Jaka kołdra najlepsza? Poznaj 5 cech, dzięki którym wybierzesz model idealny!

Jaka kołdra najlepsza? Takie pytanie zadaje sobie chyba każda osoba, która stoi przed zakupem nowego okrycia. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się na nie odpowiedzieć jednoznacznie. Dużo zależy od pewnych czynników, a także Twoich osobistych preferencji. 

Postaram się jednak nieco Ci podpowiedzieć, jak znaleźć dla siebie model idealny. Dzięki temu z pewnością zakupy staną się o wiele łatwiejsze. Poznaj więc 5 aspektów, na które należy zwracać uwagę, by wybrać dla siebie najlepszą kołdrę. Zapraszam do lektury!

Jaka kołdra najlepsza? Zacznijmy od wypełnienia

Zastanawiając się, jaka kołdra najlepsza, przede wszystkim w pierwszej kolejności należy skupić się na jej wypełnieniu. To odgrywa w większości przypadków wręcz kluczową rolę. Odpowiada głównie za Twój komfort cieplny, ale nie tylko. To właśnie ten materiał decyduje o mięsistości i miękkości okrycia. Jakie wypełnienie będzie więc godne polecenia?

Najpierw skupmy się na naturalnych rozwiązaniach. Należy do nich m.in. puch. Ten jest wyjątkowo lekki, miękki i sprężysty. Świetnie dopasowuje się do warunków atmosferycznych. Zimą mocno grzeje, latem lekko chłodzi. Do tego dobrze odprowadza wilgoć, a odpowiednio oczyszczony jest dobry nawet dla alergików. Na długo kołdra z wypełnieniem puchowym zachowuje także swój kształt.

Druga opcja to pierze. To dedykowane jest dla osób, które wolą nieco twardsze wypełnienia. Pierze to bowiem całe piórka, a więc automatycznie okrycie jest mniej delikatne. Kołdry tego typu są jednak dzięki temu tańsze, a wciąż zachowują właściwości puchu. Zdecydowanie warto więc przemyśleć ich zakup.

Z wypełnień naturalnych ceniona jest także wełna. Szczególnie poleca się te z poszycia owiec rasy merynos. Zwierzęta te żyją w obszarze, gdzie warunki atmosferyczne są bardzo skrajne. Za dnia panuje upał, nocą zdarzają się dość duże przymrozki. Przez to ich runo jest dostosowane do wysokich amplitud – ma zdolność do termoregulacji. Do tego przypisuje mu się właściwości zdrowotne. Podobno pomaga m.in. podczas leczenia reumatyzmu.

Naturalne wypełnienia to jednak nie wszystko. Równie dobrze sprawdzają się wszelkie ich syntetyczne odpowiedniki. Ba, nawet niekiedy uważa się je za lepsze. Dlaczego? Weźmy pod lupę chociażby poliester. Ten dzięki odpowiedniej technice produkcji, może przypominać niemalże każde naturalne wypełnienie. Stąd ogromna popularność kołder z tzw. puchu syntetycznego. Okrycie ma wszelkie właściwości naturalnych odpowiedników, jednak przy okazji jest zdecydowanie trwalsze. Na lata zachowuje swoją puszystość oraz kształt. Nie zbija się wewnątrz, a do tego taką kołdrę można prać w pralce – co w przypadku naturalnych materiałów jest niemożliwe.

Jeśli więc zastanawiasz się, jaka kołdra najlepsza, z czystym sumieniem mogę polecić Ci właśnie okrycia poliestrowe. To rozwiązania na lata!

Poszycie – równie ważny element kołdry

Teraz nadszedł czas na poszycie kołdry. Tutaj zadanie jest jednak zdecydowanie prostsze. Dlaczego? Większość wypełnień najlepiej sprawdza się w towarzystwie naturalnej tkaniny. Dzięki temu materiał nie blokuje żadnych właściwości tego, co znajduje się w środku. Można więc śmiało powiedzieć, że niezależnie od tego, jakie wypełnienie wybierzesz, zawsze staraj się szukać modelu z poszyciem naturalnym. Mowa tutaj o bawełnie, bambusie, muślinie czy włóknie węglowym. 

Możesz także spotkać się z mieszankami tych tkanin. Stawiając na nie, masz pewność, że kołdra będzie miękka, przyjemna w dotyku, a potencjał wypełnienia zostanie maksymalnie wykorzystany. Jedynie w przypadku okrycia z pierza możesz postawić na domieszkę np. poliestru w poszyciu. Będziesz mieć wtedy pewność, że ostre końcówki piórek nie uszkodzą materiału od środka. Zapobiegnie to uciekaniu wsypu z kołdry. 

