłużej niż wykonanie klasycznego wypełnienia. Niekiedy należy rozłożyć go nawet na dwie wizyty. 

Ostateczny koszt zabiegu jest więc zależny od m.in. ilości zużytych materiałów, ilości kanałów do wyleczenia, czasu trwania zabiegu, miejsca, w którym wykonywana jest usługa czy dodatkowych niezbędnych procedur lub ewentualnych powikłań.

Czy kanałowe leczenie zębów da się wykonać w ramach NFZ?

A jak to jest z leczeniem kanałowym zębów na NFZ? Czy na Narodowy Fundusz Zdrowia da się wykonać taki zabieg? Poniekąd tak. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku osób dorosłych jest on bezpłatny wyłącznie wtedy, gdy chodzi o zęby przednie – od kła do kła, zarówno na górze, jak i na dole. Mowa więc o zębach jedynkach, dwójkach oraz trójkach, a więc tych, które dość rzadko wymagają takiej formy leczenia. Do tego na NFZ nie przysługuje odbudowa korony. 

Są jednak dwa wyjątki, kiedy to możliwe jest wykonanie na NFZ leczenia kanałowego każdego zęba. Takie świadczenie przysługuje dzieciom oraz młodzieży do 18 roku życia, a także kobietom w ciąży oraz w okresie połogu (do 42. dnia od momentu porodu). Wtedy nie ma znaczenia, czy do zabiegu kwalifikują się zęby przednie, czy tylne. Aby wykonać za darmo leczenie kanałowe, będąc w ciąży, konieczna będzie karta ciąży, a po porodzie – skrócony akt urodzenia dziecka.

Wiesz już orientacyjnie, ile kosztuje kanałowe leczenie zębów. Teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko umówić się do specjalisty, który opracuje cały plan leczenia.