Poszycie to jednak nie tylko sam rodzaj materiału. W większości przypadków staraj się także wybrać model, który cechuje się przeszyciami. Im większa ich ilość, tym tak naprawdę lepiej. Dlaczego? Ponieważ wypełnienie będzie rozkładać się w takiej kołdrze równomiernie. Nie będzie migrować między poszczególne komory, które tworzy przeszycie. Zapewnisz sobie tym samym wysoki komfort wypoczynku i równomierne ogrzewanie całego ciała. 

Sezonowość kołdry – by zapewnić sobie komfort termiczny

Teraz nadszedł czas na sezonowość kołdry. Chodzi więc po prostu o to, by dobrać model do aktualnej pory roku. To dość prosta zasada, jeśli pamiętasz o jednej rzeczy. Liczy się tu ilość, a nie rodzaj wypełnienia. Wiele osób myśli bowiem, że na zimę najlepsze będzie puchowe okrycie, a na lato np. poliestrowe. Każde z nich sprawdza się jednak niezależnie od warunków pogodowych. To, czy kołdra będzie Cię mocno ogrzewać, czy też nie, zależy od ilości materiału znajdującego się wewnątrz. 

Sugeruj się więc głównie wagą oraz tym, co zaleca producent. Na chłodniejsze miesiące wybierz kołdrę zimową z dużą ilością wypełnienia – nawet do 2-3 kg w przypadku modeli z puchu czy ponad 1 kg przy materiałach syntetycznych. Na ciepłe dni przyda się natomiast kołdra letnia, która może ważyć nawet zaledwie kilkadziesiąt gramów. Odpowiedź na pytanie, jak znaleźć taki model idealny, czeka na Ciebie na https://www.karo.waw.pl/blog/jaka-koldra-na-lato-podpowiadamy.

A co z modelami całorocznymi? W tym przypadku można powiedzieć, że są to rozwiązania pośrednie, a więc w teorii takie, które najlepiej sprawdzają się wiosną oraz jesienią. Poleca się je do mieszkań, w których cały rok utrzymuje się podobna temperatura. 

Aby mieć jednak pewność, że latem nie będzie Ci gorąco, a zimą chłodno, możesz wybrać też kołdrę 4 pory roku. Ta składa się z dwóch elementów – cienkiego (na lato) i nieco grubszego (na wiosnę i jesień). Te dwa okrycia da się jednak ze sobą spiąć, zyskując gruby model zimowy. 

Można więc powiedzieć, że to aktualnie jedno z najlepszych możliwych rozwiązań. 

Rozmiar kołdry – rzecz niezwykle istotna

A jaka kołdra najlepsza pod względem rozmiaru? To już kwestia bardzo indywidualna. Dużo zależy od wymiarów łóżka, a także tego, czy śpisz w pojedynkę, czy też z drugą połówką. Radziłabym Ci jednak wybierać rozmiary uniwersalne czy też standardowe. Dzięki temu łatwiej dobierzesz do kołdry pasującą pościel. Mowa więc tutaj o wymiarach:

Rozmiar kołdry musisz więc dobrać już całkowicie pod siebie.

A na koniec… kwestie zdrowotne

Wybierając kołdrę, warto pamiętać także o wszelkich kwestiach zdrowotnych. Przede wszystkim, jeśli wiesz, że jesteś uczulona na jakiś materiał, oczywiście nie wybieraj go. Unikniesz tym samym nasilenia alergii. Gdy te pojawiają się wyjątkowo często, najlepsza będzie oczywiście kołdra antyalergiczna. Wykonuje się ją najczęściej z poliestru, który sam w sobie nie powinien uczulić niemalże nikogo. Dobrze sprawdza się on w towarzystwie bambusa, który ma dodatkowo właściwości antygrzybicze i antyroztoczowe. 

Kluczowe będzie jednak to, by okrycie można było prać w pralce. I to w dość wysokich temperaturach – nawet do 95 stopni. Te aspekty to zdecydowany must have w przypadku osób ze skłonnościami do alergii. Więcej informacji na temat doboru takiego okrycia znajdziesz natomiast w artykule https://www.karo.waw.pl/blog/koldra-antyalergiczna-wybieramy-najlepsza-koldre-dla-alergikow. Przeczytaj go, a z pewnością znajdziesz najlepszy wariant antyalergiczny.

Jaka kołdra najlepsza? Podsumowanie

Jak widzisz, nie da się jednoznacznie określić, jaka kołdra będzie najlepsza. Musisz dobrać ją w pełni do siebie, by być zadowoloną w 100%. Pamiętaj, że w większości przypadków najlepiej sprawdza się okrycie 4 pory roku z wypełnieniem poliestrowym i poszyciem naturalnym wzbogaconym o przeszycia. Rozmiar należy dobrać do wielkości łóżka oraz tego, czy śpisz w pojedynkę, czy z drugą połówką. Jeśli masz skłonność do uczuleń, zawsze wybieraj kołdry antyalergiczne, które można prać w wysokich temperaturach!